Kościelec / Prawy Dziędzielewicz VI
- Damian Granowski
Prawy Dziędzielewicz VI to jedna z najładniejszych propozycji na Zachodniej Kościelca w stopniu VI. Wytyczona w 1939 roku urzeka swoją śmiałością i dziś stanowi wyzwanie dla niejednego wspinacza.
Wycena: VI
Długość: 130 metrów
Czas przejścia: 3,5 godziny
Lokacja: Kościelec / Zachodnia ściana
Uroda: 5/5
Wystawa: Zachodnia
Charakter: Płyty / Trawersy / Zacięcia / Kominy
Zagrożenia obiektywne: ?
Pierwsze przejście: 1939, 5 lipca - Zdzisław Dziędzielewicz, Zbigniew Kubiński (4 x A0)
Pierwsze przejście zimowe: 1960, 13-14 lutego - Maciej Gryczyński, Jerzy Michalski
Dojście
Z schroniska w Murowańcu docieramy na przełęcz Karb, skąd wyraźną ścieżką trawersujemy poniżej ściany Kościelca. Z czasem ścieżka zacznie wznosić się do góry. Idziemy nią pod Prawego Dziędzielewicza, którego start znajduje się gruszkowatym kamieniu (Miejsce I). Stanowisko na górze. Uwaga na spadające kamienie na podejściu!
Opis
Pierwszy wyciąg szybko przechodzi w zaciłęcie, którym idziemy do góry, lekko w lewo, następnie przechodzimy w delikatne płytowe wspinanie (V+), za to dobrze ubezpieczone spitami. Po przejściu tego odcinka odbijamy w prawo i czwórkowym terenem dochodzimy do stanowiska (2 spity, ring zjazdowy) wspólnego z drogą Matrix.
Drugi wyciąg biegnie w prawo piękną odpękniętą płytą do góry. Przechodzimy czujne miejsce na płycie i odbijamy w lewo poniżej okapów. Stanowisko mamy pod okapikiem z lewej strony.
Zaraz nad trzecim stanowiskiem wchodzimy w tzw. "Trawers na rękach" (VI). Spity i haki zdecydowanie poprawią naszą psychę. Cały czas wznosimy się lekko w prawo, a następnie już poziomym trawersem dochodzimy do lichego stanowiska z haków. Do góry biegnie Wariant Malczyka, a w prawo Prawy Dziędzielewicz. Stanowisko jest niewygodne i tutaj mały quiz. Nie jestem pewien, czy nie lepiej byłoby iść od razu do czwartego stanowiska (na końcu trawersu). Minusem może być, to że braknie liny, lub będzie duże tarcie na linie? Prosiłbym o wypowiedzenie się w komentarzach osób, które w ten sposób robiły tą drogę.
Jeśli założym stanowisko w zacięciu, to ze stanowiska startujemy w prawo do charakterystycznego filarka (IV), który pokonujemy górą, a następnie schodzimy na dół kominkiem (III). Tutaj znowu w prawo niebanalną skalną półką (miejsce V). Na końcu półki znajdziemy stanowisko.
Piąty wyciąg o nominalnie mniejszej wycenie, może co poniektórych zaskoczyć ;) Startujem płytą, a następnie wbijamy się w ciasny kominek (VI-), po wyjściu z którego wbijamy się w czwórkowe zacięcie, które doprowadza nas do wielkiej trawiastej półki.
Zejście
Albo trawersem do czarnego szlaku, albo zjazdy Sprężyną.
Sprzęt
Zestaw standardowy. Na drodze jest duża ilość spitów i haków.
Historia zdobywania
- 1939, 5 lipca - Zdzisław Dziędzielewicz, Zbigniew Kubiński (4 x A0)
- 1960, 13-14 lutego - Maciej Gryczyński, Jerzy Michalski
Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!
Ciekawostki
Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.
Cytaty
- "Droga Dziędzielewicza na zachodniej ścianie Kościelca to jedna z trzech wielkich szóstek z roku 1939. Obok drogi Orłowskiego na Galerii Gankowej i Kantu Klasycznego na Mnichu jedna z trzech dróg będących ukoronowaniem taternictwa przedwojennego, dróg o największych trudnościach przebytych w tamtych czasach.
- O drodze tej mawiano, że życie taternika dzieli się na cztery okresy: pierwszy, kiedy jeszcze o tej drodze nie słyszałeś, drugi - pełen niepokoju - kiedy wiesz już o jej istnieniu i wiesz już, że musisz ją zrobić. Etap trzeci gdy ją robisz i etap czwarty, cechujący się głębokim spokojem - to życie po przejściu drogi. Andrzej Wilczkowski "Miejsce przy Stole"
Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi
Topo
Prawy Dziędzielewicz na zachodniej ścianie Kościelca - Schemat topo. Topo Damian Granowski
Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!
Zdjęcia
Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!
Filmy
Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!