Logo

Robert Paragot

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Robert Paragot stał się znany na początku lat 50-tych w Alpach. Wkrótce zaczął się wspinać w górach wysokich. W 1954 wyprawa przez niego kierowana zdobyła południową ścianę Aconcagua. Nowa droga została pokonana w stylu alpejskim (4 biwaki), miała długość ponad 2000 metrów. Na tym nie zakończyła się bynajmniej jego górska kariera. W 1956 w mały zespole udaje im się zdobyć - drugie wejście – Muztagh Tower w Pakistanie. Nowa droga, pięć dni po pierwszym wejściu. 6 lat później dokonuje pierwszego wejścia na Jannu w Nepalu. 1966 to wejście na Huascarán w Peru.
W 1971 prowadzi ekspedycję na zachodni filar Makalu, która kończy się wytyczeniem jednej z najbardziej technicznych dróg na ośmiotysięcznik w tamtym czasie.

Francuski wspinacz Robert Paragot będzie czwartą osobą która otrzyma Złotego Czekana za życiowe osiągnięcia podczas rozdania Złotych Czekanów w Chamonix i Courmayeur w marcu.

Wcześniejszymi nagrodzonymi osobami były:

2009 – Walter Bonatti (patrz news)
2010 – Reinhold Messner
2011 - Doug Scott (patrz news)

Tegoroczne rozdanie Złotych Czekanów odbędzie się 21-24 marca, a przewodniczącym jury będzie Michael Kennedy. Więcej o imprezie przeczytacie tutaj.

R. Paragot

Robert Paragot. Fot. Arch. Piolets d'Or

Data i miejsce urodzenia: 1927, Bullion

Biografia

Zaczynał się wspinać w podparyskim Fontainebleau

Paragot stał się znany na początku lat 50-tych w Alpach. Wkrótce zaczął się wspinać w górach wysokich. W 1954 wyprawa przez niego kierowana zdobyła południową ścianę Aconcagua. Nowa droga została pokonana w stylu alpejskim (4 biwaki), miała długość ponad 2000 metrów. Na tym nie zakończyła się bynajmniej jego górska kariera. W 1956 w mały zespole udaje im się zdobyć - drugie wejście – Muztagh Tower w Pakistanie. Nowa droga, pięć dni po pierwszym wejściu. 6 lat później dokonuje pierwszego wejścia na Jannu w Nepalu. 1966 to wejście na Huascarán w Peru.
W 1971 prowadzi ekspedycję na zachodni filar Makalu, która kończy się wytyczeniem jednej z najbardziej technicznych dróg na ośmiotysięcznik w tamtym czasie.

Źródło: climbing.com

Dokonania górskie

Himalaje i Karakorum

  • 1956 - Muztagh Tower w Pakistanie, drugie wejście ( 5 dni po pierwszym). Nowa droga. Zespół: Guido Magnone, Robert Paragot, André Contamine, Paul Keller.
  • 1962 - Jannu, pierwsze wejście. Zespół: Robert Paragot, Paul Kellar, René Desmaison, Gyalzen Mitchu. 2 dni później Jean Ravier, Lionel Terray oraz Szerpa Wangdi, uczestnicy tej samej ekspedycji wchodzą na szczyt.
  • 1971 - Makalu, nowa droga na zachodnim filarze. Jedna z najbardziej technicznych dróg na ośmiotysięcznik w tamtym czasie. Zespół: Robert Paragot, Bernard Mellet, Yannick Pana i Lucien Bérardini.

Inne

  • 1954 - Południowa ściana Aconcagua. Nowa droga została pokonana w stylu alpejskim (4 biwaki), miała długość ponad 2000 metrów. Do dziś doczekała się kilku wariantów. Zespół: Lucien Bérardini, René Ferlet, A. Dagory, E. Denis, Pierre Lesueur et Guy Poulet, Robert Paragot.
  • 1966  - Huascarán. Zespół: Robert Paragot, Lucien Bérardini , Robert Jacob, Claude Jaccoux, Dominique Leprince-Ringuet, Georges Payot i Yannick Seigneur.

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

Ciekawostki

  • Swego czasu Paragot był prezydentem francuskiego GHM (ang. High Mountain Group) i FFME ( Francuska federacja wspinaczy). Nadal się wspina wraz z starymi partnerami.
  • Jest współautorem trzech książek górskich (Makalu Zachodni Filar, 20 lat na linie, Himalaje współpracy: Epopeja Francuskiej wyprawy na Annapurnę)

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski