Log in
    

Bula pod Bańdziochem / W Samo Południe 5+

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Samo Południe IV+(zimowe 5+). Na drodze występują trawki o nachyleniu do 80 stopni :-) W miarę popularna. Świetna droga na niepogodę gdy mamy mało czasu, lub gdy zagrożenie lawinowe wyklucza działalność na innych, większych ścianach.

Niepełne (na razie) topo Buli pod Bandziochem (zdjęcie w większej rozdzielczości, jeśli otworzysz w nowym oknie). Fot./topo Damian Granowski

Wycena: IV+, lub zimowe 5+

Długość:  4 wyciągi (ewentualnie drugi - kluczowy - można rozbić na dwa).

Czas przejścia: 3h

Lokacja:  Bula pod Bandziochem

Uroda: Sam(-a) oceń dająć odpowiednią ilość gwiazdek u góry artykułu.

Wystawa: Zachodnia

Charakter: Trawki / zacięcia / plyty

Zagrożenia obiektywne: raczej nie występują

Pierwsze przejście: 2000, 15 stycznia - Jacek Fluder, Artur Paszczak

Dojście

Podchodzimy spod schroniska nad Morskim Okiem w stronę Czarnego Stawu pod Rysami. W przypadku małego zagrożenia lawinowego można podejść od razu od stawu do góry, lub - bezpieczniej - podejść czerwonym szlakiem prawie do Czarnego Stawu, a następnie skręcić w prawo i pod ścianami Buli podejść pod właściwą drogę.

Opis

W Samo Południe trafimy bezproblemowo. Start znajduje się u wylotu dużej trawiastej rynny, przecinającej skośnie pierwszy, wielki próg.

Pierwszy wyciąg. Teoretycznie do przeżywcowania dla dobrego zespołu. Na górze może być trochę czujnie. Fot. Damian Granowski

U wylotu tej rynny, przy dużych głazach możemy założyć pierwsze stanowisko. Czeka nas następnie bardzo łatwy wyciąg po trawkach, z jednym progiem (I), który doprowadzi nas do stanowiska pod ni to zacięciem, ni to płytą.

Startujemy do góry i idziemy na wprost. Tutaj uwaga, co do trawek. Teoretycznie powinny być fajne, lecz na moje oko  popularność drogi zrobiła swoje i zapewne pierwsi zdobywcy mieli o wiele bardziej komfortowe kępki. Aktualnie pierwsza połowa wyciągu jest bardziej skalna (zimowe 5+). Z półki z krzakiem kierujemy się w lekko w lewo i wychodzimy na charakterystyczną półkę z głazami. Tutaj można ewentualnie założyć stanowisko, jeśli wyzbyliśmy się sprzętu do asekuracji na pierwszym - my tak zrobiliśmy. Lub jeśli jesteśmy sprawym zespołem to należy iść do góry.

Start kluczowego wyciągu w Samo Południe. Fot. Cezary Klus

Tutaj moja uwaga. Ja strawersowałem w prawo z powrotem do depresji z potrzaskanymi skałami (zimowe 4). Rzeżbiłem sobie tam w łatwym, ale czujnym terenie. Patrząc jednak w lewo widziałem skalne zacięcie zaczynające się trawiastej półce, które na oko rokuje lepiej do przejścia (jeśli ktoś ma inne zdanie to proszę napisać w komentarzach). Na szczęście przy małej limbie zaczynają się przyjemne trawki które wyprowadzają nas do kosówek na progu, gdzie można założyć stanowisko. 

D. Granowski na drodze w Samo Południe

"Potrzaskana depresja", zimowe 4. Fot. Cezary Klus

Ja poszedłem dalej trawkami, przez mały próg z kosówkami, następnie zakładając stanowisko na kolejnym progu z lichymi kosówkami.

Widok na ostatni wyciąg W Samo Południe. Fot. Damian Granowski

Kolejne stanowisko wypada u podstawy trawiastego zacięcia prowadzącego do kolejnego drzewka (limba), mijamy drzewko i wbijamy się w ściankę z zabitą jedynką (miejsce 4 zimowe). Stamtąd łatwym terenem (my poszliśmy depresją w prawo) wśród kosówek na wierzchowinę.

Zejście

Idziemy kawałek do zielonego szlaku, którym podążamy do Czarnego Stawu, następnie czerwonym w dół. Około 40-60 minut

Sprzęt

Zestaw standardowy i 3-4 igły do trawek

Historia zdobywania

Pierwsze przejście to zasługa Jacka Fludera i Artura Paszczaka (15 stycznia 2000 roku).

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

 

Niepełne (na razie) topo Buli pod Bandziochem(zdjęcie w większej rozdzielczości, jeśli otworzysz w nowym oknie)Fot./topo Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Komentarze   
0 #3 Maciej 2013-01-21 13:11
To było jakoś tak:
WI2/3
M8+
M6 (albo 7 nie do końca pamiętam)
M4
pozdr
Cytować
0 #2 damian granowski 2013-01-19 09:58
Cytuję Maciej:

Ganja M8+ ma na drugim wyciągu, na tej lekko przewieszonej ściance. Pierwszy wyciąg idzie przez polewkę lodową. Jak jej nie będzie to sugeruję mijać ten wyciąg. Moim zdaniem można sobie zaliczyć tak tę drogę.
pozdr
bedro


Dzięki za info Maciek. A mógłbyś podać jeszcze orientacyjne wyceny pozostałych wyciągów na Ganji?
Cytować
+1 #1 Maciej 2013-01-19 08:21
Cześć Damian.
Defekt Mózgu - pierwszy wyciąg M7+ w wersji klasycznej a drugi to ok 5 także klasycznie.
Ganja M8+ ma na drugim wyciągu, na tej lekko przewieszonej ściance. Pierwszy wyciąg idzie przez polewkę lodową. Jak jej nie będzie to sugeruję mijać ten wyciąg. Moim zdaniem można sobie zaliczyć tak tę drogę.
pozdr
bedro
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).