Log in
    

Roger Schäli

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Roger Schäli to charyzmatyczny przewodnik górski ze Szwajcarii, którego znajomi opisują jako otwartego lubianego i skromnego człowieka. Jako jeden z niewielu alpinistów na świecie wspiął się na tzw. Patagońskie trio : Torre Egger, Cerro Torre oraz Cerro Standhardt.  Do jego osiągnięć można zaliczyć także wejście na Arwa Spire Central Peak, Arwa Spire Western Peak, Donnafugata w Torre Trieste w Dolomitach, oraz Tartaruga na Grenlandii.

Profesjonalny alpinista, urodzony 08 sierpnia 1978 roku w szwajcarskim górskim mieście Sörenberg. Już od najmłodszych lat jego losem kierowały góry, a zwłaszcza jedna z nich, znajdująca się tuż za progiem rodzinnego domu – Eiger. Swoją przygodę z narciarstwem i wspinaczką Roger rozpoczął jako dziecko, a pierwszą uprząż wspinaczkową dostał mając 14 lat. Nie minęło wiele czasu, a pasja zamieniła się w zawód.

Roger Schali. Fot. Frank Kretschmann

Dla Rogera, północna ściana Eigeru to prawdziwa matka, ta najważniejsza ze wszystkich ścian. Do tej pory, Szwajcar pokonał ją już 35 razy, ponad 15 różnymi drogami i o każdej porze roku. Wiele pierwszych przejść, jakie zapisał on na swoje konto oraz liczne doświadczenia zebrane podczas kolejnych wspinaczek ową ścianą posłużyły Szwajcarowi jako solidne fundamenty pod kolejne duże, wymagające projekty górskie na całym świecie, takie jak na przykład właśnie Arwa Spire w Indiach.

W świecie profesjonalnego alpinizmu, Roger Schäli to jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych wspinaczy, który ponadto zdążył już zasłużyć na miejsce pośród najlepszych alpinistów na świecie. Podczas wspinaczki, zdobycie szczytu nie jest jednak dla niego najważniejsze. Dla Szwajcara w pierwszej kolejności liczy się bowiem doświadczanie „czegoś nowego” oraz znalezienie odpowiedniego sposobu działania.

W pełni oddany tradycyjnej górskiej etyce i standardom, Roger przywiązuje ogromną wagę do tego, by zostawiać po sobie jak najmniej śladów, w związku z czym realizuje się głównie w stylu klasycznym, nie uznającym jakichkolwiek sztucznych ułatwień.

Data urodzenia: 8 sierpnia 1978 roku

Miejsce urodzenia: Sörenberg, Szwajcaria

Kraj pochodzenia: Szwajcaria

BIOGRAFIA

Nikt nie dodał jeszcze biografi tej osoby. Możesz być pierwszy. Zamieść biografię w komentarzu na dole

DOKONANIA GÓRSKIE

Alpy

  • 2011, II - North Face Eiger , Zespół: Daniel Kopp, Simon Gietl, Manuel Gietl, Roger Schäli

Himalaje

  • 2012, październik - Arwa Spire, Fior di Vite (90° M6 i 7a, 800 m), pierwsze klasyczne przejście. Zespół: Simon Gietl, Roger Schäli. Patrz news

INNE

  • 2009, XII - Poincento, Patagonia: nowa droga Dich Stark Aber Nicht Unsterblich(M5 6c [5.11b] A3+, 600 m) oraz Whillans-Cochrane (TD: 5.9 60°, 650 m) i Californian Route (TD+: 5.11 55°, 650m) na Fitz Roy, Zespół: Roger Schäli i Simon Gietl
  • 2010, VIII - Eventyr, wschodnia Grenlandia, Zespół: Simon Gietl, Manuel Gietl, Roger Schäli, Daniel Kopp
  • 2012, III 15-16- pierwszy zimowy trawers Tre Cime di Lavaredo, Dolomity , Zespół: Simon Gietl, Roger Schäli. Patrz news

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

WYPRAWY

CIEKAWOSTKI

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

CYTATY

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

ZDJĘCIA

alt

Roger Schäli. Fot. salewa.pl

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

FILMY

{youtube}2DUYbKxY7I{/youtube}

{youtube}CnVPXxh4ddk{/youtube}

{youtube}P6fcIuRhRjM{/youtube}

Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!