Szczyrbskie Solisko / Prawe Żebro III+

Szczyrbskie Solisko / Prawe Żebro III+

Prawe Żebro III+ Szczyrbskiego Soliska to łatwa droga na połogim Żebrze. Nie brzmi zachęcająco, ale uwierzcie mi, że jest to takie Środkowe Żeberko z Hali Gąsienicowej razy trzy. Znajdziecie tam sporo terenu i parę niezłych fragmentów skalnych. Całość w mało uczęszczanej Dolinie Furkotnej, więc nie grożą Wam tłumy na drodze.

Droga jest prosta i długa. Nie jest ona bardzo wybitnym żebrem i właściwie co jakiś czas można się z niej łatwo wycofać na trawiaste pola. Asekuracja dobra i sporo terenu można pokonać na lotnej asekuracji. Dlatego nie będę podawał gdzie robiliśmy stanowiska - uwierzcie, że jest naprawdę sporo miejsc.

Dla bardziej ambitnych pod koniec znajduje się turnica z ciekawą rysą. Podobno wariant za VII-.

Wycena: III+, ewentualnie wariant VII-

Asekuracja: R1

Długość: ~500m 

Czas przejścia: 2-3 godziny

Lokalizacja: Dolina Furkotna / Szczyrbskie Solisko

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: SW

Charakter: żebro skalne, grańki

Okres do wspinania: lato

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Najlepszy czas: ?

Dojście

Podejście szlakiem do Doliny Furkotnej zajmuje ~2 godziny (raczej spokojnym tempem). Podstawa Żebra jest dobrze widoczna ze ścieżki. Po prawej stronie dwóch żlebów.

Opis

 

W opisie jest, że droga startuje depresją z lewej strony żebra. Jednak widoczny obryw i sporo luźnych kamieni ostudził nasz zapał i zdecydowaliśmy się na start bardziej z prawej strony. Podstawę żebra tworzy mała skalna “piramida”. Można ją obejść z prawej strony trawami.

My chcieliśmy sobie wydłużyć wspinanie i wystartowaliśmy jej prawą stroną. Płytki, a później małe zaciątko. Stanowisko można założyć na przełączce zaraz za szczytem. Można też grzać na lotnej.

Następnie około 40 metrów w terenie za II i wchodzimy na trawiasto-skalną grzędę. Nią ok. 120 metrów do podstawy przewieszonego żebra… jak to brzmi :). 

Tu zaczyna się już fajniejsze wspinanie, jest też opcja na łatwy wycof.

Z prawej strony wchodzimy po głazach na szczyt żebra. Nim kilkanaście metrów do podstawy małe piramidki. Gdzie mamy mały kominek, a później system rys. Całkie fajne wspinanie wyprowadza nas na kolejną grańkę. Nią znowu do góry. W pewnym momencie wychodzimy na wypłaszczenie i mamy przed sobą chyba najfajniejszy fragment żebra. Skalny koń, który pokonujemy głównie z lewej strony. 

Po jego przejściu wychodzimy na płaską platformę. Stąd zjazd (2-3 metry) lub zejście (na oko trudności ~IV), następnie znowu idziemy kilkadziesiąt metrów żebrem do stromszego fragmentu. Omijamy go z prawej strony półkami i wychodzimy pod ostatnie spiętrzenie (dobrze widoczna turnica). Trzymamy się lewej strony i podchodzimy pod turnicę.

Tutaj możemy wejść na turnicę piękną rysą (podobno trudności VII-), a oryginalnie idzie się załupą z lewej strony. Wychodzimy ~40 metrów w łatwiejszy teren. 

Wrzucam tutaj opis Adriana Bielca z przejścia tego fragmentu:

"Krótkie przygotowania, zmienia asekuracji na tę z prowadzeniem, wkładam rękawiczki do rys , zostawiamy plecaki i już jestem na prowadzeniu. Przed wejściem w rysę osadzam dwa punkty asekuracyjne i z już luźniejszą głową zaczynam klinowanie. Kilka czujnych momentów, trochę krawądków i jakoś się udaje, choć były momenty trochę stresujące, zwłaszcza tam gdzie porosty nie pomagały, ano nie pomagały! (wariant jest chyba niechodzony i „bardzo” porośnięty)."

Adrian Bielec na prowadzeniu tego fragmentu. Fot. arch. Adrian Bielec

Tutaj możemy pobawić się jeszcze w podążanie granią, ale logiczniej jest wyjść na przełączkę i rozwiązać się.

Szczyt Szczyrbskiego Soliska (2302 m npm) znajduje się ~100 metrów wyżej.

Zejście

Kierujemy się ścieżką (kopczyki) w stronę Smrekowickiej Przełęczy (tutaj można łatwo zejść do Doliny Furktotnej. Najszybciej jednak jest iść w stronę Skrajnego Soliska, skąd szlakiem już do Szczyrbskiego Plesa.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)

 

Powiązane artykuły

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Szarpane Turnie / Droga Motyki V

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Zadni Granat / 47 Rocznica V+

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6

Kieżmarska Kopa / Polski Kut M6