Log in
    

Zadni Kościelec / Droga Patrzykonta V

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Droga Patrzykona (V) na Zachodniej ścianie Zadniego Kościelca jest jedną z dróg kursowych na Hali Gąsienicowej, aczkolwiek należy do repertuaru tych trudniejszych. Droga jest różnorodna i można zrobić łańcuchówkę i wbić się w zachodnią ścianę Kościelca na np. Stanisławskiego, lub Gnojka.

Wycena: V

Długość:  ?

Czas przejścia: 2 h

Lokacja:  Zadni Kościelec / zachodnia ściana

Uroda: 3/5

Wystawa: Zachodnia

Charakter: Zacięcia / płyty / rysa / trawersy

Zagrożenia obiektywne: Spadające kamienie z Załupy H (zwłaszcza jeśli przed nami idzie inny zespół), lub z górnych parti Patrzykonta

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Dojście

Z schroniska w Murowańcu docieramy na przełęcz Karb, skąd wyraźną ścieżką trawersujemy poniżej ściany Kościelca. Z czasem ścieżka zacznie wznosić się do góry. Idziemy nią kawałek, a następnie trawersujemy kamieniste zbocze. Lekko schodzimy pod zachodnią ścianę Zadniego Kościelca. Punktem charakterystycznym będzie Załupa H, którą mijamy i w następnym "Żlebiku" jest start do Patrzykonta.

Opis

Pierwszy wyciąg biegnie dwójkowym terenem prosto do góry, następnie lekko w lewo i znów do góry (po prawej mogą być ruszające się bloki, więc uważajcie) do charakterystycznej trawiastej półki. Przed nami wznosi się "Stająca dęba skalna płyta". Musimy ją pokonać skośnie w prawo przez płytę (miejsce V, z hakiem), przechodzimy przez przełamanie i dochodzimy do stanowiska.

Uwaga! Na półce są 2 haki na stanowisko (teoretycznie można skorzystać, ale raczej lepiej cisnąć do góry). Z lewej strony płyty również jest stanowisko ze słabych haków i pętli, prawdopodobnie do "Wariantu Rozbickiego", za około VI+ prowadzącego do Załupy H ???.

Teoretycznie możemy też ominąć "stającą dęba płytę" z prawej strony (IV), lecz nie jestem pewien jak wygląda ten wariant

Drugi wyciąg zaczyna się trawersem w prawo (II), następnie do góry (miejsce IV), przejście przez kant i wchodzimy do III-wej załupy, pośrodku której jest stanowisko (spit).

Trzeci wyciąg to trawers do ryski (IV+), następnie skośnie do góry przejście przez 2 żeberka do przełamania ściany i wbicie się w charakterystyczną skośną rysę (IV). Pośrodku której znajdziemy - w miarę - wygodną półeczkę (haki i odstający kamień). Można tutaj założyć stanowisko, lub iść dalej rysą do charakterystycznej trawiastej półeczki z rysą, oraz z prawej pionowym progiem, a w lewo idącym do góry zacięciem. Jeśli starczy nam liny to tutaj możemy założyć stanowisko.

Czwarty wyciąg zaczyna się ostatnim trudnym miejscem. Mianowicie trzeba przejść przez ten "prożek" wyceniony na IV+, po tym już prosto do góry zacięciem. Wychodzimy na skalny taras, upstrzony kamieniami (pilnujcie, aby nie zrzucić kamieni na zespoły poniżej), idziemy jeszcze kawałek do góry do stanowiska, skąd można już iść do góry - momentami zanikającą - ścieżką.

Sprzęt

Zestaw standardowy wystarczy. Haki podobno przydatne, lecz friendy i kości powinny wystarczyć.

Nie jest polecane wbijanie się w tą drogę gdy jest mokro!

Historia zdobywania

Ciekawostki

  • Jedną z ciekawostek Drogi Patrzykonta jest jej nazwa. Jacek Patrzykont przeszedł tę drogę razem z Przemysławem Koskiem i opisał w Taterniku bodaj w 1987ym. Ale później Grzegorz Głazek doszedł do wniosku że tą drogę na pewno dziesięć lat wcześniej przeszedł niejaki Marek Kozicki i zaproponował nazwę "Zacięcie Kozickiego". Ale ponieważ nie ma pewności jak właściwie dokładnie szedł Kozicki, a nazwa "Patrzykont" przyjęła się ze względu na swoje niewątpliwie dość ciekawe brzmienie, więc ta nazwa zaczęła funkcjonować w środkowisku.

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Załupa H i Droga Patrzykonta schemat topo. Autor: Damian Granowski

Załupa H i Droga Patrzykonta. Topo: Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!