Batyżowiecki Szczyt / Pilierissima VII

Batyżowiecki Szczyt / Pilierissima VII

Pilierissima VII na południowej ścianie Batyżowieckiego Szczytu to nowość z 2020 roku. Ostatnio udało się ją zrobić i można powiedzieć, że jest to ciekawa dróżka, która ma kilka zróżnicowanych miejsc. Nie jest to raczej droga dla początkujących, bo zdarzają się wyjścia nad przelot, a z ich zakładaniem może być ciekawie :). Po jej ukończeniu można spokojnie zjechać wzdłuż linii drogi (obite stanowiska, wyposażone w mailony).

Droga jest dość świeża, więc znajdzie się na niej jeszcze trochę porostów. Należy uważać, po opadach.

Wycena: VII

Asekuracja: R2

Długość: 6 wyciągów / 280 m

Czas przejścia: 3-5 godzin

Lokalizacja: Dolina Batyżowiecka / Batyżowiecki Szczyt

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: S

Charakter: płyty / kominy / zacięcia

Okres do wspinania: lato

Pierwsze przejście: 2020 , 14 września - Miroslav Sim i Ivan Staroň

Dojście

Patrz: Batyżowiecki Szczyt

Opis 

1. wyciąg (IV, 60m) to wspinanie do wygodnej półki. Następnie w prawo do nikłego zacięcia. Na końcu mamy jeszcze jedno zacięcie i wychodzimy na półkę ze stanowiskiem.

Kacper Kłoda na pierwszym wyciągu

2. wyciąg (VI+, 45m). Pierwsze trudności, mamy balderową ściankę z wbitym spitem. Trzeba uważać, bo jest jeszcze trochę porostów i miejscami chwyty się ruszają. Reszta wyciągu biegnie wprost do góry czwórkowym, dobrze urzeźbionym terenem. Stanowisko na półce pod kominem.

Kluczowe miejsce na drugim wyciągu

3. wyciąg (VI-, 35m) Najpierw do małego kominka, wychodzimy w prawo, a następnie pokonujemy przewieszki do kolejnego komina. Miejscami krucho!

Trzeci wyciąg

4. wyciąg (III+, 50m) Idziemy płytami po prawej stronie ostrza filara. Ładnie i łatwo. Pod koniec parę luźnych kamieni.

Estetyczny filar na czwartym wyciągu

5. wyciąg (VII, 40m) to kluczowy odcinek i należy się tam wspinać ;). Na starcie mamy ładną rysę na palce, później wychodzimy zacięciem do góry i mamy czujną płytkę do przejścia. Autorzy wbili tam spita, ale i tak trzeba będzie wyjść nad przelot. Później przewijamy się w lewo za kant i wychodzimy do zacięcia. Nim kawałek do góry i później w prawo. Na koniec ścianka, którą idziemy z prawej strony. Wychodzimy na półkę ze stanowiskiem.

Widok na piąty wyciąg. Fot. Kacper Kłoda

6. wyciąg (VI, 50m) to wisienka na torcie jak napisali sami autorzy. Mamy najpierw piątkowe wspinanie, miejscami po fajnych rysach. Wychodzimy na dużą półkę i mamy z lewej strony piękną rysę, na cama #3. 10 metrów fajnego wspinania, aż żal, że nie jest to 50 metrów :). Wychodzimy na filar i delikatnie z prawej strony pod stanowisko. Z tego miejsca można jeszcze iść dalej na szczyt, jak ktoś ma ochotę :).

Końcówka drogi

Poniżej wrzucam też oryginalny opis autorów drogi:

Predĺžené letné počasie v Tatrách sme s Mirom Simom využili naplno a podarilo sa nám vyliezť parádnu novú cestu na Batizovský štít. Líniu. Výrazný pilier ktorý nebol doteraz prelezený priamo. Pravou častou tohto piliera (stenou) a s časti aj priamo pilierom (cca 120m z 350m dĺžky piliera) vedie cesta “Čihulov pilier“. V stene sme boli 10 hodín. Vyliezli sme šesť dĺžok, urobili šesť štandov (vždy 2 nity) a dali iba 2 postupové nity.

Štvrtá ľahká dĺžka je spoločná s dĺžkou cesty “Čihulov pilier“. Tá pod previsnutou vežou odbáča doprava, naša nová cesta vedie priamo hore platňou a neskôr previsnutú vežu oblieza zľava. V tretej dĺžke sme našli starú skobu so slučkou. Aj v prstovej špáre na začiatku piatej dĺžky bola skoba s kruhom a vyššie (pod previsnutou stenou) skoba s lanom. Je jasné, že lezci skúšali vyliezť tento pilier priamo. Previs v tretej dĺžke sa im isto preliezť aj podarilo (ako variant cesty “Čihulov pilier“), no piatu dĺžku nedokázali preliezť.

Lezenie je tu ťažké, možnosti istenia slabé. V druhej polovici tejto dĺžky nás to pri lezení vytlačilo do západnej steny piliera. Skala tu bola silno pokrytá lišajníkom a možnosti na zaistenie zlé. Bolo tu treba liezť a nemyslieť moc na istenie. No vyšlo to a dĺžku sme preliezli voľne. Posledná dĺžka v sebe ukrýva čerešničku na torte v podobe perfektnej hand jam špáry. Cestu sme ukončili na vežičke v mieste kde sa už napája na cestu “Čihulov pilier“. Ňou (jedna dĺžka) sa dá doliezť na vrchol, alebo zlaniť dole novou cestou. To bol aj jeden z cieľov. Urobiť bezpečnú zlanovaciu líniu v tejto časti steny. Na opakovanie cesty odporúčam zobrať skoby a veľký friend (kamalot č.3 - č.4) do špáry v poslednej dĺžke.

Líniu tejto novej cesty som mal dôkladne naštudovanú roky dopredu. Na Batizovskom štíte mám vylezených 12 ciest, cestu “Čihulov piler“ dva krát. Vedel som presne kadiaľ chcem liezť a tak sa nám to aj vyliezť podarilo. Prajeme pekné lezenie.

Ivan Staroň (HO James Bobrovec) a Miroslav Sim (HK Jasná)

Zejście

Najlepiej zjazdy. My mieliśmy linę podwójną 2x50 metrów. Jedynie na dole trzeba było zewspinać się kawałek terenem za II.

Sprzęt

Zestaw standardowy. Choć moim zdaniem warto wziąć 2-3 mikrusy więcej niż zazwyczaj

Topo

Topo opracowanie: Ivan Staroň (HO James Bobrovec) a Miroslav Sim (HK Jasná)

Topo opracowanie: Ivan Staroň (HO James Bobrovec) a Miroslav Sim (HK Jasná)

Topo opracowanie: Ivan Staroň (HO James Bobrovec) a Miroslav Sim (HK Jasná)

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)

Powiązane artykuły

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6