Logo

Pointe Adolphe Rey - opis kilku klasyków

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pointe Adolphe Rey - to jedna z moich ulubionych alpejskich "ścianek". Pisze tak celowo, bo ze swoimi maksymalnie 250 metrami wspinania, nie jest zbyt imponującym urwiskiem - zwłaszcza w zestawieniu z sąsiadującym z nią monolitem Grande Capucina. Wśród naszych wspinaczy, nie jest ona zbyt popularna, natomiast dla włoskich wspinaczy, jest to absolutny klasyk klasyków. Włoska południowa ściana Midi:-), z schroniska Torino to plus minus godzina podejścia, a w praktyce zejścia:-). Poza granitem najwyższej klasy, mamy w nagrodę wyśmienitą kawę w moim ulubionym schronisku w masywie Mont Blanc, czyli w wspomnianym wyżej Torino.

Ponieważ w ciągu ostatnich 2 tygodni kilka razy odpisywałem na prywatne wiadomości paru osobom w temacie wspinania na tej ścianie, postanowiłem wrzucić to skromne info tutaj [oryginalnie profil fb Maćka - przyp. DG]. Jeśli ktoś ma jakieś pytania, zapraszam do komentarzy, będę starał się w miarę szybko odpisywać.

Pozdrawiam

Najlepsze topo - kombinacja info z starego(różowego) Pioli plus Mont Blanc Super Cracks (każdy schemat zawiera niestety dość duże błędy, ale np. potrzebny sprzęt jest opisany bardzo dobrze). Tutaj link do strony jednego z współautorów MBSC. Większość dróg ma wymienione bolty na nowe, a stanowiska to super komfortowe łańcuchy zjazdowe.

Lista dróg - według urody, od najładniejszej - moja subiektywna ocena:

1. Total plook (6c+) - b. trudne techniczne zacięcie (według mnie najtrudniejszy pojedynczy wyciąg z wszystkich omawianych tu dróg, często omijany od lewej). Przepiękne ospitowane płyty i futurystyczny, wydający się na niemożliwy do przejścia trawers po oblakach:-)  Podejście od lewej strony. (podejścia opisuje przy normalnych warunkach z początku sezonu).

chamonix-total-plook-fot-maciek-ciesielski.jpg

Wspinanie na Total plook. Fot. Maciek Ciesielski

2. Police des Glaciers (7a) - najbardziej urozmaicona droga, zacięcia, cienkie rysy, przerysa i na deser super płytowe wspinanie. Dodatkowo mam super wspomnienia, gdy robiliśmy tę drogę z Marcinem Rutkowskim, to na każdym stanowisku czekała na nas super miła i co tu dużo ukrywać, bardzo ładna Francuzka z zespołu przed nami, a za nami wspinały się jej dwie, równie urodziwe koleżanki:-). Przez pierwsze kilka wyciągów myśleliśmy, że jesteśmy w ukrytej kamerze:-). Podejście od lewej strony.

3. Coup de foudre (7a+) - wyjście Total plook (6c+?) - pierwsze 2 wyciągi robimy na jeden. Potem mamy 3 przepiękne wyciągi wspinania w czystych rysach. Zero stałych przelotów. Nawet nowe stanowiska są w miejscach odpoczynkowych. Dalej kontynuujemy linią Total plook (dużo obitego wspinania na płytach) Duży ciąg. Podejście od lewej strony.

4. Fil ou Face (7a) - w swojej wycenie bardzo łatwa droga. Super częściowo obite płyty, Kluczowa rysa to lekko wywieszona rysa na ręce - smaczku dodaje, że jest ona utworzona przez wielki opierający się o ścianę flake:-) Uwaga, na przerysie (niezbyt trudnej), ktoś uciął spity, wiec trza by zabrać coś większego niż to topo pokazuje. Ostatni wyciąg łatwy, ale przepiękny( wspólny z Cache cache, obity kant). Pierwsze 6 wyciągów można zrobić na 3 długie (3 około 65 metrowy). Podejście od prawej strony.

fil-ou-face-chamonix-fot-maciek-ciesielski.jpg

Wspinanie na Fil ou Face. Fot. Maciek Ciesielski

5. Cache Cache (7a) sąsiadka Fil ou Face, zdecydowanie kluczowa jest płyta za 6c+, kolejne zacięcie jest znacznie łatwiejsze. Przedostatni wyciąg to przerysa, na szczęście obita, ale jako wyciąg ma on więcej niż 6a. Ostatni wyciąg przepiękny. dochodzimy do niego przez prawdziwy skalny tunel (tytułowa pułapka:-)). Podejście od prawej strony.

6. Salluard (6a) - klasyk klasyków, najbardziej zatłoczona droga na ścianie. Jest to bardzo uczciwa "Piątka" z jednym miejscem za 6a. krótkie wyciągi, można łączyć. Przedostatni wyciąg kończy się po przejściu przez coś a'la V. Stąd możemy iść prawie centralnie do góry ewidentnymi rysami (około 6b) lub łatwo w lewo, a potem łatwo w prawo na szczyt pierwszej turni (łatwo przesztywnić line), do tego wierzchołka chodzi 90% zespołów. Jeśli chcemy iść na właściwy szczyt, to czeka nas jeszcze kilka wyciągów eksponowaną, stromą grania (alpejskie 4-5) i najlepiej wtedy zjechać linią Total plook (trzeba wsiąść ze sobą buty i najlepiej raki).
Podejście od prawej strony.

7. Bettembourg (6b?) - bardzo uczciwe piątkowe wyciągi w dość siłowym zacięciu, zakończone nieewidentną końcówką. Można iść albo dość trudnym i nieprzyjemnym kominopodobnym terenem na prawo od ostatniego wyciągu Total plock, albo na prawo do grani szczytowej (zjazd z pętli), albo ostatnim wyciągiem z Total plock, ale wtedy dość trudno. Dużo zespołów zjeżdża z tego miejsca. pierwszy wyciąg to krótka, ale treściwa rysa za 6b. Jednak ponieważ bardzo często poziom lodowca jest znacznie niżej, to droga zaczyna się trenem gęsto obitym spitami, umożliwiającymi przejście tego fragmentu na łatwe A0. ilość spitów zależy od poziomy lodowca:-). W momencie jak ich jest około 9 sztuk, teren ten można przejść klasycznie za około 6c+(techniczne, pionowe, krawądkowe).
Podejście od prawej strony.

8. Gervasutti (6a+) - kolejny klasyk, dość popularny. Po załamaniu pogody potrzebuje więcej czasu niż np. Salluard. Zacięcia i rysy. Dość ponuro:-)
Podejście od lewej strony.

9. La Corsaire (6b). Najlepsze topo w Biblii. Przyznam się szczerze, że zupełnie nie rozumiem dlaczego, ta droga się w Biblii znajduje. Dwa pierwsze wyciągi najlepiej zrobić na jeden (wspólne z Coup de foudre), potem lekko się cofnąć w prawo i uderzyć w trudną przeryse. potem skosem do Bettemburga, by zaraz nielogicznym, aczkolwiek słynnym trawersem pość w lewo, a potem nielogicznie, kręcąc się w każdą stronę, do góry:-). Droga nie kończy się na szczycie, warto się na niego udać, tak jak to sugerują w Biblii, ostatnim wyciągiem z Total plook.

Lista dróg - według trudności, od najłatwiejszej - moja subiektywna ocena:

1. Salluard (6a)
2. Gervasutti (6a+)
3. Bettembourg (6b?)
4. Fil ou Face (7a)
5. Cache Cache (7a)
6. Police des Glaciers( 7a)
7. La Corsaire (6b)+ wyjście Total plook(6c+?)
8. Total plook (6c+)(ze względu na trudny pierwszy wyciąg)
9. Coup de foudre (7a+) + wyjście Total plook(6c+?)

Maciek Ciesielski 

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski