Kazalnica Mięguszowiecka / Wędrówka Dusz IX+

Wędrówka Dusz IX+ - jedna z trudniejszych klasycznych dróg na Kazalnicy. Ostatnia stworzona przy tak dużej "pomocy" wiertarki. Wytyczona w 2003 roku przez duet Robert Paluch i Dariusz Sokołowski.

Robert Pallus podczas trzeciego klasycznego przejścia. Najtrudniejsze miejsce siódmego wyciągu. Fot. Piotr Xięski

Wycena: IX+

Długość:  670 m (18 wyciągów: 

Czas przejścia: 10 h

Lokacja:  Kazalnica Mięguszowiecka / północna ściana

Uroda: ?

Wystawa: N

Charakter: płyty / okapy / zacięcia

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 2003, 22 września - Zespół: Robert Paluch, Dariusz Sokołowski

3 klasyczne Robert Pallus i Piotr Xięski 6.10.2012 RP, 15 h

Pierwsze przejście zimowe: ?

Dojście

Czerwonym szlakiem nad Czarny staw, a następnie pod ścianę.

Opis

Pierwsze cztery długości liny (do Wielkiego Bloku) to samodzielne wyciągi, głównie płytowe, bardzo fajne rajbungi; to samo 5. wyciąg (pomiędzy W.B. a Rozdzielnią) - piękny wspin w pionowej płycie (VII). 6. wyciąg - podejście po płycie pod Mały Okap (VII), następnie kilka ruchów (VIII-), no-hand i... rzeźnia - masywne pociągnięcia z odciągów, oblaków i podchwytów (IX+) - bardzo siłowe miejsce. Następne dwa wyciągi mają charakter wytrzymałościowo-siłowy: Wielki Okap to ciąg trudnych ruchów z wyrzucaniem i zarzucaniem nóg w dużej ekspozycji (pikne to!), a potem to już tylko trzeba wytrzymać do końca... (oj wybiera!), całość IX+.

Wyciąg nad Wielkim Okapem startuje wraz z Filarem - Filar ucieka w prawo, droga idzie prosto przez okapik (VII+), później przez przewieszoną płytę (nie wchodzić w zacięcie z lewej strony!!!), seria przechwytów po małych klamkach, zakończona "bańką" do klamy (IX+ także), jeszcze parę ruchów w przewieszeniu i wychodzimy na lekko połogą płytę, do stanowiska wspólnego z Gacopyrzem. Następne dwa wyciągi są wspólne z Filarem. Jedenasty nowy wyciąg od Półki z Zielonym Lustrem Tektonicznym w prawo (V+), do półki pod różowym filarkiem. Sam filarek na 12. wyciągu jest przewieszony, bardzo eksponowany, VIII- po umiarkowanie dużych klamach. 13., 14., 15. wyciąg to trawers pod Próg Płytowy.

W Próg wbijamy się przy wyjściu Górnego Komina (stanowisko na płycie z lewej strony). 16. wyciąg to bardzo czujne wspinanie w kruchym terenie, pionowym i lekko przewieszonym, do VII; 17. lekko połoga płyta - bardzo fajna i lita, po wyjściu z płyty podchodzimy jeszcze do stanowiska ok. 15m ewidentnym zacięciem. Ostatni wyciąg biegnie lekko w prawo systemem zacięć, do stanowiska, które znajduje się ok. 8m poniżej szczytu (sam szczyt to usypisko telewizorów, lodówek i... czegoś tam jeszcze).

Źródło: wspinanie.pl

Zejście

Przez szczyt Kazalnicy, zielonym szlakiem

Sprzęt

Na drodze znajdziecie 79 spitów i 21 haków. Minimum 12 ekspresów, pętle, karabinki, komplet friendów, lina minimum 55 m.

Historia zdobywania

W pracach nad drogą brał udział również Michał Józefowicz "Francuz".

Prace nad drogą trwały łącznie ok. 3 tygodnie, w lipcu i sierpniu 2003. Droga ma osiemnaści wyciągów, w tym trzynaście samodzielnych, dwa są wspólne z Filarem (9. i 10.) i trzy wspólne na trawersie pod Próg Płytowy. Droga została ubezpieczona w 79 spitów i 21 haków. Większość wyciągów "otwierana" była ze zjazdu.

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Schemat znajdziecie tutaj

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Poniżej filmik z przejścia siódmego wyciągu. W akcji Robert Pallus.

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Powiązane artykuły

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6