Log in
    

Edmund Hillary

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Sir Edmund Hillary - nowozelandzki himalaista, który ma na koncie wraz z Szerpą Tenzingiem Norgay, pierwsze wejście na Mount Everest.

Edmund Hillary i Tenzig Norgay. Fot. wikipedia.org

Data i miejsce urodzenia: 1919, 20 lipca, Tuakau

Data i miejsce śmierci: 2008, 11 stycznia w Auckland

Biografia

Edmund Percival Hillary urodził się 20 lipca 1919, nieopodal Clark w stanie Auckland (Nowa Zelandia). Uczęśczał najpierw do Uakau Primary School, następnie do Auckland Grammar School. Szkoła ta znajdowała się 2 godziny od jego domu, więc w czasie podróży zaczytywał się w powieściach podróżniczych. W wieku 16 lat zainteresował się wspinaczką. Okazało się że jest o wiele bardziej wytrzymały fizycznie od swoich kolegów.

Zaczął studiować matematykę i fizykę na Uniwersytecie w Auckland.

W 1939 roku udaje mu się wejść na szczyt Mount Ollivier, niedaleko Mount Cook.

Podczas II Wojny Światowej Hillary służył w siłach powietrznych Nowej Zelandii, jako nawigator. W 1945 brał udział w działaniach wojennych niedaleko wyspy Fiji.

Po wojnie sukcesywne wspinaczki sprawiły, że zwrócono na niego uwagę i w 1951 roku wziął udział w rekonensansie pod Mount Everestem, pod kierownictwem Erica Shiptona. W 1952 Edmund Hillary i George Lowe dołączyli do wyprawy mającej zdobyć Cho Oyu. Niestety wyprawa miała zbyt duże trudności z dostaniem się pod górę.

Mount Everest 1953

Droga pod Everest jest blisko Tybetu, dlatego Nepal pozwala na jedną ekspedycję w roku. W 1952 górę próbowali zdobyć Szwajcarzy (zabrakło im 240 metrów do szczytu).

Podczas tripu Hillary'ego i Lowe'a pod Alpach dowiadują się, że delegowano ich do wyprawy na Mount Everest, prowadzonej przez Erica Shiptona, który wkrótce został zastąpiony przez Johna Hunta.

Wyprawa brytyjska składała się z ponad 400 ludzi, którzy mieli wnieść 10 ton bagażu pod bazę. Działania górskie zaczęły się w połowie kwietnia, a 26 maja Bourdillon i Evans zaatakowali szczyt. Musieli się jednak wycofać, co sprawiło, że druga dwójka w składzie Hillary i Norgay dostała swoją szansę.

W dniu ataku szczytowego Hillary zdał sobie sprawę, że buty, które zostawił poza namiotem zamarzły. Spędził 2 godziny na rozgrzewaniu ich, a później z 14 kilogramowymi plecakami wyruszyli do ataku. Kluczowym odcinkiem był 12 metrowy uskok na granii, zwany później "Uskokiem Hillary'ego". Nowozelandczykowi udało się go pokonać, a później trudności technicznych było niewiele.

29 maja o 11.30 Edmund Hillary i Tenzing Norgay stanęli na szczycie Mount Everestu jako pierwsi ludzie w historii. Na szczycie spędzili 15 minut. Porobili zdjęcia, zostawili trochę słodyczy i krzyżyk.

Nie obyło się bez zabawnego epizodu. Do historii przeszły słowa Hillarego wypowiedziane po zejściu ze szczytu do George'a Lowe: "George, W końcu załatwiliśmy skurwysyna" (Well, George, we knocked the bastard off.). Nie przypuszczał nawet, że za pośrednictwem BBC usłyszał je cały świat.

Sir Edmund Hillary

Po zejściu do cywilizacji Hillary, Tenzing i reszta wyprawy została obsypana zaszczytami. Hillary i Hunt otrzymali tytuły szlacheckie i kilka medali

Po Evereście Edmund Hillary jeździł jeszcze na wyprawy w Himalaje, gdzie wszedł na 10 innych wierzchołków. Dotarł na Biegun Południowy.

Dokonania górskie

Tatry

Alpy

HImalaje i Karakorum

1953, 29 maja - Mount Everest, pierwsze wejście. Zespół: Edmund Hillary, Tenzing Norgay

Inne

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

Ciekawostki

W Polsce ukazały się dwie książki Edmunda Hillary'ego: "Na Przełaj przez Antarktydę", oraz autobiografia "Pierwszy zdobywca Everestu. Widok ze szczytu".

Edmund Hillary za zdobycie Mount Everest otrzymał od królowej brytyjskiej Elżbiety II tytuł szlachecki. Natomiast władze Nowej Zelandii zdecydowały o umieszczeniu podobizny Hillary'ego na pięciodolarowym banknocie, czyniąc go pierwszą osobą, która znalazła się na banknocie za życia.

Sir Edmund Hillary miał za sobą kilka innych wyczynów. W 1958 r. zdobył na traktorze biegun południowy, w 1977 r. jako pierwszy przepłynął ślizgaczem w górę Gangesu, a potem wspiął się aż do źródeł rzeki w Himalajach.

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Do historii przeszły jego słowa wypowiedziane po zejściu ze szczytu Everestu: "W końcu załatwiliśmy skurwysyna" (We finally knocked the bastard off). Nie przypuszczał nawet, że za pośrednictwem BBC usłyszał je cały świat.

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!