Log in
    

Tatry / Kasprowy Wierch

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

"Święta góra narciarzy od ponad stu lat" nie tylko miłośnikami kolejek i krzesełek stoi. Gdy w Tatrach niepogoda, trójka, lub czwórka, a my mamy ochotę na jakiś konkretny i bezpieczny zjazd w Tatrach, to Kasprowy może być dobrym pomysłem.

Góra oferuje dwa wyratrakowane stoki narciarskie (na Hale Gąsienicową i Goryczkową), oraz w pobliżu dużo miejsc do uprawiania freeridu przystokowego.

Tłumy na podejściu wzdłuż stoku na Goryczkowej. Fot. dg

Proponowana Trasa: Kuźnice – zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) – Hala Gąsienicowa Schronisko – Herbik – Nosalowa Przełęcz - Kuźnice

Podejście: ok. 10 km (1000 metrów deniwelacji).

Zjazd: ok. 8 km (przez Goryczkową), ok. 10 km (przez Hale Gąsienicową)

Trudność: Średnia. nie dla początkujących narciarzy :-)

Nachylenie:

Zagrożenia: lawiniasty stok za Myślenickimi Turniami

Czas: podejście ok 3 h, zjazd ok 40 - 90 minut. Łączny czas wycieczki około 6 godzin

Schroniska: Schronisko w Murowańcu

Z Kuźnic proponuję wybrać się zielonym szlakiem przez Myślenickie Turnie. 3 godziny podejścia z ładnymi widokami. W przypadku niepogody, lub dużego zagrożenia lawinowego proponuję jednak podchodzić doliną Goryczkową wzdłuż  nartostrady i trasy narciarskiej.

Tłumy narciarzy na Goryczkowej. Fot. dg

Można spróbować podchodzić również przez Hale Gąsienicową (wtedy wybieramy niebieski szlak przez Skupniów Upłaz). W tym wariancie będziemy zjeżdżać do Doliny Goryczkrowej (ładniejszy, dłuższy (bez podchodzenia) zjazd).

Damian Granowski