Logo

Pierwszy zdobywca ośmiotysięcznika, Maurice Herzog zmarł

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

13 grudnia, w wieku 93 lat, podczas snu zmarł francuski wspinacz Maurice Herzog, zdobywca Annapurny w lipcu 1950 roku. Maurice Herzog i Louis Lachenal byli pierwszymi ludźmi, którzy postawili stopę na ośmiotysięczniku. Obaj nabawili się poważnych odmrożeń podczas zejścia z tego szczytu.

Maurice Herzog. Fot. www.hec.fr

Książka Herzoga opisująca tą ekspedycję stała się jedną z najlepiej sprzedających się książek w historii literatury górskiej. Ponad 11 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Herzog po tej wyprawie i wydaniu książki stał się znaną postacią w Francji. Był ministrem sportu, burmistrzem Chamonix i członkiem Komitetu Olimpijskiego.

Krótka biografia

 

Maurice Herzog urodził się 15 stycznia 1919 roku w Lyonie (był najstarszym z ośmiorga rodzeństwa). Można powiedzieć, że Maurice mieszkając u podnóża lodowca Bossons, oraz mając ojca który był alpinistą, był „skazany na góry”

Młody Herzog ukończył edukację na podyplomowych studiach z dziedziny ekonomii. W czasie II Wojny Światowej walczył we francuskiej partyzantce w Alpach, a następnie w 27. batalionie strzelców alpejskich (awansował na kapitana i otrzymał odznaczenie Croix de Guerre).

Po wojnie Francja jako naród była głodna sukcesów na arenie międzynarodowej. Był to dobry czas na organizowanie ambitnych przedsięwzięć, takich jak np. wyprawa na niezdobyty ośmiotysięcznik.

Francuska Federacja Górska w 1950 zorganizowała wyprawę mająca na celu zdobycie Dhaulagiri lub Annapurny. Kierownikiem wyprawy został Maurice Herzog, który nie miał być może topowych osiągnięć wspinaczkowych (aczkolwiek był wspinaczem wszechstronnym, o rozległym doświadczeniu alpejskim), ale był dobrym organizatorem.

W skład wyprawy oprócz Maurice'a weszli tacy wybitni wspinacze francuscy jak: Jean Couzy, Louis Lachenal, Gaston Rebuffat i Lionel Terray.

Samo dotarcie pod Dhaulagiri okazało się nad wyraz kłopotliwe (błędne mapy) i ostatecznie Francuzi zdecydowali się na Annapurnę.

Z dużym opóźnieniem rozpoczęli akcję górską. 3 czerwca do ataku szczytowego ruszyła dwójka Maurice Herzog i Louis Lachenal. Szli bez wspomagania tlenem z butli, bez liny i w pojedynczych alpejskich butach.

Wspinaczy dosięgła najwyraźniej euforia szczytowa, ponieważ pomimo ryzyka atakowali szczyt (główną siłą napędową był Herzog, który zdecydowany był atakować nawet samotnie). Alpiniści wspomagali się amfetaminą (wtedy jeszcze Maxitonem :-) ), której skutkiem ubocznym było lekkie oszołomienie. Przykładowo Herzog po zgubieniu rękawic nie pomyślał, aby zastąpić rękawice chociażby skarpetami.

W bazie palce obu wspinaczy ratowano we wszelki dostępny na miejscu sposób. Niestety Herzog stracił wszystkie palce u nóg i większość u rąk.

Powrót z bazy do Paryża trwał blisko miesiąc ze względu na obfite opady monsumowe.

Herzog wydał po tej wyprawie książkę „Annapurna, premier 8.000” (polskie wydanie „Annapurna”), która stała się najpopularniejszą ksiażką górską wszech czasów. Łącznie do dziś sprzedano ponad 11 milionów egzemplarzy.

Po wyprawie Herzog musiał na dobre skończyć z alpinizmem. Przeniósł swoje zainteresowania na politykę.

W 1958 powołany został na stanowisko Wysokiego Komisarza, a następnie Sekretarza Stanu ds. Młodzieży i Sportu. W latach 1968-1977 pełnił stanowisko burmistrza Chamonix.

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski