Log in
    

Gerlach / Droga Brneńska VI

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Brneńska Droga (Brnenská cesta) VI na zachodniej ścianie Gerlacha jest na pewno mniej popularną drogą niż nieodległa Droga Kurczaba. Mimo, że nominalnie trudności podobne, to Brneńska Cesta oferuje więcej trudnego wspinania.

Wycena: VI

Długość:  ok. 500 metrów (300 metrów właściwej ściany)

Czas przejścia: 7 godzin

Lokalizacja:  Gerlach

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: W

Charakter: płyty, zacięcia, kominy, przewieszki

Okres do wspinania: lato

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: ?1965, 22 września - V. Bajer, V. Bůžek

Pierwsze przejście klasyczne: 1982, 23 sierpnia - Andrzej Marcisz, Jacek Jasinski i Władysław Vermessy. Styl OS.

Dojście

Podejście z Wyżnich Hagów zajmie około 3,5-4 godziny. Na podejściu trzeba uważać, żeby nie wbić się w niewłaściwą ścianę :-). Znam co najmniej 3 zespoły, którym ta sztuka się udała (w tym nam...). Na podejściu rzuca się w oczy jedna duża ściana z dużym żlebem z prawej strony. Poniżej zdjęcie właściwej ściany ;).

podejscie-pod-zachodnia-sciane-gerlacha.jpg

Podejście pod zachodnią ścianę. Fot. Damian Granowski

 

Uwagi Wojtka Buchty

Mam nadzieję, że mój szkic pomoże Wam w odnalezieniu prawidłowego przebiegu Brnenskiej Cesty, a jak nie, to przynajmniej pozwoli cieszyć się wspinaniem na naszej bądź zbliżonej, litej i fajnej trasie.

 

Droga Brneńska / Gerlach
Szkic Wojciecha Buchty na podstawie zdjęcia z tatry.nfo.sk

 

Byłem tam w sobotę (30.07) razem z Mikołajem Lelito no i nie udało nam się wyczuć prawidłowego jej przebiegu - po pierwszym wyciągu poniosło nas za bardzo na lewo i po dość trudnym 60m wyciągu za jakieś V+/VI zrobiliśmy kolejny 60m wyciąg, który doprowadził nas do łatwego terenu, którym podeszliśmy do filara.

Filar okazał się całkiem lity i fajny do wspinania, więc poszliśmy na lotnej jakieś 70-90m (teren do IV) aż do eksponowanej półki  (po naszej prawej), zza której w dole widać było łatwy teren w środku ściany, a w górze charakterystyczną turniczkę, do której dochodzi wiele dróg, w tym uczęszczany Kurczab (Polska Cesta). Po zrobieniu jeszcze jednego wymagającego (V) wyciągu wprost do góry, przetrawersowaliśmy (2 wyciągi) do tejże turniczki.

Od niej trawersem doszliśmy do widocznych zachodów, a nimi do przełączki, na której zastaliśmy stanowisko zjazdowe z dwóch repów - 60m liny połówkowej wystarczyło, aby znaleźć się na ścieżce zejściowej z Gerlacha (50m też by dało radę). Wszystko starałem się pokazać na załączonym obrazku. Czas przejścia - 6,5h.

Mikołaj odnalazł w necie inny schemat drogi, sugerujący, że okapy na 5. wyciągu są hakowe (H2) - w takim wypadku rekomendowałbym zabranie ze sobą haków i młotków:
 
http://www.tatry.nfo.sk/f.php?f=stity//0180//br1.jpg
http://www.tatry.nfo.sk/f.php?f=stity//0180//br2.jpg
http://www.tatry.nfo.sk/f.php?f=stity//0180//br3.jpg

Opis Cezarego Klusa

Odkopując temat brnenskiej cesty której odnalezienie jest niebanalne... udało się to wczoraj (15 sierpnia 2017 - przyp. DG) uczynić (razem z Tomkiem Rojkiem) po próbie sprzed 2 lat bodajże... droga wspinaczkowa, a problem z nawigacją ma przyczynę w tym że idzie na wskroś wszystkiego co puszcza. Prawilność przejścia potwierdzona hakami i kołkami pierwszych zdobywców. We wbiciu się w dół pomaga ta opowiastka: http://www.lokalka.eu/2016/08/17/gerlach-brnenska-cesta/i zdjęcie z wyrysowanym przebiegiem, które we wspomnianym linku znajduje się.

Zakładając dojście solo do trudności i wyciągi po 50m - 2gi wyciąg oferuje wejście na płytkę z rysą ograniczone z prawej zacięcio-przewieszką (dzioby skalne) - tamże nie wybieramy żadnej wiodącej formacji tylko idziemy diagonalnie w prawo i wdrapujemy się na te dzioby/filarek u końca zacięcia. 

droga-brnenska-gerlach.jpg

Widok z góry. Fot. arch. Cezary Klus

Potem wyciąg z 3 przewieszkami z wątpliwymi hakami. Po dojściu do wielkiego kotła w środku ściany przenosimy stan o jakieś 90-100m do kotła/balkonu dokładnie na wprost nad nami. Panowie z opowiastki niestety nie zrobili prawilnie góry tej drogi która również oferuje kilka spięć - niestety także piękny tatrzański mech.

Ze wspomnianego kotła widząc 3 formacje od prawej - wielki komin oraz 2 zacięcia, wybieramy formację środkową diagonalnie przez płytkę osiągając zacięcie.

droga-brnenska-poczatek-gerlach.jpg

Fot. arch. Cezary Klus

Zwieńczeniem zacięcia jest trawiasty balkon. Następnie na wprost i w prawo osiągamy szczyt tego co na tatry.nfo jest opisane jako v.g.p - dalej lotna z lewej lub prawej strony Wielkiej Strażnicy.

Pozdrawiam

Cezary

Zejście

Ze szczytu drogą przez Batyżowiecką Próbę (ubezpieczenia w kluczowych miejscach).

Sprzęt

Zestaw standardowy

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)