Simone Moro - pierwsza liga współczesnego himalaizmu

Simone Moro - BiografiaW lutym tego roku miało miejsce historyczne, pierwsze zdobycie ośmiotysięcznika zimą w Karakorum. Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards stanęli na szczycie Gasherbrum II (GII, 8036 m n.p.m). Teraz dwóch z nich, Simone Moro i Denis Urubko, opowiedzą o tym wyczynie na 9. Krakowskim Festiwalu Górskim! Obaj należą obecnie do wąskiego grona najwybitniejszych himalaistów na świecie. Więcej o Simone Moro przeczytacie poniżej.

Simone Moro to wszechstronny włoski himalaist i alpinista, znany jest z przejść zarówno w skale jak i w lodzie, na drogach mikstowych, jak i na wysokościach. Miłością do wspinania zaraził się w wieku 13 lat, osiągnął w tej dziedzinie naprawdę wysokie rezultaty, 8b+ we wspinaniu klasycznym i M11 na drogach mikstowych. Jednak to wyprawy ekspedycyjne w najwyższe góry świata przyniosły mu śwatowy rozgłos.

Data i miejsce urodzenia: 27 października 1967, Bergamo, Włochy

Biografia

Simone Moro urodził się 27 października 1967 roku w Bergamo, mieście położonym z jednej strony u podnóża Alp, a z drugiej - na przedpolu wielkiej metropolii, przemysłowej stolicy Włoch - Mediolanu. Wykształcił się jako bibliotekarz - zawód niespotykany u ludzi od najwcześniejszych lat związanych ze sportem i aktywnym trybem życia. A takim właśnie był Simone Moro - pływak i trener pływania, wspinacz sportowy i trener włoskiej kadry wspinaczki sportowej, przewodnik górski, himalaista, oficer wojsk włoskich i wreszcie ratownik i pilot śmigłowcowy.

Simone od dziecka lubił sporty i czynnie je uprawiał, a miłość do gór wyniósł z domu rodzinnego - zarówno jego dziadek, jak i ojciec, byli alpinistami. Simone uwielbiał rodzinne wycieczki w góry, w których brali także udział jego dwaj bracia i matka. Rodzina Moro przechodziła coraz bardziej wymagające i eksponowane dolomitowe ferraty. W wieku 13 lat ojciec zabrał Simone na prawdziwą wspinaczkę w skałki Cornagera koło Selvino (przedgórze Alp Bergamskich), które były najpopularniejszym rejonem treningowym wspinaczy z Bergamo. Na ścianach tych dwudziestoparometrowych wapiennych turni zaczęła się jego prawdziwa przygoda ze wspinaniem.

Po pierwszym roku wspinania miejsce ojca na drugim końcu liny zajął Alberto Consonni. Wspólnie z nim Simone robił pierwsze drogi w wielkich ścianach. Z początku chodził na drugiego, z twardymi butami na nogach, a następnie stopniowo przejmował prowadzenie, zakładając nowoczesne miękkie obuwie wspinaczkowe. Stopniowo też podnosił swoje umiejętności we wspinaczce klasycznej. Szczególnie pociągała go wspinaczka sportowa. Z powodzeniem startował w zawodach i choć nigdy nie udało mu się stanąć na najwyższym podium, to prawie zawsze kwalifikował się do finałowej ósemki.

S. Moro - skoczek spadochronowy (fot. simonemoro.com)

Simone Moro - skoczek spadochronowy. Fot. simonemoro.com

Nie zaniedbywał też wspinaczek górskich. W wieku 17 lat wraz z przyjacielem wybrał się z Bergamo motocyklem w Dolomity, by przejść drogę Comiciego na północnej ścianie Cima Grande di Lavaredo. Rozpoczął też wspinaczki na lodospadach. W trakcie dwóch lat służby wojskowej w brygadzie Alpini (Oddziały strzelców alpejskich, powołane przez króla Włoch w 1872 roku, by strzec granic przebiegających w terenie górskim) został instruktorem alpinizmu i dokonał licznych wejść na najważniejsze szczyty Alp.

W roku 1991 wystąpił z wojska ze stopniem oficera, w tym samym roku został trenerem pływania przy Włoskiej Federacji Pływackiej, a w 1992 roku zdobył uprawnienia instruktora wspinaczki sportowej. W latach 1992-96 pracował jako trener włoskiej kadry narodowej we wspinaczki sportowej. Jednocześnie szkolił się w zawodzie przewodnika górskiego. Końcowy egzamin złożył w 1997 roku. W 2003 roku uzupełnił swoje wykształcenie o doktorat. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Wspinaczka na ekstremalnych wysokościach”.

S. Moro zbliża się do wierzchołka (fot. D. Urubko)

Simone Moro zbliża się do wierzchołka Makalu. Fot. Denis Urubko

Przez długi okres czasu jego zainteresowania kierowały się na przemian, tak ku ekstremalnej wspinaczce skalnej, jak i najwyższym górom świata. Od dłuższego czasu w jego biblioteczce stały książki Messnera, nad łóżkiem wisiały plakaty z jego podobizną, a obok - zdjęcia "Manola" - Maurizia Zanolli, wielkiego wspinacza skalnego. Obaj byli dla niego "guru" i stanowili inspirację dla stylu uprawiania alpinizmu.

We wspinaniu na niewielkich formacjach Simone Moro osiągnął naprawdę wysokie rezultaty: 8b+ we wspinaniu klasycznym i M11 na drogach mikstowych. Jednak dopiero ekspedycje w najwyższe góry świata przyniosły mu światowy rozgłos. Początki w Himalajach nie były udane. Jesienią 1992 roku wziął udział w alpinistyczno-naukowej wyprawie na Everest. Brak doświadczenia sprawił, że przecenił możliwości swojego organizmu. W obozie III na wysokości 7400 m rozwinął się u niego obrzęk mózgu. Dzięki szybkiemu transportowi w dół, sprawnie przeprowadzonemu przez jego towarzyszy, Simone mógł przeżyć i odzyskać siły.

Denis Urubko i Simone Moro w obozie II na Makalu (fot. Denis Urubko)

Denis Urubko i Simone Moro w obozie II na Makalu. Fot. Denis Urubko

Prawie 10 lat później, w 2001 roku, na tej samej zachodniej ścianie Lhotse, lecz kilkaset metrów wyżej, Simone mógł spłacić dług wdzięczności. Samodzielnie, bez tlenu i nocą, przeprowadził akcją ratowniczą, która uratowała życie młodemu Brytyjczykowi. Nie zawahał się przerwać swojej wspinaczki (a cel był ambitny: trawers Lhotse - Everest), by pomóc nieznanemu alpiniście, który znajdował się w stanie krytycznym. Za ten wyczyn Simone został nagrodzony przez UNESCO nagrodą Fair Play.

Simone Moro podczas wyprawy zimowej na Shisha Pangma w 2004 roku (fot. Piotr Morawski)

Simone Moro podczas wyprawy zimowej na Shisha Pangma w 2004 roku. Fot. Piotr Morawski

Po pierwszej wyprawie na Everest, Simone Moro prowadził intensywną działalność wysokogórską, ale udane wejścia przeplatały się z porażkami:

Denis, Simone i Cory w bazie pod GII (fot. eu.thenorthface)

Denis Urubko, Simone Moro i Cory Richards w bazie pod GII. Fot. eu.thenorthface

W 2010 roku Simone Moro zdobył uprawnienia pilota śmigłowca i od maja 2011 należy do zespołu ratowniczego Fishtail Air w Himalajach Nepalu. Dziś Simone jest przede wszystkim zawodowym alpinistą. Jego głównym sponsorem jest wielka firma outdoorowa "The North Face". Rocznie wygłasza kilkadziesiąt prelekcji we Włoszech i za granicą.

Świętowanie sukcesu po zejściu z Gasherbruma II (fot. simonemoro.com)

Świętowanie sukcesu po zejściu z Gasherbrum II. Fot. simonemoro.com

Simone jest poliglotą - biegle posługuje się czterema językami: angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Długo wzbraniał się przed opisaniem swoich przygód górskich w formie książkowej. Zrobił to dopiero niedawno, gdyż jak sam mówi, otrzymywał - od roku 1997 do dziś - setki pytań dotyczących jego tragicznej w skutkach zimowej wyprawy na Annapurnę i przyjaźni, jaka zawiązała się między nim a kazachskim alpinistą Anatolijem Bukriejewem. Książka "Kometa nad Annapurną" relacjonuje dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w Boże Narodzenie 1997 roku i jest w pewnym sensie hołdem oddanym tej przyjaźni.
 

Osiągnięcia ostatniej kilku lat pozwalają zaliczyć Simone Moro do grona najwybitniejszych himalaistów świata. Szczególnie wysokiej marki są jego osiągnięcia zimowe w najwyższych górach. Zawsze zaznaczał, że Polacy byli jego nauczycielami w zimowym himalaizmie. Dziś można powiedzieć, ze uczeń dorównał dawnym polskim mistrzom, a dzisiejsi od niego mogą się uczyć.

Autor: Janusz Kurczab/KFG

Dokonania górskie

Himalaje i Karakorum

Tanzania

Antarktyda

Kaukaz

Thien Shan

Patagonia

Andy

Ciekawostki

Cytaty

Zdjęcia

  • Autor: arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: simonemoro.com
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: simonemoro.com
  • Autor: Piotr Morawski
  • Autor: Denis Urubko
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: simonemoro.com
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: simonemoro.com
  • Autor: Fot. Cory Richards
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Denis Urubko
  • Autor: eu.thenorthface
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro
  • Autor: Fot. arch. Simone Moro

Filmy

Powiązane artykuły