Logo

Kaskady (75m, WI3+/II)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W tym opracowaniu przedstawię stosunkowo nietrudny i popularny lodospad Kaskady. Aby trafić na nasz lodzik, idziemy Białą Wodą nieco dalej niż Mrazekov Lad i widoczną ścieżką skręcamy w las. Droga prowadzi nas pod sam lodospad czymś w rodzaju szerokiego łagodnego żlebu. Dojście od parkingu tra ok. 40 minut. (namiary GPS 49 14'40.2 N 20 06'11.5 E).

Kluczowy wyciąg Kaskad. Fot. Damian Granowski

Pierwsze przejście

Pierwsze przejście Kaskad miało miejsce 10 stycznia 1982 roku, autorstwa znanego z wcześniejszych przejść w dolinie, zespołu J. Michalko - B. Mrozek.

Lodospad

Topo lodospadu Kaskady - Trudności lodospadu Kaskady Topo lodospadu Kaskady - dojście do Lodospadu Kaskady Topo lodospad Kaskady - wysokość lodospadu

Długość lodospadu w zależności od wariantu i warunków to 50-75m podzielone na 3 wyciągi. My osobiście robiliśmy go na dwa wyciągi.

Według tabelek Kaskady wycenione są na WI 3/3+ II – czyli krótkie bezpieczne podejście, lód o nachyleniu 70-80°, z możliwymi krótkimi odcinkami pionowego lodu. Jak to zwykle bywa w praktyce trudności zależą również od warunków a także liczby przejść.

Miałem przyjemność przechodzić ten lodospad 13 marca 2010r to początek pierwszego wyciągu nie istniał defacto w skali WI ale M – doskonale widać to będzie na zdjęciach. Później już tylko z górki, naprawdę nietrudne ale długie wspinanie. Pierwszy i drugi wyciąg oferują podobne trudności, no może dwójka jest odrobinę trudniejsza (szczególnie jego koniec, gdy dzielimy lód na dwa wyciągi). Część zespołów podejrzewam, że względu na łatwiejszą komunikację korzysta ze starej pętli i z niej zaczyna trzeci wyciąg -stosunkowo krótki, ale solidny wyciąg, który zgodnie z tradycją pozwala dokończyć drogę. Lodospad posiadana gotowe stanowiska z haków i pętli,więc do przejścia wymagany jest tylko komplet śrub lodowych oraz połówkowa lina 2x50m.

Topo lodospadu Kaskady - widok ogólny Lodospadu Kaskady

Widok z „góry” na pierwszy wyciąg.

przyp. red. - 20 lutego 2015 roku, oberwał się kamień ze stanowiska z pętli i haka (2 stanowisko. Nad Oczami Pełnymi Lodu). Został tylko stary hak, więc lepiej założyć tam stanowisko z dwóch śrub.

W okolicach pierwszego stanowiska (na żeberku z prawej strony na wysokości startu do Oczu Pełnych Lodu) zamontowane zostało stanowisko do zjazdu (2 spity i mailon)

Anna Resiak przy nowym stanowisku. Fot. Damian Granowski

Opracował: Łukasz Zioła

Topo lodospadu Kaskady - pierwszy wyciąg

Poniższe zdjęcie obrazuje jak wyglądał początek pierwszego wyciągu. Cieniutka polewka lodowa i skała.

Topo lodospadu Kaskady

Drugi wyciąg widziany z pierwszego stanowiska.

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski