Log in
    

Gwiazdy światowego wspinania na KFG: Alex Txikon

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już 2 grudnia 2016 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie po raz czternasty rozpocznie się Krakowski Festiwal Górski. Tak jak w poprzednich edycjach nie zabraknie nazwisk światowego formatu.

Alex Txikon to gość, którego fanom gór przedstawiać nie trzeba. Ten baskijski himalaista, mający na koncie 11 ośmiotysięczników, w tym roku z Simone Moro i Muhhamadem Alim zdobył zimą Nanga Parbat (8126 m). 

Alex Txikon urodził się w 1981 roku w jednej z baskijskich gmin w Hiszpanii jako najmłodszy z trzynaściorga rodzeństwa. Od wczesnego dzieciństwa przejawiał zainteresowanie górami, po których chodził w towarzystwie starszego rodzeństwa już jako trzylatek. W późniejszym czasie rozpoczął wspinaczki w Alpach i Pirenejach, jednak to co sprowadziło go na drogę gór wysokich to prelekcja Juanita Oiarzabala, hiszpańskiego zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.

Alex_Txikon_fot._arch._Alex_Txikon.jpg

Alex Txikon. Fot. arch. Alex Txikon

Początkowo Txikon wspinał się jako kamerzysta w zespole Edurne Pasaban, która walczyła wówczas o pierwszą kobiecą Koronę. Swój pierwszy ośmiotysięcznik, Broad Peak (8047 m) Bask zdobył w 2003 roku, a w roku kolejnym sięgnął po Makalu (8463 m) i Cho Oyu (8201 m). Rok później bezskutecznie zmierzył się z jednym z największych alpinistycznych celów, czyli zachodnią ścianą Makalu, gdzie dotarł do wysokości 7650 m. 

W 2007 roku wszedł północną flanką na Shishapangma (8013 m) – szczyt, który w przyszłości miał zdobyć jeszcze dwukrotnie, południową ścianą. W kolejnym roku Txikon dołączył do ostatniej prostej projektu 14×8000 Edurne Pasaban, która sfinalizowała go w 2010 roku, zdobywając pierwszą kobiecą Koronę Himalajów i Karakorum. Sam Txikon wszedł w 2008 roku Manaslu (8156 m) i Dhaulagiri (8167 m), w 2010 roku na Annapurnę (8091 m), rok później na Gasherbrum I i II, a w 2013 roku na Lhotse (8516 m). Choć powyższa lista brzmi jak tradycyjna kolekcjonerska wyliczanka, to rzeczywistość pokazuje Alexa w zupełnie innym świetle. Mimo ewidentnych możliwości logistycznych (3-4 wyprawy rocznie) oraz predyspozycji do bardzo szybkiego skompletowania wszystkich himalajskich gigantów, Txikon wielokrotnie mierzył się z bardziej koneserskimi celami, obarczonymi sporym ryzykiem braku sukcesu. 

Oprócz wspomnianej zachodniej ściany Makalu były to liczne zimowe wyprawy – na Gasherbruma I (8080 m) w latach 2010 i 2012 i wyprawa zakończona pierwszym wejściem na Laila Peak (6200 m) w 2013. 

W międzyczasie wspinał się również w górach Grenlandii i Antarktydy, na wielkich ścianach Karakorum (Trango Tower 6286 m), Himalajów Garhwalu (Thalay Sagar 6904 m) i Himalajów Wysokich (Nuptse 7861 m). Dwukrotnie mierzył się z K2 (8611 m) i Kanczendzongą (8586 m). W tym czasie uprawiał również skoki base i regularnie startował z zawodach tradycyjnej baskijskiej dyscypliny aizkolaritza, czyli przerąbywania siekierą masywnych kawałków drzewa. 
W lutym 2016 roku, w swojej drugiej próbie (pierwsza miała miejsce rok wcześniej) wraz z Simone Moro i Muhhamadem Alim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat (8126 m), górę, którą w zimie próbowało zdobyć wcześniej ponad trzydzieści wypraw. 

Spotkanie z Alexem Txikonem już 4 grudnia o godzinie 15.00. 


Festiwalowi towarzyszyć będą zawody KFG Krak’em All. Na finały zaprasza w niedzielę 4 grudnia Centrala Ruchu Avatar. 

Wszystkie informacje o festiwalu znajdują się na stronie: www.kfg.pl