Log in
    

Hansjörg Auer

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już dziś rozpocznie się 10. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Wśród zaproszonych gości znalazł się Hansjoerg Auer. Austriak spotka się z polskimi fanami w piątek 7 grudnia i opowie o swoich najsłynniejszych przejściach.

Hansjörg Auer. Fot. Heiko Willhelm / TNF

Hansjorg Auer austriacki wspinacz. Dorastając wśród gór Hansjorg Auer swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczął w wieku 12 lat. Wśród najważniejszych dokonań Austriaka wymienić należy samotne przejście „The Fish” w 2007 roku na południowej ścianie Marmolady we włoskich Dolomitach, pierwsze przejście „Waiting for Godot” na Torres del Paine w Patagonii, którego dokonał wraz ze swoim przyjacielem Much Mayrem w 2010 roku, powtóżenie drogi Alexandra Hubera "Pan Aroma" na the Cima Ovest di Lavaredo i pierwsze przejście "Tingeling" na Blamann Tower w Norwegii.

Ponadto w 2011 roku dokonał pierwszego przejścia stylem klasycznym na “Hallucinogen Wall” w Black Canyon/Colorado i otworzył drogę “Bruderliebe” na południowej ścianie Marmolady w Dolomitach.

Hansjörg Auer na "The Door" 8b, wschodnia ściana Belly Tower, Perfection Valley, Ziemia Baffina. Fot. Ricky Felderer

Data i miejsce urodzenia: 1984, 18 lutego, w Zams (Austria)

Biografia

 

Nazwisko Austriaka nierozerwalnie związane jest z południową ścianą Marmolady i to nie tylko z racji szalonych solówek, na czele z przeżywcowaniem Tempi Moderni 6c/7a, 850 metrów (2006) i przede wszystkim ikony Dolomitów, legendarnej Drogi przez Rybę IX-(!) w 2007 roku.

Przejście ponad 900-metrowej drogi zajęło mu niecałe 3 godz. Jak on to zrobił? W wywiadzie dla planetmountain powiedział: "(...) Mam dar, dzięki któremu potrafię włączyć w głowie przełącznik dający mi ogromną pewność siebie. Strach mnie nie przytłacza, dominuje radość z pełnej koncentracji oraz z tego, że mogę spełnić swoje marzenie."

Wątek Marmolady, a szerzej Dolomitów i Alp, przewija się zresztą przez całą karierę Auera. Rok 2009 to między innymi pierwsze przejście OS Via della Cattedrale 8a+ na Marmoladzie i uklasycznienie Vogelfrei 8b/8b+ (400 m) na południowej ścianie Schüsselkarspitze w masywie Wetterstein. Sezon 2010 to pierwsze powtórzenie słynnego "Dachu Świata" - Pan Aroma 8c Alexa Hubera, na północnej ścianie Cima Ovest di Laveredo w Dolomitach.

W roku 2011 Hansjörg wytycza z bratem Vitusem na południowej ścianie Marmolady Bruderliebe 8b/b+, co uzna za jedno ze swoich najcenniejszych osiągnięć wspinaczkowych.

Rok później z Muchem Mayrem dokonuje tam pierwszego klasycznego przejścia L'ultimo dei paracadutisti 8b+ (750 m).

Trudno wyłuskać te najważniejsze przejścia Hansjörga Auera na świecie. Lista dokonań Austriaka jest długa, poniżej zatem jedynie kilka wybranych rodzynków - Patagonia (pierwsze przejście Waiting for Godot 7b, M6, na Torres del Paine, w zespole z Muchem Mayrem), Yosemity (El Nino 8b na El Capitanie), Black Canyon, Colorado (pierwsze klasyczne przejście Hallucinogen Wall 5.13+/R), Norwegia (pierwsze powtórzenie klasyczne Arctandria 8b na północnej ścianie Blaamann, w zespole z Markusem Haidem).

Jedną ze swoich ostatnich ekspedycji Auer odbył na Ziemię Baffina. Owocem są cztery nowe drogi, w tym perełka The Door 8b wytyczona na wschodniej ścianie Belly Tower. W pracach nad drogą brali udział Eneko Pou, Iker Pou, Ben Lepesant i Hansjörg Auer, natomiast najtrudniejszy wyciąg 8b udało się uklasycznić jedynie Auerowi i Ikerowi Pou.

Nikt nie dodał jeszcze biografi tej osoby. Możesz być pierwszy. Zamieść biografię w komentarzu na dole

Dokonania górskie

Alpy

HImalaje i Karakorum

2013, 19 lipca - Pierwsze wejście na Khunyang Chhish East. Zespół: Hansjorg Auer, Matthias Auer i Simon Anthamatten. Patrz news.

Inne

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

Ciekawostki

Hansjörg Auer miał prelekcję podczas 10 Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

 

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!