Logo

Włochy / Serrai di Sottoguda

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wspinanie zimowe w Dolomitach to jednak głównie wspinanie lodowe. Jednym z bardziej popularnych miejsc jest kanion Sottoguda (Serrai di Sottoguda), znajdujący się u podnóża Marmolady pomiędzy wioskami Malga Ciapella i Sottoguda.

Najbardziej imponujący w Kanionie - Cattedrale. Fot. dg

Podczas naszego pobytu (3-10 stycznia 2015 roku) warunki były słabe (mała ilość lodu i wysokie temperatury), stąd na zdjęciach nie zobaczycie pełnego potencjału rejonu.

Cattedrale w wieczornym oświetleniu. Fot. Damian Granowski

Sam kanion jest sporą atrakcją turystyczną (latem). Droga jest dyskretnie podświetlona, a wieczorem wodospady (lodospady) oświetlone są kolorowym światłem.

Cascate delle Attraversate WI4, w dolnej części (1 wyciąg) oferuje łatwe wspinanie dla początkujących. Zazwyczaj wisi tam kilka wędek (max 3). Fot. dg

Dojazd

Z Belluno jedziemy w stronę doliny Cordevole. Mijamy Agordo, Alleghe i Caprile i jedziemy na Passo Fedaia. Przed Malga Ciapela zjeżdżamy z głównej drogi i wjeżdżamy do Sottoguda. Tam parkujemy i już na piechotę idziemy około 10-15 minut pod lodospady.

Znajdujący się niedaleko Excalibura komin (okolice M6) do przejścia na własnej asekuracji. Fot. dg

Wspinanie

W Kanionie przy dobrych warunkach wylewa około 20 lodospadów w trudnościach od WI2 do WI5. Większość klasyków oscyluje chyba wokół WI4. Lodospady mają do 120 metrów.

Chyba najpiękniejszy w Sottogudzie - Excalibur WI4+. Fot. dg

Największe klasyki to: Cattedrale WI4+ (w sumie co najmniej 3 logiczne linie na tym szerokim lodospadzie), Excalibur WI4+, Cascate delle Attraversate WI4, La Spada nella Roccia WI5, Cascata del sole WI3+.

La Spada nella Roccia WI5. Fot. dg

Start ospitowanej D8, biegnącej naprzeciwko Excalibura. Fot. dg

Jeden z lodospadów w górnej części Sottogudy. Fot. dg

Ostatni zjazd z Excalibura. Fot. dg

Przydatne linki:

planetmountain.com (artykuł o Sottogudzie)

Przewodnik: Panico Alpinverlag Südtirol - Dolomiten Ice Climbing

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski