Log in
    

Austria / Gasteinertal / Gamsstubenfall (800m, WI7)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

4 stycznia 2010 Austriaccy wspinacze: Rudolf Hauser, Alexander Holleis i Rupert Huber dokonali pierwszego pełnego przejścia lodospadu Gamsstubenfall (800m, WI7). Jednego z najwyższych lodospadów w Gasteinertal w Austrii.

Parę dni temu świat obiegła wiadomość o wytyczeniu Centercourt (WI 7+) przez Alberta Leichtfrieda i Benedikta Purnera. Parę dni wcześniej padł Gamsstubenfall. 800 metrowa droga atakowana wielokrotnie w poprzednich latach przez mocnych wspinaczy. Pełnego przejścia dokonali w 11 godzinnym maratonie Rudolf Hause, Alexander Holle i Rupert Huber. Zaproponowali wycenę WI7, ze względu na kluczowe miejsce, które nie dość że ekstremalnie trudne, to do tego potencjalny lot na tym wyciągu grozi 36 metrowym lotem, na 8 cm śrubie lodowej...

Rudolf Hauser na Supervisor
fot. Gerald Zussner

Niecały tydzień później Hauser przeżywcował klasyk rejonu Supervisor w 1,4 godziny. Supervisor (270 m, WI6) jest jednym z najlepszych, najbardziej pożądanych lodospadów w Austrii. Prawdziwy klasyk, po raz pierwszy przeszli go Josef Steinbacher i Hans Zlöbl, 18 stycznia 1991 roku

Hauser na Supervisor

fot. Gerald Zussner

W historii wspinaczki lodowej mamy mnóstwo przykładów, nawet trudniejszych niż powyższy. Na przykład w 1982 Gérard Chantrieux przeszedł solo (pierwsze przejście!) Cascade des Viollins (200m III/5+) w Freissinières. Pod koniec lat 80-tych dokonano serii przejść w stopniu 5, 5+ przez:
- François Damilano na Erection (18m, 5+, Oisan (Francja),
- Alex Lowe na The Fang (60m, Vail ( Colorado)),
- Ezio Marlier na Candelone di Patry (200m, Cogne (Włochy)).

Z kolei na początku lat 90-tych Mark Twight przesolował Sleepdream w Kanadzie (900m, 5+). W 1992 w Ezio Marlier przeżywcował w Kanadzie, Polar Circus Integral (900m). Oraz mocny żywiec The Pencil (6).

 

W Kanadzie w połowie lat 90-tych Richard Ouray pokonał Weeping Wall (300m, 5+) I Ice-nine (95m, 6) w Rampart Creek. W 1996 Marlier przeżywcował 150-metrową Repentance w Cogne. Pod koniec lat 90-tych Beat Kammerlander przeżywcował kilka mocnych dróg, w tym prawdopodobnie pierwsze przejście solo drogi o trudnościach 7. Poczatek nowego wieku zaznaczył Ueli Steck szybkim przejściem Crack Baby (6). Aczkolwiek najbardziej oryginalnym solistą był Guy Lacelle. Między 1995-2000 rokiem, Kanadyjczyk zrobił niesamowitą ilość żywców w Kanadzie, Norwegii (Hydenfossen). Oraz niesamowite przejście Terminatora, Sea of Vapours I The Replicant w Canmore. Dzięki tym przejściom Guy stał się prawdziwym “Guru” wspinaczki lodowej.

 

Źródło: Planetmountain