Log in
    

Gwiazdy światowego wspinania na Krakowskim Festiwalu Górskim: Tim Emmett

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tim Emmet - brytyjski wspinacz. Specjalizuje się w trudny wspinaczkach na własnej asekuracji, oraz mikstowych. Na koncie ma wiele wspinaczkowych ekstremów. Razem z  Leo Houldingiem wzięli udział w programie Top Gear gdzie "ścigali" się z Clarksonem w Audi RS4.

Biografia

Krakowski Festiwal Górski odwiedzi w tym roku Tim Emmett. Jeden z najwszechstronniejszych i najciekawszych brytyjskich wspinaczy, łączący wspinanie skalne i lodowe na bardzo wyśrubowanym poziomie. Profesjonalista nieunikający ryzyka. Pytany, co go inspiruje, odpowiada: „Rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłem”. I nie jest to tylko wspinanie.

Tim_Emmett_po_lewej_i_Klemen_Premrl_gość_zeszłorocznego_KFG_po_przejściu_Overhead_Hazard_fot._Wiktor_Skupiński_Latitude_Films.jpg

Tim Emmett (po lewej) i Klemen Premrl (gość zeszłorocznego KFG) po przejściu „Overhead Hazard” (fot. Wiktor Skupiński / Latitude Films)

Himalaje, Alpy, trudne drogi lodowe i mikstowe, walijskie ekstremy, Deep Water Solo, Base Jump, Free Diving etc. – CV Tima Emmetta (rocznik 1974) prezentuje się nadzwyczaj ciekawie. W ostatnich latach na czoło wysuwa się głównie wspinanie lodowe, choć przecież sukcesy w zawodniczym świecie odnosił już dawno, stając czterokrotnie na podium Lodowego Pucharu Świata w latach 2000-2004. Między innymi to właśnie jemu drytoolowcy zawdzięczają jedno z najlepszych miejsc do wspinania z dziabami –  jaskinię położoną w rejonie wodospadu Helmcken Falls, w Wells Gray Privincial Park (Brytyjska Kolumbia, Kanada). Zagłębie imponujących lodowych i mikstowych formacji.

A zaczęło się w 2010 roku, kiedy Tim Emmet i Will Gadd ogłosili powstanie najtrudniejszej wówczas lodowej drogi na świecie – Spray On WI10 (rewolucyjna wycena, drogi lodowe nie przekraczały wtedy stopnia WI7). Za tę wspinaczkę zostali wyróżnieni nagrodą Golden Piton. Dwa lata później Emmet, tym razem w zespole z Klemenem Premrlem, poprowadził dłuższą wersję wspomnianej Spray On – powstała Spray On… Top! (230 m, W10, M9+). W tym czasie narodziła się też Wolverine, dla której autorzy zaproponowali przełomowe trudności WI 11.

 Tim_Emmett_i_Klemen_Premrl_na_Overhead_Hazard_fot._Wiktor_Skupiński_Latitude_Films.jpg

Rok 2014 to dwa głośne przejścia, a jednym z bohaterów znów jest Brytyjczyk. To pierwsze powtórzenie Overhead Hazard (M11, 200 m) i wytyczenie Clash of Titans WI10+. Areną działań jest oczywiście Helmcken Falls.

Ale Tim Emmet firmuje swoim nazwiskiem nie tylko lodowe ekstremy. Jest także doskonałym alpinistą. Podczas swojej pierwszej wizyty w Himalajach 2006 roku wspólnie z Ianem Parnellem wytyczył w stylu alpejskim nową drogę biegnącą południowo-wschodnim filarem Kedar Dome (6831 m) w rejonie Gangotri. Powstała w pełni klasyczna linia o trudnościach w skali brytyjskiej E3/4 6a, za którą panowie dostali nominację do Złotego Czekana (Piolet D’Or).

Tim_Emmett_na_The_Path_fot._arch._Tim_Emmett.jpg

Tim Emmett na „The Path” (fot. arch. Tim Emmett)

Nazwisko Emmetta, jako autora, widnieje przy dwóch głośnych walijskich tradach; Muy Caliente na Stennis Ford w Pemborke – to pierwsza droga w Walii, dla której Brytyjczyk zaproponował wycenę E10 oraz Chicama E9 6c na Trearddur Bay w Holyhead. W tym roku Emmet powtórzył jedną z najtrudniejszych tradowych dróg Ameryki Północnej, The Path 5.14R (ok. 8b+) Sonniego Trottera w Lake Louise (Alberta, Kanada).

Tim Emmett objechał kawał świata, wszędzie starał się zostawić jakiś ślad, między innymi w Mongolii, Wietnamie, Tajlandii, na Kubie i Karaibach, gdzie otworzył najtrudniejszą drogę – One Inch Punch 5.14a i najtrudniejszy DWS – Spicy Times 5.13R. Do niego należą pierwsze skoki Base z Naranjo Des Bulnes w Picos des Europa (2005) i szkockiej iglicy Old Man of Hoy (2009).

W świat swoich pasji, ekstremalnych sportów, w tym głównie wspinania, Tim Emmett wprowadzi nas już 3 grudnia, o godzinie 17:55!

Filmy

Tim Emmett opowiada o Spray On

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!