Logo

Dol. Mięguszowiecka / Lodospad na Osterwie M6 WI5

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Lodospad na Osterwie to jedna z ciekawszych dróg lodowych w Tatrach. Chyba najbardziej można ją porównać do Alicji w Krainie Czarów. Niestety jest równie ulotna i odpowiednie warunki zdarzają się raz na kilka lat. W tym roku tak się udało, więc mieliśmy okazję przejść ją w dobrych warunkach. Zastane trudności wyceniliśmy na M6 WI5 i naprawdę polecamy ten lód. 

Wycena: M6 WI5, aczkolwiek wspinamy się głównie w lodzie i miejsce ~ M6 ma dosłownie 2 ruchy w skale, a później lód.

Długość / liczba wyciągów: 110 m / 3 wyciągi

Czas przejścia: 2-3 godziny

Lokalizacja: Tatry / Galeria Osterwy

Wystawa: W

Czas podejścia: 1 godzina

Uroda: Sam oceń, jeśli zrobiłeś.

Pierwsze przejście: 2017, 14 grudnia - Anton Suchy i Miro Medvec

Dojście

Idziemy do Popradzkiego Plesa i po 40 minutach odbijamy na żółty szlak do symbolicznego cmentarza pod Osterwą. Przekraczamy płotek i podchodzimy pod ścianę Osterwy. Wiszący lód znajduje się pomiędzy Pośrednią, a Prawą Wieżą. Całość zajmuje około 50-60 minut.

Opis

Droga składa się z trzech wyciągów, które w sprzyjających warunkach są głównie wylodzone. Latem biegnie tam droga Super Stok VIII-.

martin-varga-startuje-zacieciem-lodu-w-osterwie.jpg

Martin Varga na pierwszych metrach drogi

Pierwszy wyciąg (~30 m) to prożek za około M4+, który po 10 metrów przechodzi w połogi lodowy teren. Zakładamy stanowisko w kociołku pod lodem (spit i hak).

czujne-wspinanie-po-kolumnach-lodowych.jpg

Start drugiego wyciągu

Drugi wyciąg (~30 m) to jeden z ładniejszych wyciągów jakie robiłem w Tatrach. Startujemy lodowymi polewkami, przechodzimy koło odpękniętego bloku i następnie po lodowych smarkach do kociołka pod przewieszką. Nią wprost do lodowego zacięcia. Ciężko mi wycenić trudności, bo ruchy są dość nietypowe i sporo z nich robimy w lodzie.

crux-lod-w-osterwie.jpg

Kluczowy miejsce drogi 

Następnie wbijamy się na dudniącą kurtynę lodową (spore wyjście nad spita) i lodem WI5 do stanowiska (2 spity). Ogólnie na wyciągu znajdziecie 4 spity, które mocno wzmacniają psychę. Plus zakładamy kilka friendów i kości.

koniec-kluczowego-wyciagu.jpg

Martin Janacek na końcówce drugiego wyciągu

Trzeci wyciąg (~50 m) za WI 4/4+ to już całkowicie lodowe wspinanie i krążenie w poszukiwaniu najłatwiejszej linii oporu. Stanowisko z kosówki.

ostatni-wyciag-lod-w-osterwie.jpg

Martin Varga na początku trzeciego wyciągu

Zejście

Dwa zjazdy do podstawy ściany.

Sprzęt

Friendy, kości (nie użyliśmy żadnej, ale można wziąć w razie gdyby warunki się zmieniły) i 8-10 śrub lodowych (kilka krótkich warto mieć).

Historia zdobywania

Ciężko określić kiedy było pierwsze przejście. Jeśli ktoś posiada info to chętnie skorzystamy. Z tego co mi mówił Maciek Ciesielski to parę lat temu dobito tam kilka spitów, co pewnie znacząco wpłynęło na psychę powtarzających drogę.

Topo

 

Lód w Osterwie

 

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski