Log in
    

Dariusz Załuski

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dariusz Załuski

Dariusz Załuski człowiek gór, taternik, alpinista i himalaista. Zamiłowanie do gór łączy z pasją do filmowania, z czego powstało kilka filmów. W wieku 52 lat stanął na szczycie K2 w związku z czym został dziewiątym polakiem, któremu się to wogóle udało.

Biografia

Dariusz Załuski urodził się w 1959 roku, ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Jest żonaty z Izabellą Załuską oraz ma dwie córki.

O swojej przygodzie z górami i filmowaniem mówi:

W góry ciagnęło mnie od zawsze. Najpierw były Bieszczady, po których wędrowałem z przyjaciółmi ze Studenckiego Klubu Przewodników Beskidzkich i gdzie zostałem przewodnikiem górskim. Potem Tatry, pierwsze wspinaczki i pierwsze wyjazdy w góry wyższe – Karakorum i Himalaje. W 1997r. wszedłem na swój pierwszy ośmiotysięcznik i poznałem Andrzeja Zawadę, organizatora polskich wypraw narodowych. Andrzej zaprosił mnie na swoją kolejną wyprawę zimową. Tam rozpocząłem przygodę z filmem górskim. Potem wielokrotnie byłem w górach wysokich zarówno zimą jak i latem. Wszedłem na kilka szczytów ośmiotysięcznych, w tym na Everest, brałem udział w wielu wyprawach zimowych, m.in. na K2, Makalu, Shisha Pangma, zrealizowałem wiele filmów dokumentalnych o tematyce górskiej. W Nepalu spędziłem w sumie ponad 4 lata... (źródło: www.goeverest.pl)

Obecnie (stan na 2011 rok) prowadzi Agencję Podróżniczą Go Everest, organizującą wyprawy w Himalaje - świat majestatycznych gór oraz niezwykłej różnorodności kultur i religii.

23 sierpnia 2011 jako dzięwiąty polak w historii stanął na szycie "Góry gór" - K2.

Wywiad z Darkiem Załuskim dla activelifedvd.pl

rozmawiał Jerzy Porębski - marzec 2010

JP: Wiele filmów, wiele nagród, wiele ekspedycji, kamera się nie zestarzała?

DZ: Wręcz przeciwnie, zaczynam podejmować inne tematy, również poza górskie. Przykładem jest np film "Moje Camino" o pielgrzymce do Santiago de Compostella czy "Durga Pudźa ( Puja)" a Święcie bogini Durga w Kalkucie. Myślę, również o następnych.

JP: Festiwale filmowe bardzo się różnią, który z nich jest ci bliski? Nie chodzi mi o prestiż nagród ale o klimat samego festiwalu.

DZ: Mimo wszystko najbardziej lubię Lądek Zdrój bo szczerze mówiąc dzięki temu festiwalowi rozpocząłem moją przygodę z filmowaniem. Na świecie duże wrażenie na mnie zrobił festiwal w Banff ze względu na jego skalę oraz piękne położenie w Górach Skalistych. W Europie chyba Teplice nad Metuji, super klimat.

JP: Do której Nagrody masz największy sentyment?

DZ: Największą radość sprawiła mi Nagroda Grand Prix na Festiwalu w Krakowie za "Annapurna na lekko".

JP: Kiedyś Krzysiek Wielicki powiedział mi, że prowadząc wiosenny treking na Kala Pattar spotkał starszego, siwego mężczyznę obserwującego Everest Base Camp. Zamyślonym człowiekiem okazał się być Chris Bonington, przywitali się i Chris ciągle patrząc na Base Camp powiedział: " Urodziliśmy się we właściwym czasie". Góry się zmieniają, komercjalizują, co tym sądzisz?

DZ: Góry się moim zdaniem nie zmieniają się ale czasy na pewno tak. Zmienia się podejście do wspinaczki, jesteśmy bardziej niecierpliwi, nie mamy czasu, chcemy osiągnąć sukces szybko i jak najłatwiej. Przez to nastąpiła tzw komercjalizacja wypraw himalajskich Myślę, że ta zmiana dotyczny bardziej polaków niż np amerykanów, którzy od dawna mieli podobne podejście. To my się amerykanizujemy, coraz trudniej jest znaleźć samotność pod ośmiotysięcznikami chyba że się tam wybierzemy zimą...

JP: Załóżmy, że nie jesteś filmowcem, nie masz kamery, nie masz aparatu fotograficznego, jedziesz w góry, co z nich przywieziesz?

DZ: Po prostu lubię gory, dobrze się tam czuję i zazwyczaj przywożę pomysły na kolejne wyjazdy.

JP: Utrwaliłeś na taśmie kawał historii, co wspominasz najlepiej a co najgorzej?

ZD: Najgorzej wspominam próbę ataku w zimie na Shisha Pangmę a z kolei jestem nabardziej dumny z nakręconych wtedy zdjęć. Było chyba -45 st i strasznie wiało. Bardzo miło wspominam wejście na balkon na Eveście, o świcie w drodze na szczyt.

JP: Wymarzony film będzie o...?

DZ: Chyba jednak o górach.

JP: A plany górskie, perspektywa roku czy dłuższa?

DZ: Planuję tylko najbliższą wyprawę tzn K2 w czerwcu. Na każdej wyprawie człowiek sam się sprawdza, czy może jechać na następną i powoduje to brak dłuższej perspektywy w planowaniu.

JP: Wybierasz się na K2, jak zawsze z kamerą i z przyjaciółmi. To dla odmiany kultura islamu. Już wiesz o czym będzie film czy życie przyniesie rozwiązanie?

DZ: Wiem o czym będzie film ale jak zwykle "życie przyniesie rozwiązanie" .

JP: Zanim wyjedziesz skończysz nowy film. Co to będzie?

DZ: Jest to film o Jurku Kukuczce w konteksie tego, że jest on patronem AWF w Katowicach. Troje studentów AWFu idąc śladami Kukuczki dociera pod południową ścianę Lhotse. Chciałbym w tym filmie pokazać, że warto w życiu mieć pasję, być konsekwentnym i wytrwałym tak jak było to w przypadku Jurka.

JP: Czy można się spodziewać wydania twoich filmów na DVD?
(Tutaj brak odpowiedzi i dziwny wyraz twarzy Darka.)

Filmografia

 • Zimowa Loteria (2001, 25') - Film o wyprawie zimowej w sezonie 2000/2001 na Makalu (8468 m) pod wodzą Krzysztofa Wielickiego. Mimo prób na trzech różnych drogach ekspedycja nie odniosła sukcesu.
 • Przypadki Pani Ani (2001, 21') - Jedna z naszych najlepszych himalaistek, Anna Czerwińska, sfilmowana podczas wyprawy na Lhotse w 2001 roku dzieli się z widzem głębszymi, niejednokrotnie nad wyraz szczerymi refleksjami dotyczącymi jej drogi życiowej i roli, jaką odgrywają w niej góry.
 • Obrazki z Wyprawy (2002, 22') - Wyprawa w 2002 Piotra Pustelnika na Makalu - piąty szczyt Ziemi. Wśród uczestników są także znani polscy alpiniści - Anna Czerwińska i Ryszard Pawłowski. Makalu nie jest łaskawe dla wszystkich, bowiem jeden z uczestników wyprawy na zawsze pozostaje na stokach góry.
 • Snow Story (2003, 19') - Wyprawa Piotra Pustelnika na kolejny ośmiotysięcznik - Manaslu. Piotr zdobywa szczyt w zespole z Krzysztofem Tarasewiczem. Wyprawa ta to ciągła walka z monstrualnymi opadami śniegu, które zasypują namioty kilkumetrową warstwą. Zwycięska dwójka po dramatycznym trzystumetrowym locie wraca szczęśliwie ze szczytu, by leczyć dotkliwe rany odniesione podczas tego zdarzenia.
 • Krótka relacja z wyprawy. (2004, 15') - 2004 rok, Annapurna, ściana południowa. Piotr Pustelnik decyduje się szturmować górę trudną drogą Boningtona. Do udziału w wyprawie zaprosił m.in. znanych wspinaczy: Petera Hamora ze Słowacji oraz Sergieja Bogomołowa z Rosji.
 • Ciao Martina (2004, 22') - Film nakręcony podczas zimowej wyprawy na Shisha Pangmę 2003/2004. Bohaterami są: włoski himalaista Simone Moro i jego córeczka Martina. Simone Moro jadąc na wyprawę rozstał się ze swoją pięcioletnią córeczką i to właśnie ich wzajemne relacje, mimo oddalenia, są motywem przewodnim filmu. Przy okazji Simone w piękny sposób uzasadnia, dlaczego wybrał wspinaczkę zimową w Himalajach, dyscyplinę wcale nie tak popularną na Zachodzie.\
 • Zimą na Shishę (2005, 25') - Film o historycznym, pierwszym wejściu zimowym na Shisha Pangmę w 2005 r. Mała wyprawa polsko-włoska po raz drugi zmierzyła się z trudną południową ścianą Shisha Pangmy, tym razem odnosząc spektakularny sukces. Na szczyt wchodzą Polak Piotr Morawski i Włoch Simone Moro. Tym samym ósmy z czternastu ośmiotysięczników został pokonany zimą.
 • Wszystko prawie o wyprawie (2006, 42') - Anna Czerwińska opowiada o swojej wyprawie na K2 w 2005 roku. Możemy poznać wyprawę od kuchni, a także towarzyszyć bohaterce w dwukrotnym dojściu do wysokości ok. 8000 m na najtrudniejszej górze świata.
 • Everest. Przesunąć horyzont (2007, 63') - Film dokumentujący dwumiesięczną wyprawę na najwyższą górę świata z udziałem Martyny Wojciechowskiej. To opowieść nie tylko o zmaganiach z ekstremalną wysokością i surowym klimatem gór wysokich, ale również o wewnętrznej wspinaczce i pokonywaniu własnych słabości.
 • Annapurna na lekko (2008, 24') - Relacja z wiosennej wyprawy na Annapurnę (8091 m) Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego. Czy przejście trudnej, północno-zachodniej ściany w dobrym stylu, ale bez wejścia na szczyt to sukces?

Osiągnięcia górskie

 • 1987, lato - Grań Tatr Wysokich. Zespół: Jerzy Natkański, Dariusz Załuski
 • 1988 - Hagshu (6300 m) w Himalajach Zanskaru, pierwsze wejście.
 • 1990 - Aconcagua (6960 m), Ameryka Południowa.
 • 1993 - Borondo Sar (6800 m), Karakorum, pierwsze wejście.
 • 1995 - Kilimandżaro (5895 m), Afryka.
 • 1997 - Mount McKinley (6194 m), Ameryka Północna.
 • 1997, 17 lipca - Gasherbrum II. Zespół: Jerzy Natkański, Dariusz Załuski
 • 2000 - Cho Oyu ( 8201 m).
 • 2001 - Lhotse (8511 m).
 • 2002 - wziął udział w wiosennej wyprawie na Makalu (8481 m).
 • 2002/2003 - wyprawa na K2, zakończyła się niepowodzeniem
 • 2011, VIII 23 - K2 (8611 m n.p.m.) jako 9 polak stanął na szczycie "Góry Gór". Zespół: Gerlinde Kaltenbrunner, Maksut Zumajew, Wassilij Piwcow, Dariusz Załuski. Patrz news
 • 2012, V 25 - Mount Everest. Wejście ze wspomaganiem tlenem z butli. Zespół: Wojciech Kukuczka, Robert Szymczak, Dariusz Załuski. Patrz news

Ciekawostki

 • W trakcie wyprawy na Makalu w 2002 roku uratował życie amerykańskiemu wspinaczowi, który zachorował na obrzęk płuc. Załuski sprowadził go z III (7600 m) obozu do bazy. Wcześniej z tego samego obozu sprowadził Włocha cierpiącego także na chorobę wysokości.
 • "Przypadki pani Ani" - film o Annie Czerwińskiej, zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento i Sliwen i został zakwalifikowany do "Banff World Tour".
 • Filmy "Obrazki z wyprawy" i "Ciao Martina" zdobyły nagrody na festiwalu w Sliwen.

Cytaty

 • "...warto w życiu mieć pasję, być konsekwentnym i wytrwałym..." - nawiązując do Jerzego Kukuczki i filmu o nim.

Galeria

 • Autor: Fot. arch. Dariusz Załuski
 • Autor: Fot. arch. Monika Rogozińska
 • Autor: Fot. arch. Dariusz Załuski
 • Autor: Fot. arch. Dariusz Załuski
 • Autor: Fot. arch. Dariusz Załuski
 • Autor: Fot. arch. Dariusz Załuski
 • Autor: Fot. Paweł Kępka
 • Autor: Fot. arch. Dariusz Załuski
 • Autor: Fot. arch. Dariusz Załuski
 • Autor: Fot. arch. Dariusz Załuski

Filmy

Annapurna na lekko

Annapurna 2008