Log in
    

Mrozekov Lad (60m, WI4/II)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Najsłynniejszym  i najpopularniejszym lodospadem w Białej Wodzie jest  Mrozekov Lad (60m, WI 4 /II), czyli Lodospad Mrozków. Po kilkunastu minutach marszu to własnie on przykuwa od razu naszą uwagę. Popularność ma swoją cenę, często tworzą się tam kolejki chętnych do wspinania, a i lód po weekendzie ma dużo stopni więc musimy mieć świadomość że trudności spadają.

Pierwsze przejście

Pierwsze znane  przejście lodospadu miało miejsce 10.I 1981r. Autorami byli J. Michalko i B. Mrozek.

Lodospad

Długość lodospadu około 60 metrów – w zależności oczywiście od tego jaki jest „urodzaj” w danym roku. Jest to naprawdę solidny lód oferujący syte wspinanie. Wyceniony został na WI 4 /II – czyli według definicji krótkie bezpieczne podejście, lód 75-80° , z możliwymi dłuższymi odcinkami pionowego lodu.
Pierwszy wyciąg to taka typowa „trójka” moim zdaniem, stosunkowo połogi lód, najczęściej solidnie wylany, śruby wkręca się aż miło po samą głowicę. Główne trudności lodospadu skupione są na drugim wyciagu, syty, pionowy odcinek, potrafi zmęczyć nie do końca fizycznie przygotowanych zawodników - widziałem tam drgające łydki i bezwładną lewą rękę. W takim stanie wszystkie zalecenia ze znakomitej książki Willa Gadda „biorą w łeb” - dziabką walimy jak cepem.
Pierwsze stanowisko zbudowane jest z haków (połączonych linką z koluchem). Drugie to najczęściej spotykane w Białej Wodzie pętle na drzewie i kosówce. Do przejścia lodospadu wymagana jest lina połówkowa 2x50m oraz set śrub lodowych. Kilka uwag odnośnie warunków – jak wiemy w lodzie ma to istotne znaczenie, na Mrozekovie gdy już „złapie” to raczej tworzy się stabilny, gruby lód, ale jak wszystko w górach trudno nazwać to żelazną regułą.

Na poniższym zdjęciu wyrysowaliśmy również inne możliwości przejścia lodospadu, ewentualnie różne wędkowe warianty, tak aby wykorzystać wszelkie możliwe sposoby przejścia tego lodospadu.

WI 4-sred Czas-sredMrozekov Lad wysokość 60 metrów

Topo Lodospadu Mrozków

  1. WI4/4+. Zielona linia przez  kolumnę (prawie zawsze urwana), często słaba asekuracja
  2. WI4+/5 (przy założeniu, że jest lód).  Czerwona linia, słaba asekuracja. Do prowadzenia wymagająca, a na wędkę w sam raz.
  3. WI3/3+ robione na 2 wyciągi. Pomarańczowa linia
    3a - WI3
    3b - WI3/3+
  4. WI4. Niebieska linia, cały lodospad w jednym wyciągu.
  5. WI2+. Żółtą linią, łatwe wspinanie, w sam raz dla słabszego zawodnika.

 

Poniżej wklejam kilka zdjęć lodospadu.

Lodospad Mrozkov

mrozekov2

mrozekovwarun

Opracował: Łukasz Zioła