Kurt Diemberger

K. DiembergerKurt Diemberger - austriacki alpinista. Pisarz i filmowiec górski. Pierwszy zdobywca Dhaulagiri i Broad Peak w historii. Aktualnie jest jedyną żyjącą osobą, która ma na koncie zdobycie 2 dziewiczych ośmiotysięczników.Data i miejsce urodzenia: 16 marca 1932, w Villach (Austria).

Biografia

Kurt Diemberger urodził się 16 marca 1932 roku w Villach. Od wczesnej młodości intensywnie wspinał się w Alpach. Zaczynał sezon w Alpach Zachodnich, gdy dobre warunki panowały na drogach lodowych, a kończył we wrześniu na ścianach Dolomitów. Utrzymując ten rytm działalności Kurt Diemberger zgromadził imponującą liczbę wybitnych przejść.

W latach 1956-58 przeszedł ze swoim przyjacielem i towarzyszem z liny, Wolfgangiem Stefanem trzy sławne północne ściany - Matterhornu, Eigeru i Grandes Jorasses. Ma na swym koncie też wiele nowych dróg, m.in. środkiem północnej ściany Gran Zebrú (in Königsspitze, 1956 r.), północną ścianą Lyskamm (1956 ) i północno-wschodnią ścianą Piz Roseg (1958).

W 1957 roku Diemberger wziął udział w małej, czteroosobowej wyprawie w Karakorum. Jego towarzyszami byli Hermann Buhl, Marcus Schmuck i Fritz Wintersteller. Działając w tak małym zespole i bez pomocy tragarzy wysokościowych, czterej Austriacy dokonali w dniu 9 czerwca 1957 pierwszego wejścia na Broad Peak (8051 m). Po tym sukcesie Kurt Diemberger z Hermannem Buhlem zaatakowali dziewiczy szczyt Chogolisa (7665 m), co zakończyło się śmiercią tego ostatniego, w wyniku upadku z nawisem.

W 1960 roku Diemberger był jednym z najaktywniejszych uczestników szwajcarskiej (ale w obsadzie międzynarodowej) ekspedycji na Dhaulagiri (8167 m), kierowanej przez Maxa Eiselina. 12 maja 1960, w pierwszym zespole szturmowym Diemberger stanął na dziewiczym i wielokrotnie wcześniej atakowanym szczycie. Tym samym dołączył do wąskiego grona ludzi mających więcej niż jedno pierwsze wejście na ośmiotysięcznik, a wkrótce stał się jedynym żyjącym z nich. Przed nim dokonali tego tylko Hermann Buhl (Nanga Parbat i Broad Peak) oraz Gyaldzen Norbu (Makalu i Manaslu). Hermann Buhl zginął w 1957 roku na Chogolisa, a Gyaldzen Norbu w 1961 roku na Langtang Lirung.

Znacząca była też działalność Diembergera w Hindukuszu, gdzie wyjeżdżał wielokrotnie i wspinał się zawsze w małych zespołach.

"Pierwsi" zdobywcy Broad Peak podczas festiwalu w Lądku Zdroju: Artur Małek, Kurt Diemberger i Adam Bielecki. Fot. Marek Arcimowicz

W dorobku Kurta Diembergera znajdują się jeszcze wejścia na kilka innych ośmiotysięczników: Makalu (wiosną 1978 roku), Everest (jesienią 1978), Gasherbrum II (1979) i K2 (1986). Schodząc z K2 Diemberger wraz ze swoją towarzyszką Julie Tullis i kilkoma innymi alpinistami został zaskoczony przez burzę i zablokowany w obozie IV. Julie zmarła wskutek choroby wysokościowej natomiast Kurt, obok innego Austriaka Willi Bauera, był jednym z dwóch ludzi, którzy zdołali się uratować, doznał jednak poważnych odmrożeń.

Będąc już w zaawansowanym wieku, w następnych latach Diemberger kontynuował swoją górską przygodę w nieco niższych górach, głównie w Chinach, urozmaicając ją pracą filmową i pisarską, wygłaszając też niezliczone prelekcje.

Kurt Diemberger otrzymał "Walter Bonatti" Lifetime Achievement Award podczas przyznania Piolets d'Or 2013.

Dokonania górskie

Ciekawostki

Cytaty

Zdjęcia

  • Autor: Fot. Giulio Malfer
  • Autor: Fot. arch. Kurt Diemberger
  • Autor: Fot. arch. Kurt Diemberger
  • Autor: Fot. arch. Kurt Diemberger

Filmy

Powiązane artykuły