Logo

Wielki Kościół / Hazard - pierwsze zimowe przejście

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

2-3 marca 2013 Petr John i Ján Smoleň pokonali drogę Hazard VIII, A5 w masywie Wielkiego Kościoła w Dolinie Małej Zimnej Wody.

Kluczowy drugi wyciąg Hazardu. Fot. arch. Ján Smoleň / james.sk

Hazard został wytyczony w 2005 roku przez duet Miro Mrava i Braňo Turček, którzy potrzebowali na przejście drogi 15 godzin (6 września). Pierwsze powtórzenie droga otrzymała w listopadzie 2009 roku (Dušan Stoupa Janák i Ricardo Jurečka)

Hazard  VIII, A5 - uważana jest za najtrudniejszą tatrzańską hakówkę (stan na marzec 2013)

Wycena: VIII, A5

Długość:  ?

Czas przejścia: ?

Lokacja:  Dolina Małej Zimnej Wody / pn. ścianie najniższej turni w grani zwanej Dziadki - najniższej turni w pn.- wsch. filarze Wielkiego Kościoła

Uroda: Sam(-a) oceń. Jeśli przeszłaś (-eś) to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: N

Charakter: ?

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 2005, 6 września. Zespół: Miro Mrava, Braňo Turček

Pierwsze przejście zimowe: 2013, 2-3 marca. Zespół: Petr John, Ján Smoleň

Dojście

Opis

Opis autorów drogi:

Kluczowego wyciągu tej drogi nie da się porównać, pod względem wymagań psychicznych, z niczym, co do tej pory hakowo powstało w Tatrach [...] Jeśli ktoś ma psychiczne lub finansowe problemy, chce zabić nudę, stracił dziewczynę lub nie wierzy, niech tam bieży - na kościele Hazard czeka!

Od autorów powtórzenia, dwójki Miro Mrava – Braňo Turček, mogliśmy dowiedzieć się więcej o specyfice tej linii. Jest to wspinaczka o długości 250 metrów i trudnościach wycenionych „kosmicznie” jako VIII A5. Jak donosi Miro: „W całej drodze osadziliśmy 3 nity. Na 40 metrach kluczowego wyciągu nie ma ani jednego pewnego punktu. To oznacza, że w przypadku odpadnięcia prowadzącego, lot miałby długość 80 metrów. W ścianie zdarzają się wyjścia po 5-6 m na skyhookach, bo ściana jest na tyle gładka, że nie da się tam osadzić żadnej asekuracji. Było to psychicznie bardzo poważne. [...] Droga byłaby łatwiejsza, gdybyśmy w kolejnych wyciągach osadzili kolejne nity przelotowe, chcieliśmy jednak zrobić trudną drogę i udało się nam”. Autorzy powtórzenia nie byli pewni, czy mogą potwierdzić nadany drodze stopień trudności, jednak, porównując ją do tych, które przeszli wcześniej, uznali: to bude A5. Zdaniem Miro Mravy, jest to na pewno najpoważniejsza technicznie droga, jaką udało się przejść słowackim wspinaczom w Tatrach. Drugie przejście zajęło słowackiej dwójce 18 godzin, rozłożonych na dwa dni listopada (skorzystali z pozostawionej poręczówki).

Nikt jesze nie dodał opisu. Możesz być pierwszy!

Zejście

Sprzęt

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Fot. Ján Smoleň

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski