Logo

Stwolska Turnia / Wschodni Filar V

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wschodni Filar V Stwolskiej Turni to dość długa droga o zróżnicowanych charakterze. Słyszałem, że jest dobra i powiem, że nie zawiodłem się :). Mamy dwa trudniejsze wyciągi. Reszta jest łatwiejsza, ale dość wspinaczkowa. Jest trochę kruszyzny, ale bez dramatu. Z Stwolskiej Turni możemy iść jeszcze granią na Kończystą, więc robi się z tego naprawdę niezła wycieczka.

Wydaje mi się to niezłą alternatywa dla płd. ściany Batyżowieckiego Szczytu. Podczas naszego przejścia zrzuciliśmy sporo gruzu, więc powinno być nieco bardziej lito:).

Wycena: V, choć moim zdaniem V+ nie byłoby krzywdzące

Asekuracja: R1/2

Długość: ~500m

Czas przejścia: ?

Lokalizacja: Dolina Batyżowiecka / Stwolska Turnia

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: E

Charakter: płyty, zacięcia, kominy, granie

Okres do wspinania: lato

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Najlepszy czas: ?

Dojście

Opis

Podejście z Wyżnich Hagów trochę zajmie. Do samej Doliny to 2,5 godziny. Następnie około godziny pod ścianę (sporo łażenia po piargach).

W Filar nie wbijamy się od razu, lecz podchodzimy kilkanaście metrów z prawej strony.
1.wyciąg (~50m, III) to przejście przez ściankę i następnie grzędą idziemy na wygodne trawiaste półki, gdzie zakładamy stanowisko.

2. wyciąg (~55m, V, choć wydaje mi się, że z gatunku hardych) z stanowiska wbijamy się w zacięcie, którym wychodzimy na dobrą półkę(uwaga sporo luźnych kamieni). Następnie mamy nad nami widoczne dwa zacięcia(podwójne ryski). Wybieramy tą z lewej strony i nią idziemy do góry. Zwróćcie uwagę, że one szybko przechodzą w zacięcia. Trzymamy się mniej więcej lewego (z tego co kojarzę, to w ostatniej fazie można przejść nieco w prawo).

3. wyciąg (60m, IV) wchodzimy w delikatne zacięcie i następnie do góry za przełamanie. Stanowisko zakładamy już z prawej strony filara, na połogich płytach (trochę luźnych kamieni).

4. wyciąg (~55m, II) omijamy przewieszone turniczki z prawej strony łatwiejszym terenem (choć można iść z lewej strony również (nieco trudniej, ale bardziej lito). Wychodzimy z powrotem na filar i zakładamy stanowisko.

5. wyciąg (~50m, IV) mamy do przejścia kilkanaściem metrów ścianki z dość dobrą asekuracją i w miarę lito. Po wyjściu na duże półki podchodzimy pod litą depresję, gdzie możemy założyć stanowisko.

6. wyciąg (~ 50m, V), to kluczowe trudności drogi. Najpierw mamy estetyczne wspinanie (prawie jak na Mnichu) po ryskach w depresji. Wchodzimy zacięcie przechodzące w komin. Finalnie robi się ono kruche, więc należy odbić w lewo i strawersować ścianę. Wygląda na przewieszone, ale jak dobrze pokombinujemy to będzie dobrze. Po przejściu ścianki idziemy do góry i na płaskim zakładamy stanowisko.

7. wyciąg (60m, II). Ogólnie do tej pory filar był za ładny, więc czas na trochę tatrzańskiej kruszyzny. Idziemy po płaskim i kierujemy się na nieco parchate zacięcie z prawej strony. My zakładaliśmy w nim stanowisko (pod przewieszonym głazem), ale lepiej założyć z lewej strony u podstawy (tak aby, nic nie spadało). Głaz mijamy z prawej strony i grzejemy łatwiejszym terene. Zakładamy stanowisko.

8. wyciag (60m III). Finalnie dochodzimy do podstawy skalnej depresji, gdzie my zakładaliśmy stanowisko. Tu ogólnie może być różniez miejscem do założenia stanu. Sprawny zespól może iść wyżej i założyć stanowisko na szczycie filara (Mamy zacięcie z którego musimy wyjść w lewo.

9. wyciąg (~50m, IV) to wspinanie w kopule szczytowej. Idziemy jak puszcza i zakładamy stanowisko przed szczytem.

10 wyciąg ((~20m, III) Nie idziemy prosto na kopułę szczytową, ale odbijamy w lewo i wychodzimy nieco poniżej wierzchołka na grań (można tam założyć wygodne stanowisko.

Stąd w kilka chwil na szczyt.

Zejście

Zejście już raczej nie jest banalne. Najciekawszą opcją jest wejście granią na Kończystą. Będzie to naprawdę niezła wycieczka, zakończona na szczycie będącym jednym z WKT.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach! 

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski