Log in
    

Grań Mięguszy IV

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Grań Mięguszy IV należy do klasyków tatrzańskich. Jest to grań prowadząca przez trzy Mięguszowieckie Szczyty. Skała jest ładna i lita (miejscami krucho), otoczenie wysokogórskie. Całość potrafi być skomplikowana topograficznie (szczególnie jak pogoda się popsuje). Szczególnie zejście potrafi sprawić kłopoty. Wydaje mi się, że najciekawszej jest ją pokonywać od Przełęczy pod Chłopkiem.

Wycena: IV

Asekuracja: R1/2

Długość:  ?

Czas przejścia: 3-5 godzin

Lokalizacja: Morskie Oko / Mięguszowieckie Szczyty

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Charakter: grań / kominy

Okres do wspinania: lato, jesień

Zagrożenia obiektywne: kruszyzna, skomplikowane wycofy

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Najlepszy czas: ?

Dojście

Z schroniska w Morskim Oku idziemy czerwonym szlakiem na Czarny Staw. Tutaj odbijamy na zielony szlak na Przełęcz pod Chłopkiem. Czas podejścia na przełęcz to około 2-2,5 godziny.

Opis

Grań rozpoczyna się kilkanaście metrów nad Przełęczą pod Chłopkiem. Tam można się już związać. Zaczynamy iść granią i mamy miejsca za II-III. PIerwszy odcinek jest bardzo lity i eksponowany. Później grań robi się już mniej ładna (ale nadal jest dobrze) i wychodzimy na Mięguszowiecki Szczyt Pośredni.

Stamtąd idziemy dalej, nieco w dół. Tu zaczyna się najbardziej eksponowana część grani. Jesteśmy w rejonie Igieł Milówki. Z ostatniej zjeżdżamy do przełęczy.

Trawersujemy w lewo do Komina Martina (III/IV). Nim robimy dwa krótkie wyciągi i wychodzimy w łatwiejszy teren.

Następnie ponownie idziemy już łatwiejszą granią na szczyt pn-wsch wierzchołek MSW. Z niego krótki fragment na właściwy wierzchołek MSW. Tutaj idziemy dalej granią (miejsca za II-III) w zejściu i dochodzimy do łatwiejszego terenu.

Zejście

Schodzimy z grani około 50 metrów i ścieżką trawersujemy w stronę Hińczowej Przełęczy. W jednym miejscu obniżamy się, aby minąć przewieszoną turnię.

Z Hińczowej Przełęczy schodzimy w dół. Gdy teren stromieje, to odbijamy w prawo i omijamy przewieszony próg (zaklinowany głaz). 

Następnie idziemy w lewo okopczykowanej ścieżki, którą schodzimy na Wyżnią Galerię Cubryńską (nad Turnie Zwornikową). Tutaj odbijamy w lewo i schodzimy na Niżnie Galerie Cubryńskie.

Idziemy do jej krańca i wychodzimy do góry, tak aby ominąć Mnichowy Żleb. Za nim schodzimy ścieżką w dół, mijając Mnicha i wychodzimy na żółty szlak.

Zejście z Mięgusza może sporo zająć i bywa skomplikowane. Jeśli jest mokro to rozsądniejszą opcją może być droga normalna na Mięgusza (z Hińczowej). Mamy tam teren do II, a w trudniejszych miejscach (na mokro) można zrobić zjazdy.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach! 

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)