Log in
    

George Band

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

George Band. Fot. Martin Pope

26 sierpnia zmarł George Band, który wraz Joe Brownem byli pierwszymi ludźmi na Kanczendzondze. Brał udział w zakończonej sukcesem wyprawie na Mount Everest. W 1954 dokonał pierwszego wejścia na Rakaposhi w Karakorum. Pełnił funkcję Przewodniczącego Alpine Club i British Mountaineering Council (odpowiednik PZA w Brytanii). Był również członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Zmarł 26 sierpnia 2011 roku

Data i miejsce urodzenia: 1929, 2 II na Tajwanie

Data i miejsce śmierci: 2011, 26 VIII w Hampshire

Biografia

Band urodził się 2 lutego 1929 roku na Tajwanie w rodzinie misjonarzy. Dzień przed atakiem na Pearl Harbor, wyruszył do Anglii gdzie uczęszczał do Eltham college. Tam objawił się jego talent do lekkoatletyki, który rozwijał w późniejszych latach.

Już jako student zaczął się wspinać, co zaowocowało przejściem północnej grani Dent Blanche w Szwajcarii. Przejście to zwróciło na niego uwagę społeczności wspinaczkowej i miało wpływ na wydelegowanie go do składu wyprawy atakującej Mount Everest.

W 1953 roku, w wieku 23 lat został najmłodszym uczestnikiem wyprawy na Mount Everest, podczas której Edmund Hillary i Tenzing Norgay zdobyli jako pierwsi "Dach Świata".

W 1954 Band wspiął się na Rakaposhi w Karakorum.

24 maja 1955 staje wraz z Joe Brownem na wierzchołku Kanczendzongi. Jako jedyni Brytyjczycy zdobyli dziewiczy ośmiotysięcznik. Z szacunku dla religii Nepalu i Sikkim zatrzymali się parę kroków od szczytu.

Należy zauważyć, że w tamtym czasie Kanczendzonga była prawdopodobnie większym wyzwaniem niż Everest. Była mniej zbadana (poprzednie ekspedycje dotarły jedynie na 6400 metrów), a opady monsumowe były większe.

Wspinacze naliczyli, że w ciągu 24 godzin, zeszło 48 lawin południowo-zachodnią ścianą, czyli statystycznie jedna lawina na 20 minut. Jednakże obserwacje ściany nie poszły na marne, bo Brytyjczycy wypatrzyli potencjalne żebro skalne, osłonięte przed lawinami. Rekonesans potwierdził względne bezpieczeństwo tej drogi. Niedługo założono obóz V na wysokości 7600 metrów. Band i Brown zostali wyznaczeni do pierwszego ataku szczytowego (Evans i Mather, wraz z Szerpami mieli im założyć obóz VI).

W późniejszych latach George pracuje w przemyśle naftowym, dzięki czemu podróżuje po świecie (i wspina się kiedy tylko może).

Pełnił funkcję Przewodniczącego Alpine Club i British Mountaineering Council (odpowiednik PZA w Brytanii). Był również członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego.

Opublikował takie książki jak "Road to Rakaposhi" (1955) i historię Everestu "50 Years On Top of the World" (2003)

George Band zmarł 26 sierpnia 2011 roku. Pozostawił żonę Susan, trójkę dzieci i sześcioro wnuków

George Band

George Band kontempluje widoki ze szczytu Snowdon w północnej Walii w 2003 roku. Fot. Peter Dench

Dokonania górskie

Alpy

  • ? - Grań Dent Blanche w Szwajcarii

Himalaje i Karakorum

  • 1954 - Rakaposhi, pierwsze wejście.
  • 1955, 24 V - Kanczendzonga. Zespół: George Band, Joe Brown

 

 

Ciekawostki

  • Pełnił funkcję Przewodniczącego Alpine Club i British Mountaineering Council (odpowiednik PZA w Brytanii). Był również członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego.
  • Opublikował takie książki jak "Road to Rakaposhi" (1955), historię Everestu "50 Years On Top of the World" (2003), Summit (2006), "a celebration of 150 years of the Alpine Club".
  • W 2005 r. jako 76-latek Band doszedł do bazy na południowo-zachodnim stoku Kanczendzongi w Nepalu.
  • Band otrzymał Order of the British Empire (OBE) w 2009 roku.

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!