Log in
    

Głuszyca Górna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wreszcie zima! Chcielibyśmy przedstawić wam dziś topo lodospadów w Głuszycy Górnej, które tworzą się w nieczynnym kamieniołomie na zboczach góry Ostoja w Górach Kamiennych. Latem miejsce to jest znane jako Zalew "Kamyki", wykorzystywany na kąpielisko i łowisko.

Lodospady w Głuszycy Górnej

Lodospady w Głuszycy Górnej - lewy "Jerzy", prawy "Stary". Fot. Janusz Pawłowski / lodospady.gluszycagorna.com.pl

W czasie dobrej zimy w kamieniołomie zamarza pięć lodospadów: Stary, Jerzego, Złoty Lunatyk, Sople Sezonowe i Nitka. Poza Tatrami i Karkonoszami, jest to najlepsze miejsce w Polsce do uprawiania wspinaczki lodowej. Przyjeżdżają tu wspinacze z całej Polski i Czech. Miejsce oferuje też niezwykłe walory krajobrazowe.

Opis lodospadów

Lodospad Stary

Położony w głównym kotle nad stawem. Wysokość 35m. Szerokość do 15 m. Nachylenie 75 stopni. Trudności WI II-III.
W dolnej części nad skalną grotką, tworzy się na początku sezonu mała przewieszka. Później zostaje zalana, co daje kilka metrów lodu o około 85 stopniowym nachyleniu. Pozostałe części posiadają niewielkie trudności. Zazwyczaj dobra asekuracja ze śrub oraz specjalnie na ten cel pozostawionych drzewek. Wędka z mocnych drzew. Do wędki potrzebne minimum 80 metrów liny. Na lodospadzie mogą działać niezależnie i bezpiecznie nawet trzy zespoły. Lodospad wielokrotnie żywcowany przez różne osoby.

Lodospad Stary

Lodospad Stary. Fot. Janusz Pawłowski / lodospady.gluszycagorna.com.pl

Lodospad Jerzego (Jerzy)

Położony w głównym kotle nad stawem. Wysokość 25m. Szerokość do 8 m. Nachylenie do 80 stopni. Trudności WI II – IV.
Najłatwiejsza jest położona po prawej depresja (II). Na niej asekuracja możliwa z małych drzewek. Pozostałe drogi mają często cienki lód i ograniczone możliwości asekuracji ze śrub. Na płycie lustro są wbite dwa ringi znacznie poprawiające asekurację. Jednocześnie dojście do nich po cienkim lodzie, który tworzy się tam na połogiej skale może być bardzo niebezpieczne. Wędka z mocnych drzew. Do wędki wystarczy 60 metrów liny, jeżeli zawiesimy ją z niższego drzewa. Z drzew na krawędzi potrzebne będzie 70 m liny. Na lodospadzie mogą działać niezależnie i bezpiecznie dwa zespoły.

Lodospad Jerzego

Lodospad Jerzy. Fot. Janusz Pawłowski / lodospady.gluszycagorna.com.pl

Złoty Lunatyk. Nowość:-)
Położony w głównym kotle nad stawem. Wysokość 35 m.
Z racji spóźnionej w tym sezonie zimy brak pozostałych danych.

Sople Sezonowe.
Położone w Kotle ze Strumykami. Wysokość 12m. Szerokość do 10m. Nachylenie do 90 stopni. Trudność WI IV-V.
Różowo-melafirową kurtynę tworzą trzy sople kilkumetrowej długości. Asekuracja ze śrub. Eksponowane zejście lewą stroną, lub zjazd z krzaczków i korzonków.

Sople sezonowe w Głuszycy Górenj

Sople sezonowe. Fot. Janusz Pawłowski / lodospady.gluszycagorna.com.pl

Nitka

Położona w Kotle ze Strumykami. Tworzy się na skalnej ścianie na prawo i powyżej Sopli Sezonowych. Jest to cienki, wąski lód przylepiony do melafirowego zacięcia. Brak informacji o przejściu, czy chociażby próbie przejścia. Brak asekuracji. Nawet przy wędkowaniu istnieje duże zagrożenie spadającymi wantami.

Informacje praktyczne

UWAGA!

Kamieniołom wypełnia duży i głęboki staw.
STAW NIE ZAWSZE JEST WYSTARCZAJĄCO SKUTY LODEM.
Skała absolutnie nie nadaje się do wspinania, czy do jakiegokolwiek osadzania asekuracji. Melafir jest spękany i zwietrzały. Działanie poza ciekami lodowymi grozi najgorszymi konsekwencjami.
Proszę o niewycinanie drzew na lodospadach, gdyż służą one do poprawienia asekuracji.

Położenie:

Głuszyca Górna położona jest w Sudetach, w Górach Suchych, które są najciekawszą częścią Gór Kamiennych. Stary, nieczynny od lat 70-tych XX wieku kamieniołom melafiru, leży poza terenami chronionymi, na wysokości 585 m.n.p.m.

Uwaga: Szczegółowe info na temat dojazdu znajdziecie na stronie lodospady.gluszycagorna.com.pl.

Wieszanie wędki/powrót po przejściu lodów

Nad "Starym" i "Jerzym" rosną doskonałe drzewa do zawieszenia wędki.

Są dwa sposoby dojścia nad lodospady, czyli do Kotła ze Strumykami:

  • bezpieczniejsza, ale trudna orientacyjnie trasa z parkingu nad stawem. Nieckę kamieniołomu obchodzimy drogą od jego południowej strony. Po ok 300 metrach podejścia, skręcamy w prawo na wyraźne wypłaszczenie z polanką. Przecinamy ją idąc w kierunku płn, by dalej zejść lekko w lewo przez młody świerkowy lasek nad krawędź kociołka, w którym płynie strumyk tworzący lodospady. Schodzimy do kociołka, skąd wzdłuż strumyków dochodzimy nad krawędź urwiska.

  • mniej bezpieczna, ale za to łatwa orientacyjnie. Spod lodospadów podchodzimy stromym zboczem lub grzędą z głazem na drugi poziom kamieniołomu (kierunek płn). Odbijamy lekko w lewo i następnym stromym zboczem wychodzimy na trzeci poziom. Skręcamy w lewo. Idziemy poziomo, by po kilkudziesięciu metrach stanąć nad krawędzią Kotła ze Strumykami. Ostrożnie schodzimy na dno kotła. Odcinek ten jest mocno eksponowany. Przy oblodzeniu warto pokonywać go w rakach.

Spanie

Najbliżej kamieniołomu jest prowadzona przez Magdę Bajor i Janusza Pawłowskiego (Nadzorca) - Pograniczna. 2 pokoje z łazienkami + 3 pokoje z jedną łazienką, dwie kuchnie. Dobre warunki. WIFI.

Adres: Pograniczna - pokoje do wynajęcia, ul. Graniczna 8, 58-340 Głuszyca Górna.

Kontakt: tel.: 609 827 605, lub 727 414 353; mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jedzenie i kuflowanie

Ulica Graniczna prowadzi do czeskiej miejscowości Janovicky. Spacer od Pogranicznej zajmuje 40 minut. Z parkingu na końcu ul. Granicznej 20 minut. Zaraz po wyjściu z lasu dwie świetne knajpki. Dobre jedzenie, duży wybór czeskich piw. Przyjmują złotówki i euro.

W Głuszycy warte polecenia są:

  • Jadłodajnia Finezja,
  • Restauracja Stara Piekarnia,
  • Łowisko Pstrąga w Łomnicy.

Uwaga!

Z racji pracy Janusza Pawłowskiego „Nadzorcy” i rodziny włożonej w przygotowanie rejonu prosimy o noclegi właśnie u niego, tak aby miał motywację do tworzenia kolejnych lodospadów ;)

Poniżej jeszcze raz zamieszczamy dane

Szczegółowe, najbardziej aktualne info o lodospadach znajdziecie na stronie lodospady.gluszycagorna.com.pl.

Również znajdziecie tam szczegółowe informację na temat dojazdu, oraz historię powstawania tego miejsca :)

lodospady.gluszycagorna.com.pl.