Log in
    

Alpy / Grossglockner

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Skiturowa wyprawa na Großglockner od południa (Alter Kalser Weg) to jedna z wspanialszych tras, jakie mogą zaproponować Wysokie Taury. Nie jest to z pewnością propozycja dla każdego. Oprócz umiejętności narciarskich, potrzebujemy również umiejętności sprawnego poruszania się w terenie wysokogórskim. Grań ma miejsce II w skali UIAA.

Widok na Grossglockner z parkingu pod Lucknerhaus. Fot. dg

Jest to jednoczeście Droga Klasyczna (Alter Kalser Weg) na Grossglockner (PD, lodowiec 35°, UIAA II)

Proponowana trasa: Schr. Lucknerhaus - -Schr. Lucknerhütte - Schr. Stüdlhütte - Adlersruhe - Grossglockner - zjazd wzdłuż linii podejścia

Podejście: 7,5 godziny z Lucknerhaus. Lecz warto rozbić to na dwa dni.

Zjazd: 1880 metrów (ok. 1000 do Stüdlhütte, 880 do Lucknerhaus)

Nachylenie: do 40 stopni

Ekspozycja stoków: Wschodnia i południowa

Czas: 1-2 dni

Najlepsza pora roku: marzec - maj

Schroniska: Lucknerhaus, Schr. Lucknerhütte, Schr. Stüdlhütte, Erzherzog-Johannhütte

Mapa: AV-Karte, ark. 40 Glocknergruppe; wyd. Kompass

Przewodnik: Narciarstwo Wysokogórskie w Wysokich Taurach; Wyd. Sklep Podróżnika

Kamera internetowa z widokiem na Grossglockner

Ślad GPS: ściągniesz tutaj.

Dojazd

Dojazd samochodem z Polski (Kraków), do dol. Ködnitzal zajmuje ok. 10 godzin. Parkujemy niedaleko Lucknerhaus (tel. +43[0]4876/8555), na bezpłatnym parkingu.

Rejong Grossglocknera. Fot. summitpost.org

Podejście

Od schr. Lucknerhaus (1918 m) idziemy drogą w górę doliny Ködnitzal (Trasa 702b). Mijamy schr. Lucknerhütte (2241 m). Pokonujemy stromy próg i dnem niecki dochodzimy do Schroniska Stüdlhütte (2802 m). Czas około 2,5-3 godzin (880 mH).

Dolina Kodnitzal
 
Podejście pod lodowiec Ködnitzkess. Fot. dg

Stüdlhütte (tel. 0043 / 4876 / 82 09)  jest czynne do początku marca do połowy maja (sezon skiturowy). Później od czerwca do października. W pozostałym czasie otwarty jest domek obok z 24 miejscami noclegowymi. Jest trochę drewna na opał (używajcie oszczędnie, lub w ogóle). Cena to 14 euro (7 dla członków klubów górskich).

My w planach mieliśmy w ciągu jednego dnia zdobyć Glocka, więc to schronisko ominęliśmy. Jednakże najrozsądniej jest chyba przyjść do tego schroniska, podejść sobie na nartach - w ramach aklimatyzacji - na pobliskie Schere (3037 m) i zjechać na nartach do Schronu.

Z Stüdlhütte idziemy (trasa 712) trawersem, mijamy stacje wyciągu towarowego i trawersujemy zbocza Schere. Idziemy na lodowiec Ködnitzkess (szczelin żadnych nie znaleźliśmy, aczkolwiek są i zdarzały się tam wypadki śmiertelne).

Widok z Lodowca Kodnitzlees na Glocka
 
Widok z lodowca Ködnitzkess na nasz cel. Fot. Bartek Szeliga

Podchodzimy do kociołka nad Kampl (strome skalne żebro). Stamtąd via ferratą do schroniska Erzherzog-Johannhütte  (tel. +43(0)4876/8500) na Adlershure(ok. 2,5 godziny. ok. 650 mH.

My trochę dodaliśmy sobie zabawy, ponieważ odbiliśmy na Burgmarscharte (3104 m), skąd via verratą szliśmy do góry. Na tej grani z nartami nie jest zbyt ciekawie i jednak prostszy jest poprzedni wariant.

Podejście via ferratą z przełęczy Burgmarscharte
 
Na via ferracie. Fot. dg

W schronisku Erzherzog-Johannhütte zimą jest dostępny schron ratunkowy z dwoma dużymi łóżkami (łącznie na 6 osób). Wejście od wschodniej strony.

Erzherzog-Johannhutte
 
Schronisko Erzherzog-Johannhütte. Fot. Bartek Szeliga

Warto mieć narty powyżej Adlershure, ponieważ jeszcze kilkaset metrów możemy podejść zboczami Glocknerleitl. Zaawansowani mogą podejść z nartami żlebem, aż do samej grani. Skąd będzie ciekawszy zjazd. (ok. 30 min - 1 godzina). narty można zostawić również niżej.

Tutaj zaczyna się ubezpieczona tyczkami grań (miejsce I-II UIAA). Idziemy nią na Kleinglockner (3770 m), obniżamy się via ferratą do Przełęczy Glocknerscharte (tutaj dochodzi słynna Rynna Pallaviciniego).

Kluczowe miejsce w kopule szczytowej Grossglocknera
 
Kluczowe miejsce na drodze. Fot. Marcin Stech

Następnie idziemy do góry płytami (II, kluczowe miejsce) na wierzchołek Grossglocknera (3798 m). (od Erzherzog-Johannhütte ok. 1,5 g, 350 mH).

Krzyż na wierzchołku Grossglocknera
 
Wierzchołek. Fot. dg

Zjazdy

Możemy podzielić je na dwa. Najpierw zboczami Glocknerleitl do Erzherzog-Johannhütte), tam schodzimy via ferratą do kociołka nad Kampl. Stamtąd już zjeżdżamy w dół na nartach. Albo wzdłuż trasy podejścia do schroniska Stüdlhütte, albo wybieramy wariant prosto do Lucknerhaus, z lewej strony lodowca (pod zboczami Blau Kopte i Lange Wand).

Pogoda podczas zjazdu nie rozpieszczała :). Fot. Bartek Szeliga

Skiturowe wejście na Grossglocknera znalezione w sieci.

Galeria zdjęć

 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Bartłomiej Szeliga
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Damian Granowski

Damian Granowski