Miasta z ciekawymi programami klimatycznymi

Miasta z ciekawymi programami klimatycznymi

Już od wielu lat wiemy, że nasze lodówki, samochody, podróże samolotami, darmowe gry hazardowe w smartfonach związane są z emisją CO2 do atmosfery. Sposób transportu, ogrzewania, odżywiania się czy spędzania wolnego czasu ma wpływ na klimat. Jednak na całe szczęście coraz więcej krajów, miast, firm wprowadza rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy lokalnego klimatu. Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku takim miejscom, które można wziąć za bardzo dobry przykład.

Tokio, Japonia

W Tokio stworzono niedawno specjalny projekt Shinagawa Development Project, z pomocą którego planowane przekształcenie dawnego terenu torów kolejowych w wiele bloków biur, mieszkań, domów kultury i sklepów. Takie nowe osiedla mają być budowane z nowoczesnych materiałów izolacyjnych w celu zmniejszenia strat ciepła. Przy tym wszystkim postawiono na biogaz dla systemów energetycznych budynków. To także bardzo ważny projekt, który wykorzystuje nieużytki, a jak doskonale wiadomo, w Tokio każdy kawałek ziemi jest na wagę złota. W ciągu najbliższych 3 lat ma powstać osiedle przy stacji Takanawa Gateway, gdzie już teraz działają panele słoneczne i małe turbiny wiatrowe.

Bogota, Kolumbia

W stolicy Kolumbii stworzono coś na zasadzie wizji 15-minutowego miasta. Polega to na tym, że utworzono zielone korytarze i przestrzenie publiczne, które łączą ze sobą 30 dzielnic. Za pomocą wysokiej jakości transportu publicznego, ścieżek rowerowych i pieszych mieszkańcy będą mieć okazję dotarcie z domu do sklepów, biur i szkół w ciągu 15 minut. W regionie Barrios Vitales chce się ponadto przekształcić partery budynków w powierzchnie handlowe, dzięki czemu można dodatkowo pobudzić lokalną gospodarkę, zmniejszyć dystans do najbliższych sklepów. Pokazuje to zatem, że można jednocześnie postawić na sprawną komunikację miejską oraz pobudzenie gospodarcze.

Portland, Stany Zjednoczone

W dzielnicy South Waterfront w Portland mieliśmy do czynienia z dawnym terenem przemysłowym, który jednak po latach został przekształcony w 2500 domów i wielofunkcyjną infrastrukturę wysokościową. Dachy ogólnodostępnych ogrodów przechwytują wodę i ciepło, a sieć transportowa łączy mieszkańców z pasami dla pieszych i rowerzystów oraz transportem publicznym. Budowa tej nowej dzielnicy wystartowała na początku XXI wieku. Dziś na miejscu znajdują się specjalne miejsca dla psów, targ rolniczy, jak i również odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne. Korzysta się oczywiście z energooszczędnych rozwiązań. Dzielnica przyciąga także inwestorów, którzy zapewniają nowe miejsca pracy.

Mediolan, Włochy

W Mediolanie z kolei powstaje pierwsze eksperymentalne osiedle o nazwie L'Innesto. Jest to projekt mieszkaniowy o zerowej emisji dwutlenku węgla we Włoszech. Miejsce to ma być zasilane energią odnawialną, zbudowane przy tym z materiałów organicznych, a na miejscu starego terminalu kolejowego powstaną ogrody. Projektanci chcą przy tym ograniczy ilość miejsc parkingowych, a miejsce to ma być bardziej nastawione na transport publiczny, rowery, pojazdy elektryczne. Warto także dodać, że deszczówka i ścieki mają być zbierane, oczyszczane i ponownie wykorzystywane na miejscu. Do 2050 roku ma to być miejsce o zerowej emisji CO2.

Rotterdam, Holandia

Już w 2014 roku w jednej z dzielnicy Rotterdamu wybudowano specjalny kwadrat wodny. Jego zadaniem jest wychwytywanie wody deszczowej, która wcześniej zalegała w gęsto zaludnionej holenderskiej infrastrukturze. Według projektu plac osiągnął pojemność blisko 2 milionów litrów wody, co przekłada się na spore oszczędności w wodzie. Ta jest bowiem odprowadzana do gruntu, do kanałów, wykorzystywana do podlewania terenów zielonych. Z kolei w tych miesiącach, kiedy kwadrat nie pełni swojej podstawowej roli, może być wykorzystywany przez łyżwiarzy, do organizacji różnych wydarzeń.

Powiązane artykuły