Logo

Próg Mnichowy / Wesołej Zabawy M4+

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wesołej Zabawy (IV, lub 4+ zimowe) to łatwa - godna polecenia dla początkujących taterników zimowych - droga na której będziecie mieli okazję poznać charakter tatrzańskiej wspinaczki. Dobre dojście, w miarę krótka droga, dobre zejście sprawiają, że jest to dobra propozycja na krótki zimowy dzień.

Wycena: M4+

Długość:  około 200 metrów

Czas przejścia: 3 godziny

Lokalizacja:  Morskie Oko / Próg Mnichowy (u Cywińskiego zwany Mnichowym Tarasem)

Uroda: Sam oceń (gwiazdki), jeśli przeszedłeś

Wystawa: E

Charakter: trawy / zacięcia

Zagrożenia obiektywne: Lawiny na trawersie Kuluaru Kurtyki

Pierwsze przejście: 1979, lato - Zbigniew Czyżewski i Witold Szałankiewicz

Pierwsze przejście zimowe: nieznane, choć dziś jest to jedna z najpopularniejszych dróg zimowych w Morskim Oku.

Dojście

Ze schroniska w Morskim Oku idziemy żółtym szlakiem na Szpiglasową Przełęcz. Gdy zobaczymy próg, to ukaże nam się również dobrze widoczna Rysa Strzelskiego i Kuluar Kurtyki. Z szlaku odbijamy na wysokości progu w lewo. Mijamy Kuluar Kurtyki i z jego lewej strony wbijamy się w Wesołej Zabawy.

Czas podejścia to około 45 min - 1 godzina przy dobrych warunkach


Widok na pierwszy wyciąg Wesołej Zabawy

Opis

Pierwszy wyciąg M4 biegnie typowym tatrzańskim mikstem gdzie będziemy mieli za zadanie pokonywać skalne prożki (IV) i zadawać z dobrych traw.

Startujemy delikatną depresją widoczne pętlę i haki powyżej. Po 15 metrach podchodzimy pod widoczną rysę. Tam tylko asekurujemy się i obchodzimy to z lewej strony (kluczowe miejsce). Wyżej mamy już wspinanie po trawach. Podejdziemy wyżej i mamy w miarę dobre miejsce do założenia stanowiska (połogie zaciątko). Lepiej jeszcze wygrzać 15 metrów do stanowisko na krzaku kosówki.


Końcówka pierwszego wyciągu Wesołej Zabawy

Drugi wyciąg M2 to łatwe popylanie po trawach. Idziemy trawami skośnie w lewo, asekuracja ze skał. W pewnym momencie będzie z prawej strony ścianka, którą można minąć z lewej strony. Na skraju zakładamy stanowisko.

Trzeci wyciąg M3+ idziemy terenem jak puszcza trawki/kosówki do podstawy zacięcia (haki po lewej stronie). Zakładamy stanowisko.

Czwarty wyciąg M3+ przechodzimy zacięcie, wychodzimy w łatwiejszy teren i w kociołku z trzema zacięciami zakładamy stanowisko z lewej strony (kilka haków z prawej strony zacięcia).


Górne zacięcie z Wesołej Zabawy

Piąty wyciąg biegnie najbardziej lewym zacięciem (M4), skąd już łatwo po trawach, a pod sam koniec lekko w prawo i stan z kosówek.

Jest też wariant idący z prawej strony ścianki, za około M4+. My robiliśmy tak, że drugi wyciąg grzałem po trawach, następnie pokonałem ściankę (przy której zakłada się drugie stanowisko) "zygzakiem", czyli z lewej, w prawo i zacięciem do góry. Jeszcze podszedłem 15 metrów wyżej i założyłem stanowisko na ściance.

Stamtąd poszedłem drugim wyciągiem w lewo, następnie zacięcie (z czwartego wyciągu) i do kociołka gdzie założyłem stanowisko. Tym sposobem można skrócić drogę z pięciu wyciągów do czterech.

Opis alternatywny (autor: Szymon Jaranowski)

Start - kilka(naście) metrów poniżej dobrze widocznego Kuluaru Kurtyki. Jeśli z miejsca, z którego chcemy wystartować, widać ok. 10 metrów wyżej (i lekko po prawo) zbiór pętli (najlepiej widoczna szeroka, czarno-niebieska) z Maillonem, to jesteśmy za wysoko (widzimy zjazd z zapychu). Schodzimy ok. 15 metrów niżej i startujemy tam. Około 20-30 metrów powyżej miejsca startu widać stanowisko z liny (jest zbudowane na dosyć szerokiej półce). Przechodzimy przez skalne prożki (bywa czwórkowo) i dochodzimy do półki ze stanowiskiem. Mijamy je i idziemy zachodem dalej w lewo do dużego krzaka kosówki (wokół korzenia owiniętych jest kilka repów). Tam zakładamy stanowisko.

Drugi wyciąg (dosyć krótki) to przejście dalej na lewo po zwężającym się zachodzie i do góry trawkami pod charakterystyczne zacięcie, oddzielone z lewej strony ścianką od łatwiejszej półki, idącej dalej w górę. Po zewnętrznej stronie (od półki) ścianki jest hak. Tam możemy założyć stanowisko.

Trzeci wyciąg zaczynamy idąc półką po lewej, a następnie, przebijając się przez kosówki, zygzakiem do góry pod charakterystyczną formację skalną z zacięciem po środku (kilka metrów wysokości) i wyraźną półką u podstawy (tu możemy założyć stanowisko, ze względu na przesztywnienie liny). W zacięciu widać haki i zaklinowanego frienda z pętelką (po lewej).

Czwarty wyciąg prowadzi przez zacięcie (czwórkowe, wychodzimy z niego na lewo), następnie do góry, po trawkach, aż do charakterystycznego kociołka z odchodzącymi kilkoma zacięciami. Zacięcie najbardziej na lewo jest oddzielone od wspomnianego kociołka pionową ścianką z dwoma hakami (były połączone szeroką, niebieską taśmą). Tam zakładamy stanowisko przed ostatnim wyciągiem.

Piąty wyciąg wspomnianym zacięciem (czwórka): po lewej stronie zacięcia dobrze widoczny hak (który z pewnością można by skrócić), oraz (mniej widoczny) zaklinowany friend po prawej stronie. Po pokonaniu zacięcia intuicyjnie do góry i lekko na lewo (bywa czujnie), do łatwego terenu. Stanowisko z kosówki, którą pewnie będzie trzeba odkopać.

Wariant Smutnej Zabawy

Pierwsze przejście: 12 grudnia 2020 - Mariusz Federowicz i Krzysztof Królas.

Pierwszy wyciąg (M4+) 35-40 m

Start wariantem Czyż-Łuczak. Wpierw krótkie zacięcie, następnie lekko w lewo po stopniach pod pionową płytę (z trawami). Po niej znów w lewo (razem z Diretą Siwy-Roko) do dużej półki. Tam stanowisko zakładamy po lewej stronie (stare pętle) z dużego bloku, znajdującego się na końcu dużej załupy dochodzącej z lewej.

II wyciąg (M5) 45-50 m

Od stanowiska prosto w górę do zacięcia z rozszerzającą się rysą. Po czym lekko w lewo ewidentnym trawiastym zachodem do krótkiego zacięcia. Następnie do kolejnego - po prawej z przewieszoną kosówką na końcu. Odtąd znów w lewo w kierunku szerokiego kominka. Z półki nad kominkiem do góry, przez czujną płytkę do spękanych bloków. Później łatwo do trójkątnego kociołka. Tam zakładamy stanowisko po prawej z kosówki i poziomej rysy.

III wyciąg (M3) 30 m

Od stanu w lewo do trawiastego zacięcia, następnie tak jak puszcza do kolejnego stanowiska od Wesołej Zabawy.

Zejście

Idziemy ponad Ponad Progiem Mnichowym do żółtego szlaku, a konkretnie do miejsca w którym od żółtego odbija czerwony na Wrota Chałubińskiego. Stamtąd już żółtym do schroniska

Info dla skiturowców.

Jeśli macie skitury, to warto sobie je zostawić około 100 metrów pod drogą za którymś z kamieni, a później zjechać nad Morskie Oko :-)

Sprzęt

Zestaw standardowy wystarczy w zupełności

Topo

Próg Mnichowy (Opracował Kuba Radziejowski)
Opracował Jakub Radziejowski
 
Próg Mnichowy fototopo
Próg Mnichowy fototopo. Opracowal Damian Granowski

Zauważyłeś nieścisłości? Opisz je w komentarzach :). Pewnie nie jeden wspinacz skorzysta z twoich uwag!

 

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski