Logo

Antoni Malczewski

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Antoni Malczewski był głównie poetą, prekursorem romantyzmu. Dla historii alpinizmu polskiego ma jednak większe znaczenie jego działalność alpinistyczna. Największym jego dokonaniem było pierwsze polskie (a ósme w ogóle) wejście na Mont Blanc 4 sierpnia 1818 roku. Poważniejszym jednak celem sportowym było pierwsze wejście na północny wierzchołek Aiguille du Midi.

Portret Antoniego Malczewskiego

ponadto 4 sierpnia 1818 stał się pierwszym zdobywcą szczytu Aiguille du Midi (wraz z Jean-Michelem Balmatem i 5 innymi przewodnikami)

Data i miejsce urodzenia: 1793, 3 czerwca; Warszawa, lub Khiahynin

Data i miejsce śmierci: 1826, 2 maja

Biografia

Życiorys Antoniego Malczewskiego wiele osób opisało lepiej, dlatego skupię się na jego epizodycznej działalności alpinistycznej.

Malczewski pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej. Wśród jego przodków były osoby z rodziny królewskiej, co zapewniało mu uprzywilejowaną pozycję i zawsze otwarte drzwi salonów towarzyskich.

W latach 1816-1821 podróżował po Szwajcarii, Włochach i Francji. Latem 1818 roku 25-letni Antoni przez tydzień działał w Alpach Francuskich. Wtedy też wraz z Jean-Michel Balmatą (oraz pięcioma przewodnikami) dokonał pierwszego wejścia na północny (niższy) wierzchołek Aiguille du Midi (3795 metrów). Przejście miało miejsce prawdopodobnie 1 sierpnia. Miało zdecydowany wymiar sportowy i do dziś Polak jest wymieniany w kronikach alpejskich.

4 sierpnia (ta data jest już bardziej pewna) Malczewski stanął "w ramach przechadzki" na wierzchołku Mont Blanc. Było to pierwsze polskie wejście na ten najwyższy szczyt Alp, a ósme w ogóle (przy założeniu, że nie liczymy tabunów miejscowych przewodników). Towarzyszył mu Jacques Balmat (pierwszy zdobywca szczytu), oraz 11 przewodników. Opis wyprawy zawarł w XIX tomie genewskiej Bibliotheque Universelle.

Tygodniowa działalność w masywie Mont Blanc, Malczewskiego zapewniła mu sławę w tym pre-alpinistycznym środowisku. Pytanie czy są to jego jedyne osiągnięcia górskie? Czy potraktował to jako pewnego rodzaju rozrywkę bogatego szlachcia podczas "podróży życia", czy może nie wszedł czasem na kilka innych szczytów w Alpach, Tatrach, tudzież innych łańcuchach górskich. Jeśli tak to nie zostały odnotowane.

Dokonania górskie

Alpy

1818, 1 sierpnia - I wejście na północny (niższy) wierzchołek Aiguille du Midi. Zespół: Antoni Malczewski, Jean-Michel Balmata i pięciu przewodników.

1818, 4 sierpnia - I polskie wejście (ósme w ogóle) wejście na Mont Blanc. Zespół: Antoni Malczewski, Jacques Balmat, 11 przewodników.

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski