Jaskinia Jasna w Strzegowej

Może i jest dawno po sezonie drytoolowym, ale to świetne topo będzie na przyszłość. Dzięki pracy Joanny Rogus i Karola Gładysza otrzymujecie do ręki topo Jaskini Jasnej w Strzegowej.

 

Położenie administracyjne: miejscowość Strzegowa, powiat olkuski, gmina Wolbrom, województwo małopolskie

Długość jaskini: 81m

Wysokość głównego otworu: 410 m n.p.m.

Ekspozycja otworów: NW, SW

Koordynaty GPS:

N 54° 24' 56,9

E 19° 41' 35,6

Opis

Jaskinia Jasna w Strzegowej zlokalizowana jest w obrębie wzgórza Jamy (około 430 m n.p.m), które należy do Pasma Smoleńsko-Niegowonickiego (Wyżyna Krakowsko- Wieluńska).

M. Poznański na Demone Liebe

Marcin Poznański na klasyku Strzegowej - Demone Liebe D8. Fot. Piotr Drożdż

Jaskinia składa się z obszernej komory (około 10 metrów wysokości) oraz kilku bocznych korytarzy. Jeden z nich prowadzi do części jaskini zwanej Lisimi Jamami. Ma ona ukształtowanie poziome. W stropie komory głównej i w jej ścianach znajdują się otwory. Z tego względu w jaskini jest widno i możemy główny jej ciąg (wyłączając Lisie Jamy) zwiedzić nie używając elektrycznego oświetlenia. Pas skał na zewnątrz jaskini ma około 15 metrów wysokości.

Poniżej jeszcze raz Marcin na Demone Liebe

Zarys eksploracji wspinaczkowej

Początek obecności Tarnogórskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w rejonie Jaskini Jasnej w Strzegowej datuje się na rok 2000, kiedy powstały tam pierwsze projekty dróg wspinaczkowych. W roku 2005 podczas majowego długiego weekendu w okolice Jaskini przyjechało sporo klubowiczów. Powstało wówczas wiele dróg i projektów wspinaczkowych np. Ave Papa czy Czarna Mamba. Z biegiem lat powstawało coraz więcej lini wspinaczkowych. W 2009 r. nasz klub zgłosił projekt ekiperski dotyczący "Strzegowej" w konkursie "Projekty ekiperskie – Małopolska 2010". Nasze przedsięwzięcie uzyskało niezbędne materiały do wymiany asekuracji. Dzięki temu wszystkie drogi zyskały atestowane punkty asekuracyjne i stanowiska. Powstało również kilka nowych lini wspinaczkowych. Prace koordynował niezastąpiony kustosz rejonu Darek "Melon" Melaniuk. To dzięki jego samozaparciu i uporowi udało się zrealizować i dokończyć prace ekiperskie. Dziękuję w imieniu klubu Darkowi i wszystkim osobom pomagającym w realizacji projektu.

D. Melaniuk w Strzegowej

Darek Melon Melaniuk na Demon Ciemności (wtedy jeszcze projekcie). Fot. Damian Granowski

Wspinanie

Do dyspozycji wspinaczy zostało przygotowane wnętrze Jaskini Jasna w Strzegowej oraz przyległe do niej skały (na lewo i prawo od wejścia). W latach 2000 do 2012 zostały wytyczone 52 drogi wspinaczkowe oraz 4 bulderowe. W skład dróg wspinaczkowych wchodzi: 28 dróg sportowych, 17 dróg drytoolowch, 7 dróg typu TRAD.

Ekspozycja skał jest w przeważającej mierze północna, co czyni rejon atrakcyjnym w upalne dni. Jaskinia świetnie nadaje się na "poligon" treningowy dla kursów na Kartę Taternika Jaskiniowego.

Uwaga!

Prosimy jednak o rezygnację z uprawiania DT na zewnątrz jaskini. Mimo że kilka dróg było otwartych jako linie DT, to sąsiadują one bezpośrednio z drogami letnimi i mają też zbliżony do nich charakter – ładne płyty po dziurkach (np. Chuck Norris czyRaczkowanie). We wnętrzu jaskini, na lewo i na prawo od Drogi przez Żabę, także znajdziecie dwie drogi letnie (Swing VI.4 i Mroczne Widmo VI.3+) – nie wspinajcie się po nich z dziabami i w rakach.

Więcej info znajdziecie tutaj.

 

Sprzęt wspinaczkowy:

Lina (około 50 metrów), zestaw ekspresów (około 10), dla dróg tradowych pętle, podstawowy zestaw kości, kilka friendów, dla dróg drytoolowych podstawowy zestaw + obowiązkowo kask. Pamiętajmy, że wspinając się "na wędkę" wieszamy linę przez swój karabinek!!

Dojazd

Jadąc drogą wojewódzką nr 794 od strony Pilicy musimy przejechać całą miejscowość Strzegowa i około 30 metrów przed znakiem z przekreśloną nazwą miejscowości skręcamy w prawo mijając blaszaną budkę przypominającą przystanek PKS. Przez kilkadziesiąt metrów jedziemy drogą asfaltową, która dalej przechodzi w drogę utwardzaną tłuczniem. Droga prowadzi nas prosto pomiędzy polami i lekko wznosi się. Po prawej stronie pojawia się zalesione wzgórze, gdzie zlokalizowana jest Jaskinia Jasna w Strzegowej.

Sz. Potaczek na najtrudniejszej drytoolowej drodze w jaskini - Gemini. Fot. Piotr Drożdż

Szymon Potaczek na najtrudniejszej drytoolowej drodze w jaskini - Gemini. Fot. Piotr Drożdż

Aby dojechać jak najbliżej kierujemy się cały czas prosto i po około 500 metrach na wyraŸnym wypłaszczeniu skręcamy w prawo w kierunku zalesionego wzgórza (bukowy lasek). Samochód pozostawiamy przy zakręcie lub na ostatniej prostej w kierunku wzgórza (niezagospodarowane miejsca porośnięte trawą). Parkując samochód pamiętajmy o poruszających się drogami maszynach rolniczych i nie tarasujmy przejazdu. Jaskinia i skały znajdują się po drugiej stronie wzgórza (od strony północnej). Najlepiej dotrzeć do jaskini okrążając wzgórze ścieżką z lewej strony na granicy pola i bukowego lasku. Prosimy nie zadeptywać pola, gdyż może się to spotkać z negatywną reakcją gospodarza. Przechodząc przez partie szczytowe wzgórza musimy bardzo uważać na otwory stropowe jaskini, w które można nieopatrznie wpaść!!

Savoir-vivre w Strzegowej i nie tylko...

-nie śmiecimy

-nie deptamy płodów rolnych

-nie palimy ognisk w jaskini

-wspinaczka drytoolowa dozwolona jest tylko na drogach zaznaczonych niebieskim kolorem (znak śnieżynki)

-nie wspinamy się na zewnątrz jaskini

- szanujmy ringi zjazdowe

Szymon Potaczek na trawersie Jaskini Jasnej w Strzegowej

Niebanalny Trawers Jaskini Jasnej w Strzegowej. Fot. Piotr Drożdż

Zachęcamy do odwiedzania rejonu i weryfikacji wycen dróg wspinaczkowych. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wewnątrz

Topo Jaskini Strzegowej - wewnątrz

Topo Jaskini Strzegowej - wewnątrz

Topo Jaskini Strzegowej - wewnątrz

Literatura:

Jaskinie Polski Vol. 1, Kowalski K. 1951.

Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej, Szelerewicz M., Górny A. 1986

Karst of the Częstochowa Upland and of the Eastern Sudetes, Stefaniak K., Tyc A., Socha P. 2009.

Górski Magazyn Sportowy "Góry", nr 1-2 styczeń-luty 2011

Opracowanie-tekst: Karol Gładysz

Opracowanie-tekst i rysunki: Joanna Ragus

Topo dzięki uprzejmości Tarnogórskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego

Powiązane artykuły

Dracia Diera

Dracia Diera

Demänovská dolina, Ertoid

Demänovská dolina, Ertoid

Kamieniołom Wdżar