Log in
    

Kazalnica Mięguszowiecka / Wędrówka Dusz IX+

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wędrówka Dusz IX+ - jedna z trudniejszych klasycznych dróg na Kazalnicy. Ostatnia stworzona przy tak dużej "pomocy" wiertarki. Wytyczona w 2003 roku przez duet Robert Paluch i Dariusz Sokołowski.

Robert Pallus podczas trzeciego klasycznego przejścia. Najtrudniejsze miejsce siódmego wyciągu. Fot. Piotr Xięski

Wycena: IX+

Długość:  670 m (18 wyciągów: 

Czas przejścia: 10 h

Lokacja:  Kazalnica Mięguszowiecka / północna ściana

Uroda: ?

Wystawa: N

Charakter: płyty / okapy / zacięcia

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 2003, 22 września - Zespół: Robert Paluch, Dariusz Sokołowski

3 klasyczne Robert Pallus i Piotr Xięski 6.10.2012 RP, 15 h

Pierwsze przejście zimowe: ?

Dojście

Czerwonym szlakiem nad Czarny staw, a następnie pod ścianę.

Opis

Pierwsze cztery długości liny (do Wielkiego Bloku) to samodzielne wyciągi, głównie płytowe, bardzo fajne rajbungi; to samo 5. wyciąg (pomiędzy W.B. a Rozdzielnią) - piękny wspin w pionowej płycie (VII). 6. wyciąg - podejście po płycie pod Mały Okap (VII), następnie kilka ruchów (VIII-), no-hand i... rzeźnia - masywne pociągnięcia z odciągów, oblaków i podchwytów (IX+) - bardzo siłowe miejsce. Następne dwa wyciągi mają charakter wytrzymałościowo-siłowy: Wielki Okap to ciąg trudnych ruchów z wyrzucaniem i zarzucaniem nóg w dużej ekspozycji (pikne to!), a potem to już tylko trzeba wytrzymać do końca... (oj wybiera!), całość IX+.

Wyciąg nad Wielkim Okapem startuje wraz z Filarem - Filar ucieka w prawo, droga idzie prosto przez okapik (VII+), później przez przewieszoną płytę (nie wchodzić w zacięcie z lewej strony!!!), seria przechwytów po małych klamkach, zakończona "bańką" do klamy (IX+ także), jeszcze parę ruchów w przewieszeniu i wychodzimy na lekko połogą płytę, do stanowiska wspólnego z Gacopyrzem. Następne dwa wyciągi są wspólne z Filarem. Jedenasty nowy wyciąg od Półki z Zielonym Lustrem Tektonicznym w prawo (V+), do półki pod różowym filarkiem. Sam filarek na 12. wyciągu jest przewieszony, bardzo eksponowany, VIII- po umiarkowanie dużych klamach. 13., 14., 15. wyciąg to trawers pod Próg Płytowy.

W Próg wbijamy się przy wyjściu Górnego Komina (stanowisko na płycie z lewej strony). 16. wyciąg to bardzo czujne wspinanie w kruchym terenie, pionowym i lekko przewieszonym, do VII; 17. lekko połoga płyta - bardzo fajna i lita, po wyjściu z płyty podchodzimy jeszcze do stanowiska ok. 15m ewidentnym zacięciem. Ostatni wyciąg biegnie lekko w prawo systemem zacięć, do stanowiska, które znajduje się ok. 8m poniżej szczytu (sam szczyt to usypisko telewizorów, lodówek i... czegoś tam jeszcze).

Źródło: wspinanie.pl

Zejście

Przez szczyt Kazalnicy, zielonym szlakiem

Sprzęt

Na drodze znajdziecie 79 spitów i 21 haków. Minimum 12 ekspresów, pętle, karabinki, komplet friendów, lina minimum 55 m.

Historia zdobywania

W pracach nad drogą brał udział również Michał Józefowicz "Francuz".

Prace nad drogą trwały łącznie ok. 3 tygodnie, w lipcu i sierpniu 2003. Droga ma osiemnaści wyciągów, w tym trzynaście samodzielnych, dwa są wspólne z Filarem (9. i 10.) i trzy wspólne na trawersie pod Próg Płytowy. Droga została ubezpieczona w 79 spitów i 21 haków. Większość wyciągów "otwierana" była ze zjazdu.

  • 2003, 22 września - Pierwsze przejście. Zespół: Robert Paluch, Dariusz Sokołowski
  • 2005, 9 września - Pierwsze powtórzenie. Zespół: Slavo Mitro i Matej Balaz
  • 2012, 6 października - Drugie powtórzenie. Zespół: Robert Pallus, Piotr Xięski.

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

  • "...naszym zdaniem droga jest po prostu piękna... może dlatego zdecydowaliśmy się na taką, dość patetyczną nazwę... Wędrówka dusz, ale patetycznie jesteśmy pod wrażeniem..." Robert Paluch i Dariusz Sokołowski
  • "To ładna droga, ale nie piękna linia. Wyciąg 8. to pięcioruchowy boulder znajdujący się zaledwie metr od łatwego terenu, wyciąg 12. jest wciśnięty na siłę. Najpiękniejszy jest wyciąg 7. przecinający okap. Wydaje mi się, że droga ma trudności IX. Moja wycena najtrudniejszych wyciągów jest następująca: 6. - VII+, 7. - IX, 8. - IX-. Pozostałe wyceny są w porządku." 

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Schemat znajdziecie tutaj

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Poniżej filmik z przejścia siódmego wyciągu. W akcji Robert Pallus.

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!