Log in
    

Zahradky (80m, WI 5/II)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zahradky (80m, WI 5/II) to popularny lodospad znajdujący się w Staroleśnej Dolinie, po słowackiej stronie Tatr. Krótkie podejście i sporo wspinania (w okolicy są również łatwiejsze Prawe Zahradky), ale w weekendy może być tłoczno. Opis poniższego lodospadu wykonał ok. 5 lat temu Łukasz Zioła, więc dziś tylko małe uaktualnienie i wzbogacenie zdjęciami.

Lodospad wyceniony jest na WI5, ale wydaje mi się, że idąc po najmniejszej linii oporu (oraz przy dobrych warunkach) realniejsze będzie WI4+ lub wręcz nawet WI4. WI5 na pewno będzie miał jeśli pójdziemy z lewej strony (blisko grotki z zdjęcia poniżej). Lód najsensowniej podzielić na dwa wyciągi

Topo lodospad Zahradky (80m, WI 5/II)

Fot. Łukasz Zioła

topo lodospad Zahradky, Tatry Słowackie topo lodospad zahradky w Tatrach Słowackich

zahradky.jpg

Nietypowa możliwość restu w lodzie ;). Fot. Wojciech Radzik

Dojście

Lodospad opada z granii Sławkowskiego Szczytu, idąc z Hrebienioka czerwonym szlakiem w kierunku Staroleśnej odbijamy po 10 minutach w lewo w kierunku Sławkowskiego Grzebienia. 

Opis Łukasza Zioły

80m linia wyceniona na WI 5/II – czyli krótkie bezpieczne podejście oraz naprawdę syte wymagające z długimi odcinkami pionu wspinanie. Lodospad możemy pokonać dwoma wyciągami, ale z moich obserwacji wynika, że często wspinacze dzielą go na 3 części. Gdy robimy lodospad na 3 wyciągi to po przejściu pierwszego łatwiejszego odcinka uciekamy w prawo lodospadu do stanowiska ze spita. Na całkiem wygodnej półeczce możemy zdać prowadzenie mocniejszemu zawodnikowi, który poprowadzi kluczowe trudności lodospadu, bo właśnie na II wyciągu są trudności piątkowe.

Wspinaczka lodowa po lodospadzie Zahradky w Tatrach Słowackich

Pierwszy wyciąg. Fot. Łukasz Zioła

Drugi wyciąg kończy solidnym stanowiskiem (spity i łańcuch), z którego możemy zjechać na sam dół lodospadu. Trzeci wyciąg to krótkie wspinanie zakończone stanowiskiem na solidnej kosówce. W przypadku wspinania na 2 wyciągi od razu dochodzimy do stanu z łańcucha.

wojtek-radzik-zahradky.jpg

Wojciech Radzik na drugim wyciągu

Jak już wspomniałem lodospad wyposażony jest w stanowiska więc na wspinaczkę zabieramy ekspresy oraz komplet różnej długości śrub lodowych.

Zjazd z lodospadu Zahradky

Fot. arch. Łukasz Zioła

zjazd-zahradky-wojtek-radzik.jpg

Wojciech Radzik podczas zjazdu. Fot. Damian Granowski