Log in
    

Tatry / Kursylawinowe.pl polecają skiturową wycieczkę na Krzyżne

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Położona na wysokości 2112 m n.p.m. przełęcz Krzyżne jest wyjątkowym miejscem, zawieszonym nad trzema tatrzańskimi dolinami: Pańszczycą, Waksmundzką i Roztoki. Roztacza się z niej rozległy widok na Tatry Wysokie i Dolinę Pięciu Stawów Polskich, a wrażenie przestrzeni potęguje dodatkowo głęboko wcięta Dolina Roztoki.

Trasa podejścia i zjazdu. Fot. kursylawinowe.pl

Już same widoki są wystarczającym powodem, by wybrać się zimą na Krzyżne. Dodatkowym atutem tego miejsca jako celu wycieczki skiturowej jest fakt, że kiedy w innych, łatwiej dostępnych żlebach śnieg przecina już kilkadziesiąt śladów, w tym opadającym z przełęczy do Doliny Pańszczycy raczej nie będzie jeszcze ani jednego!

Podejście środkiem Doliny Pańsczycy. Fot. kursylawinowe.pl

Podejście w stronę Krzyżnego. Fot. kursylawinowe.pl

Rozpoczynając wycieczkę w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej pokonuje się wszystkie rodzaje terenu jaki spotkać można w Tatrach – od świerkowego lasu, przez nachylone pola kosówek, otwartą przestrzeń doliny, aż po skalne turnie otaczające sam żleb. Z szerokim i łagodnym zjazdem poradzą sobie bez problemu nawet mniej doświadczeni skiturowcy.

Podejście żlebem. Fot. kursylawinowe.pl

„Trwająca ok. 6 godzin wycieczka wymaga trochę więcej wysiłku, niż te w popularniejsze rejony Tatr. Z drugiej strony, kiedy w miniony weekend piękna pogoda przyciągnęła w Tatry ogromną liczbę narciarzy i turystów pieszych, my w Dolinie Pańszczycy byliśmy zupełnie sami” – relacjonuje Andrzej Lesiewski, organizator szkoleń skiturowych odbywających się w ramach akcji kursylawinowe.pl.

Widok z Krzyżnego. Fot. kursylawinowe.pl

Trasa: szlak żółty z Murowańca przez Las Gąsnienicowy, dookoła Żółtej Turni i dalej dnem Doliny Pańszczycy w kierunku wyraźnie zarysowanej przełęczy na końcu doliny.

Ważne! Przed każdym wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody i aktualny komunikat lawinowy na stronie www.topr.pl. Wszyscy uczestnicy wycieczki powinni być wyposażeni w zestaw lawinowy (detektor, sonda, łopatka), a w plecaku mieć naładowane telefony komórkowe z zapisanym numerem alarmowym TOPR (+48 601 100 300).

Więcej o tym jak bezpiecznie poruszać się po górach w warunkach zimowych dowiesz się na: www.kursylawinowe.pl