Log in
    

Żółta Ściana / Droga Korosadowicza V

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Droga Korosadowicza V na Żółtej Ścianie to ciekawa propozycja wspinaczkowa, na rzadko odwiedzanej przez Polaków ścianie. Aktualnie droga posiada obite stanowiska i sporo spitów po drodze, więc stała się znacznie bezpieczniejsza. Posiada trochę kruchych fragmentów, ale ogólnie to jest ładna i przyjemna. Dodatkowo podejście jest akceptowalne ;).

Wycena: V

Asekuracja: RS1

Długość: ~200m

Czas przejścia: 2-3 godziny

Lokalizacja: Dolina Pięciu Stawów Spiskich / Żółta Ściana

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: N

Charakter: zacięcia, płyty, 

Okres do wspinania: lato

Pierwsze przejście: 1933, 19 lipca - Zbigniew Korosadowicz i Jan Staszel

Pierwsze przejście zimowe: 1949, 4 grudnia - Julius Parák i Arno Puškáš

Najlepszy czas: ?

WHP tom 17, droga nr 2597

Dojście

Z Starego Smokowca podchodzimy na Hrebieniok, a następnie szlakiem do Małej Zimnej Doliny. Podchodzimy niemal pod schronisko. Na wypłaszczeniu piarżystego żlebu odbijamy w lewo pod ścianę. Po piargach podchodzimy pod drogę. Korosadowicz startuje zacięciem pomiędzy białymi ściekami

Start drogi

Opis

1.wyciąg (IV), wspinamy się zacięciem, które posiada sporo haków i spitów. Gdy teren robi się nieco trudniejszy to odbijamy delikatnie w lewo (tak aby minąć przewieszki). Wychodzimy na połogą półkę i po ok. 10-15 metrach mamy gotowe stanowisko.

Pierwszy wyciąg

2. wyciąg. Odbijamy w prawo do zacięcia, nim kawałek, a następnie po płytach (omijamy z lewej małą przewieszkę) idziemy wyżej i zakładamy stanowisko na dwóch ringach. Wydaje mi się, że pierwsze dwa wyciągi można połączyć w jeden - będzie to około. 60 metrów wspinania.

3. wyciąg. Przechodzimy w lewo i depresjo/kominem idziemy do góry, do dobrej półki, gdzie mamy stanowisko.

Końcówka trzeciego wyciągu

4. wyciąg (V). trawersujemy półką w lewo i wchodzimy w ładne zacięcie. Podążamy nim kilkanaście metrów i wychodzimy z niego w lewo na początek połogiej półki, gdzie są kluczowe trudności drogi. Można założyć na początku tej płyty stanowisko, ale jak ktoś ma zapas, to niech od razu ją trawersuje i na jej końcu (pod przewieszonym zacięciem) jest stanowisko z spitów.

Widok na czwarty wyciąg

Kluczowa płyta

5. wyciąg (III), obniżamy się delikatnie i przewijamy w lewo. Wychodzimy na dobrą półkę (stanowisko z ringów) i mijamy ją, idąc w lewo do łatwej depresji. Wychodzimy ze ściany i na dobrej półce kilka metrów wyżej zakładamy stanowisko.

Widoki z końcówki drogi

Zejście

podejście na Żółtą Turnię

Aby zejść to musimy podejść ścieżką prawie na szczyt Żółtej Ściany. Pod sam koniec przewijamy się za grań i ścieżką idziemy na Przełączkę pod Żółtą Ścianą. Z niej do żlebu spadającego w prawo (WHP 2598). Momentami żleb ma dwójkowe trudności i trochę kruchej skały.

 

zejście żlebem

Schodzimy na piargi i nimi ponownie do szlaku.

Sprzęt

Zestaw standardowy

 

Topo

Droga Korosadowicza V / Żółta Ściana

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)