Log in
    

Żabi Mnich / Czech-Ustupski V-

Maciek Szwed w kluczowym miejscu drogi Czech-Ustupski
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czech-Ustupski V- na Żabim Mnichu uchodzi za jedną z ładniejszych dróg kursowych. Mimo, że ma jedno miejsce za V-, to w większości mamy teren czwórkowy. Większość wyciągów jest po prostu ładna, więc szczerze polecam tą drogę. Szczególnie, że jest tam o wiele mniej ludzi niż na obleganym Mnichu.

Wycena: V-

Asekuracja: R1

Długość: 150 m / 4 wyciąg

Czas przejścia: 2-3 godziny

Lokalizacja: Dolina Rybiego Potoku / Żabi Mnich

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: W

Charakter: płyty / zacięcia

Okres do wspinania: Lato

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Najlepszy czas: ?

WHP 1131

Dojście

Podejście pod Żabiego Mnicha

I wariant: Przez „Mokrą Wantę”, około 1 godziny od progu Czarnego Stawu

Chwilę od wejścia na płn.-wsch. brzeg stawu, skręcamy na wyraźną ścieżkę obok dużej
koleby. Podchodzimy do góry za kopczykami po piarżysku mijając dwukrotnie pasmo kosówek. Drugie przejście jest dość mocno zarośnięte, ale za nim wchodzimy do żlebku spadającego z Mokrej Wanty. Żlebkiem do góry, pod przewieszone skały, a potem trawersem w prawo przechodząc po płytach Mokrej Wanty. Po przejściu wyraźną ścieżką do żlebka nim do góry i dalej ścieżką pomiędzy trawami do Białczańskiego Upłazu, skąd jest widok na ścianę Żabiego Mnicha. Skąd dalej już pod drogę.
UWAGA: Wariant nie jest zalecany po opadzie deszczu.
W dwóch miejscach na ścianie są wbite spity.

II wariant: Żlebem Białczańskiej Przełęczy Wyżniej ( BPW), około 1.15 godziny od stawu.
Szlakiem czerwonym, aż do wylotu żlebu BPW i ścian Niżnych Rysów. Ze szlaku w górę śladami ścieżki i w lewo, na początek grzędy położonej na lewo( patrząc z dołu) od wielkiego progu jakim podcięty jest żleb BPW. Grzędą i krętą ścieżką dochodzimy do kilkumetrowej stromej ścianki ( I – II) , są na niej wbite punkty asekuracyjne. Potem trawers w lewo i znów w górę, aż pod grzędę spadającą z Żabiej Lalki gdzie rozgałęziają się ścieżki ( 1829m); w lewo na Białczańską Przełęcz i w prawo na BPW.

Wybieramy lewą ścieżkę i nią w górę pod ścianę. W ostatniej fazie - na Lalkowej Drabinie - mamy kilka prożków skalnych (0+), które na mokro mogą być nieprzyjemne. Droga Czech-Ustupski zaczyna się zacięciem na lewo od charakterystycznego graniastosłupa z trawnikiem. Łatwo go rozpoznać.

Opis


Kasper Skoczek na starcie drogi Czech-Ustupski 

1. wyciąg (IV+, 40m) - startujemy lekkim zacięciem delikatnie w lewo na wyraźną trawiastą półkę (ok 10 metrów) z niej zacięciem, aby po kilku metrach przewinąć się w prawo na filar.


Sylwia Bromek na pierwszym wyciągu (w tym miejscu odbijamy w prawo)

Na wprost zacięciem będziemy mieli wariant za VI.
Dalej do rynny, która rozchodzi się na dwie rysy, lepiej pójść prawą. Po około 15-20 metrach dochodzimy tuż obok dużego bloku na półeczkę. Zakładamy stanowisko. Uwaga na przesztywnienie liny na tym wyciągu!


Maciek Szwed w kluczowym miejscu drugiego wyciągu

2. wyciąg (V-, 35m). Ze stanowiska trawersujemy w prawo pod przewieszką. Po trawersie teren robi się łatwiejszy, ale jest nieco krucho. Wprost do góry na wygodny taras, gdzie zakładamy stanowisko.


Kluczowe miejsce


Nieco kruchszy teren w drugiej części wyciągu

3. wyciąg (IV, 50m), to dla mnie osobiście najładniejszy wyciąg na drodze. Idziemy wprost do góry, momentami mamy płytkie ryski, ale bardzo litą skałę. Płytą dochodzimy pod ścianę i w lewo na siodełko. Od razu przewijamy się przez zacięcie i idziemy w lewo na kolejny filarek. Nim kawałek do góry na wygodną półkę, gdzie zakładamy stanowisko.


Start trzeciego wyciągu


Świetna płyta


Siodełko

4. wyciąg (II lub IV+, 35m). Możemy iść łatwym terenem wprost do góry, lub odbić w lewo do zacięcia, które ma trudności około IV może IV+. Następnie wprost połogim terenem już na szczyt.


Wariant trudniejszy na czwartym wyciągu

Zejście 

Z wierzchołka można zjechać na stronę wschodnią - do żlebu spadającego z Białczańskiej Przełęczy Wyżniej (lina podwójna 50 metrów wystarczy). Można też iść na główny wierzchołek Żabiego Mnicha Granią.
Opiszę jeszcze zjazdy zachodnią ścianą, bo wydaje mi się to spoko opcja, żeby zostawić buty i plecaki na dole.

Na wierzchołku jest łańcuch zjazdowy, ale poniżej niego jest też stanowisko z dwóch spitów (połączone liną). Z tego niższego stanowiska robimy około 50 metrowy zjazd i orograficznie z prawej będziemy mieli duży głaz (czerwona lina, taśma i mailon).

Kolejny zjazd jedziemy orograficznie w lewo, aby trafić na stanowisko z Fantazji (zjazd około 40 metrów). Stamtąd już dwa zjazdy ze stanowisk z Fantazji.

Samo zejście spod Żabiego Mnicha może być wymagające po deszczu. Są śliskie płyty, ale można zjechać na linie (60m) z ringów powyżej.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach! 

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)