Log in
    

Adin úsmev (WI3 /II)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Lodospad  Adin úsmev czyli Uśmiech Ady. Spacerując Białą Wodą po kilkunastu minutach marszu po lewej ręce naszym oczom ukazuje się Mrozekov Lad, a tuż obok nieco mniej widoczny „Uśmiech” . 

Pierwsze przejście

Pierwsze znane przejscie tego lodospadu miało miejsce w 1982 roku autorami byli V. Brichta a J. Ragasbr, L. Lapúnik, B. Čiernik. Ciekawostką jest data przejścia 15 Maj
- eh gdzie się podziały tamte prywatki pfu… zimy

Dojście

Spacerując Białą Wodą po kilkunastu minutach marszu po lewej ręce naszym oczom ukazuje się Mrozekov Lad, a tuż obok nieco mniej widoczny „Uśmiech” .Na poglądowej mapce jest to piewszy lodospad.

tatry-lodospady

źr. www.jamesak.sk

Lodospad znajduję się na zachodnim stoku Czerwonej Skałki.

Lodospad

Długość  lodospadu waha się między 50, a 85 metrów w zależności jak nam się ładnie lodospad w danym roku wylał.  Generalnie jest to stosunkowo nietrudny dwuwyciągowy lód o wycenie WI3 /II – czyli krótkie bezpieczne podejście, lód o nachyleniu 70-80 stopni, mogą trafić się też krótkie odcinki lodu pionowego... tyle definicja. W praktyce warto zwrócić uwagę, że tak naprawdę w przypadku lodospadów największe znaczenie mają warunki. Dla przykładu pokażę pierwszy wyciąg Uśmiechu z tamtego sezonu w którym największą trudnością było znalezienie lodu, wycena mikstowa nie była by jakimś specjalnym nadużyciem. Drugi wyciąg to prawie pionowy, piękny lity lód. W normalnych warunkach to ten drugi wyciąg jest  taką mocną 3, pierwszy jest trochę łatwiejszy.

 
Czas-sredwysokosc-sredniaWI 3-sred

 

pierwszy-usmiech

 
 
Czerwonymi kółeczkami zaznaczone są stanowiska. Pierwsze stanowisko to haki i spit. Drugie stanowisko to pętle owinięte wokół drzewa, ze sobą zabieramy tylko ekspresy i 10 sztuk różnej długości śrób lodowych.
 

Moje zdjęcie z tamtego roku

adin

Prowadzący wyciąg kolega szedł prawie na żywca delikatnie tylko zaczepiając dziabki. Kolejne zdjęcie tylko potwierdza fakt, że na tym lodospadzie często gęsto wspinamy się po cieniutkiej polewce lodowej –  to wymaga naprawdę niezłego kunsztu, dodatkowo musimy liczyć się z brakiem asekuracji, chyba,że akurat posiadamy na podorędziu haki skalne.(Fot. Łukasz Zioła)

 

adin1

Kolejne zdjęcie tylko utwierdza nas w przekonaniu , że cienka polewka lodowa zdarza się coraz częściej. Z moich obserwacji wynika, iż mało śnieżna zima, sprawia, że mniejsza ilość śniegu się wytapia w górnej nasłonecznionej częsci zbocza, zamarzając niżej i tworząc lodospad.

Opracował Łukasz Zioła