Log in
    

Ryszard Kowalewski

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ryszard Kowalewski - polski taternik, alpinista, himalaista i plastyk. Urodził się 29 listopada 1943 roku w Lublinie. Do Liceum Sztuk Plastycznych uczęszczał w Zamościu. Stamtąd wyjechał na studia do Warszawy. Pasją artysty obok malarstwa stała się wspinaczka wysokogórska. Wieloletnią przygodę z profesjonalnym alpinizmem rozpoczął w polskich Tatrach i począwszy od 1965 roku dokonywał liczących się w alpinizmie wejść, m.in. na dwa dziewicze siedmiotysięczne szczyty w Karakorum. Zmierzył się również z ośmiotysięcznikami w Himalajach Nepalu, tam też zimą wszedł na dziewiczy szczyt sześciotysięczny.. Dokonał pierwszych przejść na pięciotysięczne szczyty w Pamiro - Ałaju i Andach. Eksplorował również dziewicze jaskinie Kolumbii.

 

Ryszard Kowalewski. Fot. www.plezantropia.fora.pl

Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył z wyróżnieniem w 1968 roku. W latach 1968-1970 był asystentem w pracowni drzeworytu kolorowego prof. Wacława Waśkowskiego. W 1970 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie w latach 1970-1974 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych jako asystent profesorów: Włodzimierza Padlewskiego, Lecha Kadłubowskiego i Jerzego Zabłockiego. W latach 1993-1999 pełnił funkcję skarbnika a następnie wiceprezesa Związku Polskich Artystów Plastyków. Od kwietnia 2010 roku ponownie pełni funkcję wiceprezesa ZPAP. Pasja
górska ma dominujące odzwierciedlenie w jego twórczości, maluje góry i portrety ludzi gór. Swoje prace eksponuje przede wszystkim na wystawach indywidualnych ale bierze też udział w prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą. 

Od lewej Wojtek Kurtyka, ...... z prawej Tadeusz Piotrowski

Ryszard Kowalewski z przyjaciółmi. Fot. www.plezantropia.fora.pl

Data i miejsce urodzenia: 1943, 29 listopada, Lublin

Biografia

Lata swojej największej aktywności poświęcił wspinaczce, którą zainteresował go jeszcze na studiach w warszawskiej ASP Samuel Skierski. Po wstępnym przeszkoleniu w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej wyjechali w Tatry, by od razu przymierzyć się do dróg „szóstkowych”. „Samek” zginął kilka lat później w Alpach, w masywie Mont Blanc.

Ryszard swoją pierwszą nową drogę tatrzańską wytyczył razem z Zygmuntem Pałuchą środkiem wschodniej ściany Młynarczyka (VI) latem 1966 roku, co zostało odnotowane w Taterniku. W następnych latach były przejścia dróg na Kazalnicy Mięguszowiec-kiej, w tym zimowe, i na Galerii Gankowej, ale były również pierwsze wyjazdy w Alpy i Dolomity.

W 1967 roku z Tadeuszem Piotrowskim, Januszem Gackiem i Zdzisławem Prusiszem dokonali pierwszego polskiego wejścia północno-wschodnią ścianą Les Courtes w masywie Mont Blanc, a w następnym roku z Romanem Bebakiem, Januszem Fereńskim poprowadzili nową drogę na północno-zachodnim murze Civetty, natomiast z Janem Kiełkowskim i Adamem Uznańskim przymierzali się do direttissimy południowo-zachodniej ściany Torre Trieste, uchodzącej wtedy za najtrudniejszą drogę hakową Dolomitów. W 1971 roku z Januszem Mączką i Wojciechem Wróżem wspięli się w trudnych warunkach pogodowych dziewiczym Lewym Filarem Brouillard na południowej ścianie Mont Blanc.

Dwa wyjazdy do Norwegii zaowocowały zimowymi wspinaczkami na drogach najwyższej klasy. W 1972 roku Ryszard Kowalewski, Andrzej Dvorak, Wojciech Jedliński i Tadeusz Piotrowski dokonali pierwszych zimowych przejść drogi „Fiva-ruta”, z nowym wariantem, na północno-wschodniej ścianie Store Trolltind oraz Filara Trollryggen – największej w Europie lodowej drogi typu ścianowego, co uznano za najlepsze osiągnięcie sezonu zimowego.

Dwa lata później Ryszard oraz Wojciech Kurtyka, Tadeusz Piotrowski i Marek Kęsicki przeszli po raz pierwszy zimą jedną z najtrudniejszych dróg skalnych – ty-siącmetrową  direttissimę urwiska Trollveggen o trudnościach VI+,A4. Było to wówczas, jaki pisał w „Taterniku” Tadeusz Piotrowski, największe osiągnięcie polskiego alpinizmu zimowego.

Potem przyszła kolej na góry coraz wyższe. Na przełomie 1975/76 roku Kowalewski uczestniczył w wyprawie Speleoklubu Morskiego do Ameryki Południowej. Penetrowali tam jaskinie i wchodzili na pięciotysięczniki. Były też wyjazdy w Pamir. Na wyprawy w Himalaje i Karakorum trzeba było zdobyć pieniądze, wykonując roboty wysokościowe. Założyli Alpi-nistyczny Klub Eksploracyjny w Sopocie, malowali kominy, czyścili statki.

Dużym sukcesem zakończyła się wspólna polsko-pakistańska wyprawa na Rakaposhi (7788 m) w Karakorum w 1979 roku. Kierownikiem polskiego zespołu był Ryszard Kowalewski. Na szczyt weszli nową drogą, północno-zachodnią granią, wszyscy uczestnicy tej wyprawy, w tym również Anna Czerwińska i Krystyna Palmowska, w samodzielnym zespole kobiecym. W tym samym roku Ryszard wziął udział w wyprawie na Dhaulagiri (8167 m).

Ze względu na bardzo trudne warunki uczestnicy wyprawy wycofali się z wysokości około 7700 metrów. W następnym roku kierował wyprawą na Yazghil Domes (7324 m) w Karakorum. Razem z Andrzejem Bielu-niem, Tadeuszem Piotrowskim, Jerzym Tillakiem i Jackiem Gronczewskim dokonali pierwszego wejścia na ten szczyt. Trzy lata później uczestniczył w zimowej wyprawie na Api (7132 m) w Himalajach Nepalu. Tadeusz Piotrowski i Andrzej Bieluń dokonali wtedy pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt, co zostało okupione śmiercią Andrzeja. To tylko kilka wypraw w góry najwyższe. W sumie był cztery razy na wyprawach w Karakorum, a sześć razy w Himalajach. Był też w górach Alaski.

W ciągu tych 20 lat aktywnego uprawiania alpinizmu poznał nie tylko góry w różnych odsłonach, ale także naładował się nimi na całe życie. Teraz, kiedy je maluje, przeżywa na nowo każdy dzień ze swojego górskiego życiorysu.

Biografia: Apoloniusz Rajwa. Żródło: tygodnikpodhalanski.pl

Dokonania górskie

Tatry

1966, latem - Młynarczyk, nowa droga (VI) środkiem wschodniej ściany

Alpy

 • 1971 - Lewy filar Brouillard na Mont Blanc, nowa droga. Zespół: Wojciech Wróż, Ryszard Kowalewski, Janusz Mączka.

Góry Norwegii

 • 1972, 25-28 lutego - I zimowe przejście Fivaruta (4, 1800 m). Zespół: Andrzej Dworak, Wojciech Jedliński, Ryszard Kowalewski, Tadeusz Piotrowski
 • 1972, 2 marca - Store Trolltind, przez Lav Skar i północno-zachodnią grań (II-III). Trzecie przejście zimowe i pierwsze przejście polskie. Zespół: Andrzej Dworak, Arne R. Heen, Bodil R. Heen, Wojciech Jedliński, Ryszard Kowalewski, Tadeusz Piotrowski.
 • 1972, 5-13 marca  - I zimowe przejście 1600 metrowego wschodniego filara Trollryggen (tzw. Filar Trolli. 6, około 3000 m). Zespół: Andrzej Dworak, Wojciech Jedliński, Ryszard Kowalewski, Tadeusz Piotrowski.
 • 1974, 7-19 marca - I zimowe przejście północnej ściany Trollveggen (Ściana Trolli), Drogą Francuską (6+, A4, 1100 m). Zespół: Marek Kęsicki, Ryszard Kowalewski, Wojciech Kurtyka, Tadeusz Piotrowski

HImalaje i Karakorum

Inne

 • 1973, 27-30 lipca - Pik Korżeniewskiej. Zespół: Marek Grochowski, Ryszard Kowalewski, Jacek Rusiecki, Andrzej Heinrich
 • 1973, 6-10 sierpnia - Pik Kommunizma. I wejście zachodnią ścianą podwierzchołkową basztą przez tzw. Łopatę. Zespół: Marek Grochowski, Ryszard Kowalewski, Jacek Rusiecki, Andrzej Heinrich
 • 1980, 24 lipca - Distaghil Sar Wschodni. Pierwsze wejście. Zespół: Andrzej Bieluń, Jacek Gronczewski, Ryszard Kowalewski, Jerzy Tillak

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

 • 1983 - Zimowa wyprawa na Api. Kierownikiem był Tadeusz Piotrowski, a skład tworzyli: Andrzej Bieluń, Jacek Gocyła, Wojciech Jedliński, Ryszard Kowalewski, Marek Rudnicki (lekarz), Eugeniusz Skurowski i Zbigniew Terlikowski
 • 1989 - Nanda Devi East. Zespół: Jan Kwiatoń (kierownik), Ryszard Kowalewski, Jerzy Tillak i Wojciech Jedliński ze strony polskiej oraz 8 Hindusów, pod kierownictwem S.P.Chamoli.

Ciekawostki

 • Podczas wspinaczki na Fiva Route w górach Norwegii Ryszard Kowaleski, potknął się i spadł 5 metrów prosto... w ręce Tadeusza Piotrowskiego. Obaj szli bez asekuracji...
 • Z okazji 40-lecia pracy twórczej otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Za pracę społeczną w Związku Polskich Artystów Plastyków, Złotą Honorową Odznakę ZPAP.

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!