Logo

Sir Chris Bonington otrzyma Złoty Czekan

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tegoroczne nagrody Złotych Czekanów, będą świętować 150 lecie początku "Złotego wieku alpinizmu". Będzie miało to odpowiedni oddźwięk na uroczystość, która odbędzie się w terminie 9-12 kwietnia 2015 roku. 

Nagrodę "Piolet d'Or Cereer" w tym roku otrzyma Chris Bonington. Do tej pory tą nagrodę otrzymali: Walter Bonatti, Reinhold Messner, Doug Scott, Robert Paragot, Kurt Diemberger, John Roskelley.

8 lutego pojawi się lista wszystkich nominowanych zespołów.

Sir Christian Bonington jest wybitnym wspinaczem brytyjskim. Profesjonalny wspinacz i autor siedemnastu książek górskich. Ma na koncie takie przejścia jak: wejście na dziewiczy Baintha Brakk, drugie wejście na Nuptse, I brytyjskie przejście północnej ściany Eigeru, I wejście na Changabang, Mount Everest.

Ch. Bonington

Chris Bonington. Fot. Nigel Millard

Data i miejsce urodzenia: 1934, 6 sierpnia, Hampstead

Biografia

1934 – Początki

Chris Bonington urodził się w 1934 roku w Hampstead. Ukończył University College School w Hampstead. Zaczął się wspinać w 1951 roku, jeszcze w trakcie nauki. Podczas wakacji przemierzał góry Szkocji, wspinając się z przygodnie napotkanymi wspinaczami.

Skończył college w 1952 roku i wstąpił do RAFu. Niestety oblał egzaminy pilotażu i przeniósł się do Royal Military Academy Sandhurst. W trakcie tego okresu wspinał się dużo na wyspach brytyjskich, oraz zaczął wytyczać własne realizacje, zazwyczaj w Avon Gorge.

Został przydzielony do Royal Tank Regiment w 1956 roku i spędził kolejne trzy lata w północnych Niemczech, a następnie dwa lata w Army Qoutward Bound School, gdzie był instruktorem wspinaczki.

1958-1961: Alpy i Himalaje

W 1958 roku rozpoczął wspinaczki w Alpach, gdzie szybko przeszedł m.in. Drogę Bonattiego na południowo-zachodnim Filarze Dru, a później Hasse-Brandler na północnej ścianie Cima Grande w Dolomitach.

W 1960 roku jako uczestnik brytyjsko-indyjskiej ekspedycji staje na wierzchołku Annapurna II (7937 metrów). W zespole z Kapitanem Dickiem Grantem i Szerpą Ang Nyima.

 

W 1961 opuszcza armię, aby dołączyć do cywilnej ekspedycji na Nuptse. Wyprawie udaje się przejść jej ogromną południową ścianę. W tym czasie była to jedna z najwybitniejszych wspinaczek w Himalajach.

Chris wraca do Chamonix, gdzie wraz z Done Whillanse spędzają większość lata pod północną ścianą Eigeru, marząc o dobrych warunkach do ataku. Pod koniec sierpnia przenoszą się do Chamonix i atakują jeden z „ostatnich” największych problemów Alp. Mowa tu o Centralny Filarze Freneya. Panowie łączą siły z Ian'em Cloughiem i Janem Długoszem i po kilkudniowych bojach przechodzą skrajnie trudny filar.

1962 – rok który zmienił jego życie

W 1962 spotyka Wendy, która szybko staje się jego żoną.

Dostaje zaproszenie na ekspedycję na do Patagonii. Celem BędzieCentralna Wieża w masywie Torres del Paine. Jego szef w firmie Unilever dał mu wybór. Kariera w firmie, albo wspinaczka. Chris wybiera wspinaczkę.

Już w lipcu jest w Alpach, gdzie dokonuje wraz z Ian'em Cloughiem pierwszego brytyjskiego przejścia Północnej ściany Eigeru.

W październiku wyrusza do Chile. Udaje im się dokonać pierwszego wejścia na Centralną wieżę, na przekór huraganowym wiatrom i włoskiej ekspedycji, która również atakowała powyższy cel.

1963-1968: Życie ze wspinania

Wraca do Anglii w 1963 i wraz z Wendy osiadają w Lake District. Chris zaszywa się i pisze swoją pierwszą książkę „I Chose to Climb”, opowiadającą o jego wspinaczce na Eiger.

Lato 1965 roku spędza na wspinaczce w Alpach. Przechodzi m.in. Prawe ramie Filara Brouillard na południowej stronie Mont Blanc

W 1966 wraca do Wielkiej Brytanii, gdzie przechodzi jako pierwszy The Old Mand of Hoy, wraz z Tomem Patey i Rusty'm Baillie. Dodatkowo bierze udział w programie „na żywo” o wspinaczce.

W 1964 Chrisowi i Wendy rodzi się pierwsze dziecko – Conrad – które niestety ginie w wypadku w 1966 roku. Mają jeszcze później dwójkę dzieci. Daniel (1967) i Ruper (1969).

Szybko rozwija się jego kariera jako fotografa. Najpierw kontrakt z Daily Telegraph Magazine, a później egzotyczne wyjazdy mające na celu fotografowanie np. aktywnych wulkanów w Ekwadorze, czy polowanie na Karibu na wyspach Baffina.

Apogeum jego kariery jako dziennikarza przypada na rok 1968, kiedy bierze udział w wyprawie Kapitana Johna Blashford-Snella, w spływie Nile od jeziora Tana na front Sudański. Nie obyło się bez strzelanin, krokodyli i postrzałów. Lecz wszystko to mijało się z aktywnością którą kochał....

Dalszą część biografi przeczytacie na stronie Chrisa.

Źródło: bonington.com

Dokonania górskie

Alpy

 • 1958 - Droga Bonattiego na południowo-zachodnim filarze Petit Dru w Alpach. Pierwsze brytyjskie przejście.
 • 1961, 27-29 sierpnia - Mont Blanc. I wejście środkowym Filarem Freney. Zespół: Chris Bonington, Jan Długosz, Ian Clough, Don Whillans
 • 1961 – pierwsze brytyjskie przejście północnej ściany Eigeru. Zespół: Chris Bonington, Ian Clough.
 • 1965 - Prawe ramie Filara Brouillard na południowej stronie Mont Blanc.

HImalaje i Karakorum

 • 1960 – Annapurna II. Pierwsze wejście w składzie łączonej ekspedycji Brytyjsko-Nepalsko-Indyjskiej. Zespół: Chris Bonington, Dick Grant, Ang Nyima.
 • 1961 – drugie wejście na Nuptse.
 • 1974, 4 czerwca - Pierwsze wejście na Changabang. Zespół: Chris Bonington, Dougal Haston, Doug Scott, Martin Boysen, Balwant Singh Sandhu, Chwang Tashi
 • 1977 - Baintha Brakk (The Ogre). Podczas zejścia Doug złamał obie nogi w kolanach, przez co ich schodzenie nabrało epickiego wymiaru (Więcej o wypadku znajdziesz tutaj: Baintha Brakk). Zespół: Chris Bonnington, Doug Scott.
 • 1983 – Shivling (6501 m n.p.m.). Pierwsze wejście.Styl alpejski.
 • 1985 – Mount Everest, w wieku 50 lat.

Inne

 • 1959 - Hasse-Brandler na północnej ścianie Cima Grande
 • 1961, 16 stycznia – pierwsze wejście na Centralną Wieżę w masywie Torres del Paine w Patagonii. Zespół: Chris Bonington, Don Whillans.
 • 1973 – pierwsze wejście na Brammah (6411 m n.p.m.) w Kaszmirze.
 • 1980 - Kongur Thag. Pierwsze wejście na szczyt. Zespół: Chris Bonington, Peter Boardman, Ale Rous, Joe Tasker.
 • 1983 – pierwsze brytyjskie wejście na Masyw Vinsona - solo.
 • 1988 – kierownik wyprawy "Greenland the hard way" (Grenlandia trudniej !) która popłynęła na Grenlandię i próbowała zdobyć szczyt The Catherdral;
 • Elbrus
 • Uszba. Północno-wschodnim filarem.

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

 • 1970 – kierownik zakończonej sukcesem wyprawy na południową ścianę Annapurny. Dougal Haston i Don Whillans weszli na szczyt.
 • 1975 – kierownik brytyjskiej wyprawy na Mount Everest, podczas której Dougal Haston i Doug Scott weszli na szczyt ścianą południowo-zachodnią.
 • 1975 – kierownik brytyjskiej wyprawy na zachodnią ścianę K2.
 • 1988 – kierownik brytyjsko-amerykańskiej wyprawy, która dokonała pierwszego wejścia na zachodni wierzchołek Melungtse (7023 m n.p.m.).
 • 2002 - prowadził wyprawę która próbowała zdobyć dziewiczy szczyt Sepu Kangri w Tybecie.

Ciekawostki

 • Zwany jest czasem Mr Alpinism
 • Ukończył University College School w Hampstead, a później Royal Military Academy Sandhurst
 • W 1956 skierowano go do służby w Royal Tank Regiment, w RFN. Po trzech latach przeniesiono go do Army Outward Bound School (Armijna Szkoła Przetrwania) jako instruktora wspinaczki.
 • Od 1961 porzucił pracę w wojsku, by na stałe zająć się alpinizmem, pisarstwem górskim oraz fotografią.
 • W 1986 odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (C.B.E.), a w 1996 wyróżniony przez Królową Angielską tytułem szlacheckim za wybitne osiągnięcia w górach całego świata.
 • Laureat wielu nagród, w tym medalu Royal Geographical Society w 1974 r.
 • Autor kilkunastu książek i realizacji filmowych o górach i wspinaniu.
 • Jest żonaty, ma dwóch synów.

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski