Strzelecka Turnia / Prawy Filar V

Strzelecka Turnia / Prawy Filar V

Prawy Filar V na Strzeleckiej Turni w Dolinie Staroleśnej, to rzadko uczęszczana droga przez polskich wspinaczy. Gdyby znajdowała się na Hali Gąsienicowej to byłby to taki nasz Filar Staszla :). Relatywnie krótkie podejście, nasłoneczniona wystawa i ciekawe wspinanie sprawiają, że droga jest klasykiem w pięknym otoczeniu. Około pięć wyciągów i ciekawa grań do szczytu.

Może też być to dobra propozycja na wiosenne/jesienne dni, gdy wyżej jest śnieg lub temperatura gorsza. Sprawne zespoły mogą potraktować Prawy Filar jako “ciekawsze” podejście pod Ostry Szczyt lub Mały Lodowy Szczyt. Ze szczytu Strzeleckiej Turni ładnie widać całe otoczenie Doliny Staroleśnej.

Końcówka grani

Wycena: V

Asekuracja: R1-2

Długość: ~230 metrów + 150 m grani.

Czas przejścia: 3-5 godzin

Lokalizacja: Dolina Staroleśna / Strzelecka Turnia (2130 m npm. słow. Strelecká veža, niem. Jägerbreitenturm, węg. Vadász-lejtő-torony)

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: S

Charakter: zacięcia / płyty / filary

Okres do wspinania: Wiosna / lato / jesień

Pierwsze przejście: 1951, 11 lipca - František Kele junior, Arno Puškáš, Juraj Šuna

Pierwsze przejście zimowe: ?

Najlepszy czas: ?

WHP tom XVI, droga 2441

AP-III/24, K/1448

Dojście

Ze Starego Smokowca idziemy zielonym szlakiem na Hrebienok, następnie czerwonym, a później niebieskim do Doliny Staroleśnej (po słowacku zwana Veľká Studená dolina). Nie idziemy do schroniska, lecz przy stalowym mostku (mniej więcej pod Strzelecką Turnią) odbijamy w prawo i podchodzimy pierwszym trawiastym żlebkiem (widoczna, nikła ścieżka) do kosówek, gdzie przemykamy między kosówkami na wypłaszczenie pod Strzelecką Turnią.

Urokliwe stawki omijamy z prawej strony i piargami podchodzimy pod ścianę Strzeleckiej Turni. Czas podejścia to około 3-4 godzin z parkingu.

Opis

Płyty na pierwszym wyciągu

1. wyciąg (IV, 60m) to wspinanie po gładkich płytach i taki delikatny slalom do miejsc z asekuracją oraz gdzie jest łatwiej. Wychodzimy w bardziej trawiasty teren, pod ładne zacięcia (pod kanciastym filarem). Z prawej strony mamy ciekawe stanowisko z uch skalnych - raczej rzadkość w Tatrach Wysokich.

Na zdjęciu wyjątkowe stanowisko

Ania w kluczowym zacięciu. Pod nim można też założyć wygodne stanowisko.

2. wyciąg (V, ~30m). Z stanowiska mamy do wyboru prawe lub lewe zacięcie. Prawym podobno idzie wariant. My wybieramy (według opisu) zacięcie z lewej strony. Ciekawa rzeźba, dwa haki w trudnościach. Po kilku metrach wychodzimy w łatwiejszy teren i wznosimy się w lewo (omijając przewieszoną ścianę). Wychodzimy na dobrą półkę (po lewej mamy wejście do komina - droga Prawy Żleb V), my wychodzimy w prawo na filar i tam znajdziemy półkę z dwoma hakami.

Tomek na kluczowym zacięciu (lubi być mokre)

{przyp. DG 2023 rok} W tym sezonie miałem okazję iść wariantem na wprost. Całkiem ciekawe wspinanie w litej skale i naciekowych formacjach. Później niestety nie byłem w stanie znaleźć łatwego przejścia w lewo, więc poszedłem zacięciami do Drogi Palenicka i dopiero później pod ostatnią płytkę. Poniżej filmik z wariantu:

3. wyciąg (IV, 60m) wyprowadza na filar. Zazwyczaj trudności ~III. W drugiej części łatwiej, ale trochę luźnych kamieni. Pod skalnym dziobem zakładamy stanowisko - są dwa haki i można dołożyć coś swojego.

Ania na wysokości skalnego dzioba

Kasper na w środkowej części filaru

4. wyciąg (IV+, 50m) idziemy w lewo do ryski w depresji. Uwaga na luźne bloczki. Następnie już wchodzimy w łatwiejszy teren i widzimy wielki zaklinowany głaz w żlebie. Pod nim spokojnie kilka osób mogłoby się schować.

Wspomniana nyża. W prawo odbija - chyba - ładniejszy wariancik

Droga mija ten głaz z lewej strony, a następnie skręca w prawo na ciekawą kazalniczkę, gdzie możemy założyć stanowisko.
Można też nie obchodzić głazu, tylko przed nim pójść w prawo w zacięcie, które wyprowadza nas na szczyt filara (IV+) i tu wchodzimy bezpośrednio na kazalniczkę. Według mnie to ładniejsze rozwiązanie :).

Tomek na filarze nad nyżą

Podejście pod ostatni wyciąg

Kolejny wyciąg to przeniesienie ok. 15 metrów wyżej stanowiska. Przechodzimy po luźnych blokach i trawiastym zachodem pod duże zacięcie z Drogi Kut v Platni (Droga autorstwa Palenicka). Mamy tam stanowisko z ringa i haka - od drogi Misia VIII-. Właściwie możemy tą drogą zjechać w dół, ale pozbawiamy się wtedy najładniejszego wyciągu drogi i do tego grani.

Widoczne stanowisko na kazalniczce

5. wyciąg (V, 50m) startujemy do zacięcia i szybko odbijamy płytą w lewo. Rzeźba jest super i do tego niezła asekuracja. Stopniowo wchodzimy na filar, gdzie jeszcze mamy kawałek eksponowanego wspinania w dobrej skale. Wychodzimy na szczyt filara i z lewej strony na przełączce zakładamy stanowisko (stare pętle). Można też przejść w prawo i pod dużym głazem mamy pętle. W razie czego możemy zjechać stąd naszą drogą.

Wisienka na torcie. Płyta na ostatnim wyciągu

Końcówka filara

Z tego miejsca czeka nas około 120-150 metrów wspinania granią w terenie II-III z jednym miejscem za IV+. Jest to ścianka, około 50 metrów od naszego stanowiska. Mamy tam jeden hak. Później już teren jest łatwy i wychodzimy nim na płaski głaz, będący szczytem Strzeleckiej Turni.

Zejście

Możliwe są zjazdy nową drogą w prawej części ściany

Opis Adriana Bielca

1 wyciąg – startujemy wariantem z prawej strony ze względu na śnieg, jest to przechadzka po płytach III-IV.
2 wyciąg – startuje lewym zacięciem, niestety często jest mokre, tak i jest w naszym przypadku, więc jest nieco trudniej, ale do przejścia. Po pokonaniu zacięcia, mamy kawałek łatwiejszego terenu a następnie wchodzimy w prawo na półkę (z lewej stronie mamy komin) gdzie mamy dwa haki i tu trzeba zbudować stanowisko, niestety jest tam zepół 3 osobowy i zakładam własne stanowisko niżej (niestety później się okaże małym problemem).
3 wyciąg – najdłuższy bo ok 60m, po zacięciu kierujemy się na ostrze filara i zakładamy stanowisko pod dziobem z dwóch haków i frienda. Tu mieliśmy mały problem ze względu na niżej założone wcześniejsze stanowisko, Adrian musiał podejść 2-4m abym mógł założyć stan.
4 wyciąg – startujemy do góry, mijamy ogromy zaklinowany kamień z lewej stromy, tu problem stanowią luźne kamienie, wchodzimy na kazalniczkę i buduje stanowisko.
5 wyciąg – krótki, bardziej przeniesienie stanowiska w prawo po trawkach, pod przepiękne zacięcie z drogi Kut v płatni (tu łączy się kilka dróg).
6 wyciąg – wiedzie płytą z lewej strony zacięcia, kierujemy się w stronę filara, kończymy pod kamieniem z taśmami.
grań – fajna zabawa na lotnej. Miła, ładna i nietrudna grań, z jednym czwórkowym miejscem wprowadzająca na szczyt, a ze szczytu już mamy łatwą drogę do dołu.

Zejście

Z Strzeleckiej Turni wygodną ścieżką dochodzimy do żółtego szlaku. Jeśli chcemy podejść ponownie pod ścianę to schodzimy na płaski teren i trawersujemy żlebami w dół w stronę podstawy ściany. Najlepiej trzymać się blisko lewej strony. Jest nikła ścieżka.

Widoczne zejście z Strzeleckiej Turni

Sprzęt

Lina min. 50 metrów

Zestaw standardowy

Topo

Prawy Filar V / Strzelecka Turnia
Topo autorstwa Adrian Bielec
Prawy Filar V / Strzelecka Turnia

 

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)

Powiązane artykuły

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6