Log in
    

Anna Okopińska

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Anna Okopińska - polska alpinistka i himalaistka. Przeszła Grań Tatr Wysokich, oraz weszła na Gasherbruma II. Zawodowo była nauczycielem akademickim (doktor habilitowany nauk fizycznych

Anna Okopińska. Fot. www.ujk.edu.pl

Data i miejsce urodzenia: 1948, 31 października

Biografia

Zaczęła się wspinać w Tatrach w 1966 roku. W czasie swojej taternickiej kariery przeszła takie drogi jak: Hokejka na Łomnicy, Drogę przez Vodopad na północnej ścianie Małego Kieżmarskiego Szczytu. W 1970 roku przeszła Grań Tatr z Danutą Szelenbaum-Cielecką, dokonując pierwszego kobiecego przejścia.

Wspinała się również na Kaukazie (Pik Giermogieniowa, Ułłu Tau Czan) i Alpach (Mont Maudit, Mont Blanc). W górach wysokich z kolei weszła na Szczyt Korżeniewskiej, Pik Kommunizma.

W 1975 roku uczestniczyła w kobiecej wyprawie na Gasherbrumy. 12 sierpnia z Haliną Krüger-Syrokomską stanęła na wierzchołku Gasherbruma II.

Anna Okopińska na szczycie Gasherbrum II. Fot. polskiehimalaje.pl

W roku 1978 była na wyprawie na Makalu (osiągnęła wysokość 7100 m), zaś w 1982 na kobiecej wyprawie na K2, gdzie również dotarła na 7100 m oraz zdobyła pobliską przełęcz Skyang La (6233 m).

Dokonania górskie

Tatry

 • 1969, 4 września - Hokejka, na zachodniej ścianie Łomnicy. Zespół: Anna Okopińska, Andrzej Mierzejewski
 • 1970, 15-23 sierpnia - Grań Tatr Wysokich, pierwsze przejście kobiece. Zespół: Anna Okopińska, Danuta Szelenbaum-Cielecka.
 • 1974, 4-5 stycznia - Droga przez Vodopad na północnej ścianie Małego Kieżmarskiego Szczytu. Zespół: Anna Okopińska, Andrzej Czok, Mirosław Krawczyk

Alpy

 • 1976, 25 sierpnia - Droga Kuffnera na Mont Maudit. Zespół: Anna Okopińska, Halina Krüger-Syrokomska, Alison Chadwick-Onyszkiewicz.
 • 1981, 4 lipca - Ostroga Brenvy na Mont Blanc. Zespół: Anna Okopińska, Halina Krüger-Syrokomska

HImalaje i Karakorum

 • 1975, 12 sierpnia - Gasherbrum II, Drogą Klasyczną. Piąte wejście na szczyt, kobiecy rekord wysokości (Europa), oraz pierwsze zdobycie ośmiotysięcznika przez samodzielny zespół kobiecy (Anna Okopińska, Halina Krüger-Syrokomska

Inne

 • 1976, 6-7 lipca - Kaukaz, nowa droga południowym filarem Piku Giermogienowa. Zespół: Zbigniew Laskowski, Andrzej Skłodowski, Aleksander Warmem, Anna Okopińska
 • 1977, 7 lipca - Kaukaz, północna ściana Ułłu Tau Czana przez Deskę (zespół kobiecy). Zespół: Halina Krüger-Syrokomska i Dobrosława Miodowicz-Wolf, Anna Okopińska
 • 1972 - Pik Korżeniewskiej. Pierwsze kobiece wejście na szczyt
 • 1972 - Pik Kommunizma. Polski kobiecy rekord wysokości

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Ciekawostki

 • Działała w Klubie Wysokogórskim w Warszawie jako członek komisji sportowej (1976-79) oraz komisji rewizyjnej (1979-82).
 • Została odznaczona złotym i srebrnym medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" oraz nagrodą ministra spraw zagranicznych za rozsławianie imienia Polski na świecie (1975, wraz z koleżankami z wyprawy na Gaszerbrumy).
 • Jest członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

 • „Anka – drobna i szczupła – już swoją budową predestynowana była do chodzenia po górach wysokich, a jej udział w wyprawach w Pamir i w Himalaje w pełni to potwierdził. Z natury skryta i zamknięta, sprawiająca wrażenie nieśmiałej i biernej, potrafiła nieoczekiwanie podjąć trudną i samodzielną inicjatywę, jak na przykład przejście latem z Danutą Szelenbaum całej grani Tatr Wysokich. Z podziwem patrzyłam na wyprawie, jak łatwo przychodzi jej poruszanie się na wysokościach nawet z ciężkim bagażem na plecach.” Wanda Rutkiewicz "Zdobycie Gasherbrumów", s. 22-23.

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!