Log in
    

Czuba nad Karbem / Droga Niemiec-Pańczak-Soszyński M5-

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niemiec-Pańczak-Soszyński M5- (funkcjonuje również nazwa Prawa Droga Niemca) to droga o wiele mniej popularna, niż nieodległy Potoczek, czy Głogowski. Dla drogi kluczowe jest ~40-45 metrowe zacięcie, które jest mieszaniną skały i trawek. Jest po prostu ładne i wydaje mi się, że cała droga jest nieco poważniejsza niż Droga Potoczka.

Wycena: IV+ [M5-]

Asekuracja: R1

Długość: ?

Czas przejścia: 3-5 godzin

Lokalizacja: Hala Gąsienicowa / Czuba nad Karbem

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: NE

Charakter: Trawki, zacięcia

Okres do wspinania: zima

Zagrożenia obiektywne: lawiny na podejściu

Pierwsze przejście: 2007, 8 lutego - Waldemar Niemiec, Jacek Pańczak i Józef Soszyński.

Najlepszy czas: ?

Dojście

Z schroniska ok. godziny.


Znad Czarnego Stawu podchodzimy pod Czubę nad Karbem. Idealnie trochę z lewej strony, delikatnym grzbietem (na wprost jest dość wklęsły teren (możliwe lawiny). Fot. DG


Widok z połowy kluczowego zacięcia. Fot. DG

Opis

Pierwszy wyciąg (~45 m, M3) to wyciąg podejściowy pod zacięcie. Spod ścianki możemy pójść w prawo lub lewo, później kierujemy się w lewo trawami i podchodzimy pod ściankę pod zacięciem (można iść z lewej teren potencjalnie za M4. Ja poszedłem z prawej po trawkach małym trawersem. Wychodzimy na trawiastą półkę i zakładamy stanowisko (dobra rysa + stały rep, chyba na zaklinowanym kamieniu).

Następnie mamy zacięcie, które można zrobić w całości lub podzielić na dwie części. My rozbiliśmy na dwie części, choć prawdopodobniej sensowniej będzie pójść całość.


Tomek Zabłocki w zacięciu. Fot. DG

Drugi wyciąg (20 metrów, M4+) to start trawami, a później wejście w skalne zacięcie z kępkami trawy. Po wyjściu na pierwszą półkę, mamy po lewej dogodne miejsca do założenia stanowiska (rysa i dobry hak).

Trzeci wyciąg (50 metrów) ze stanowiska idzie zacięciem do góry, gdzie mamy częśc skalną dość czujną. Szeroka rysa z zaklinowanymi blokami i momentami słabe stopnie.

Wychodzimy w łatwiejszy teren i po lewej jest chyba możliwość założenia stanowiska (ale nie gwarantuję :). Ja szedłem delikatnie w prawo, a przy wystającym zębie w lewo po trawach. Później przez kosówki i w prawo do żeberka. Po wyjściu w śniegi jeszcze z 10-15 metrów i stanowisko z kosówki.

Czwarty wyciąg to przeniesienie stanowiska pod ostatnie spiętrzenie Czuby nad Karbem.

Piąty wyciąg idzie z prawej strony Potoczka. Małym kominkiem za M4+ z niebanalnym wspinaniem i asekuracją.

Zejście

Do Karbu i szlakiem do schroniska

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Droga wytyczona na kursie taternickim. Kilka słów na temat tego przejścia zamieszczam poniżej. Cytaty Józka Soszyńskiego :).

"Na zimowym kursie taternickim (robionym w cyklu "Maraton, w rok od zera do bohatera": wiosna '06 skałkowy - Marian Bała❤️, lato '06 taternicki - Waldek Niemiec❤️, zima '07 taternicki zimowy Waldek) dość dzielnie drapałem się na Potoczka czy Filar Czecha - czego nie zapowiadały przeciętne występy na skałkowym i taternickim. Zimą Waldek dojrzał we mnie chyba umiarkowany talent i na koniec zaproponował zrobienie nowej drogi. Dumny i blady prowadziłem całą. Kluczowy wyciąg 2,5 godziny🤣. Założyłem z 30 punktów asekuracyjnych i zrzuciłem na stanowisko z Waldkiem i drugim kursantem tonę śniegu. Nie mniej jednak zaryzykowałbym tezę, że ta droga być może jest najważniejsza w mojej tzw. karierze, ponieważ zapoczątkowała zauroczenie zimowym wspinaniem i w efekcie alpinizmem, za co niezmiernie jestem Ci Waldek wdzięczny👍. Gdzieś mam topo które wtedy narysowałem 😉".

Topo

Droga-niemiec-panczak-soszynski-topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)