Logo

Jerzy Surdel

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jerzy Surdel polski taternik i alpinista, podróżnik. Zawodowo zajmuje się filmem. Jest reżyserem, operatorem filmowym i telewizyjnym. Specjalizuje się w filmie dokumentalnym. Reżyser Tryptyku tatrzańskiego (Dwóch, Odwrót, Akcja).

jerzy surdel

Fot. Explorers festival

Data i miejsce urodzenia: 1935, 10 sierpnia, Kraków

Biografia

Pracował w TV Katowice (od 1957) i TV Kraków (1974), w 1962-65 wykładał realizację telewizyjną w Inst. Filmowo-Telewizjyn w Algierze, w 1982-90 zrealizował 26 filmów i reportaży dla TV Szwajcarii Romańskiej. Z racji zainteresowań znaczna część jego działalności filmowej i telewizyjnej jest związana z górami.

Wspinał się w Tatrach od 1951, przechodząc nowe drogi, na pn. ścianie Wołowej Turni i in., dokonując też pierwszych przejść zimowych. W Alpach wspinał się od 1956. Nakręcił liczne filmy tatrzańskie: instruktażowe, reportażowe i fabularne, m.in. trylogię o tematyce taternickiej: Dwóch(1967), Odwrót (1968) i Akcja (1972), a także Okupienie Każdy ratuje samego siebie (wg scenariuszy Michała Jagiełły). Film Odwrót uzyskał nagrody na międzynarodowych festiwalach filmów górskich, m.in. Złotą Gencjanę w Trydencie (1969).

Jako filmowiec i alpinista brał udział w polskich i międzynarodowych wyprawach alpinistycznych i jaskiniowych do Etiopii (1968), na Mount Everest (1971) i Lhotse zimą (1974), do Wenezueli (1976), Nowej Gwinei (1979) i Meksyku (1980), na Aconcagua (1982).

Podczas międzynarodowej wyprawy na Mount Everest w 1971 roku zajmował się filmowaniem. Niejako "przy okazji" zdobył polski rekord wysokości oraz był pierwszym Polakiem wspinającym się na Mount Everest.

Dokonania górskie

Tatry

nowa droga na północnej ścianie Wołowej Turni

Alpy

Dent du Requin

Himalaje i Karakorum

Inne

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

Ciekawostki

Podczas wyprawy na Lhotse w 1974 roku udało mu się sfotografować i sfilmować ślady Yeti. Niestety materiały filmowe zostały zgubione w siedzibie telewizji (sic!) i film nie ujrzał światła dziennego.

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski