Log in
    

Kościelec / WHP 114

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

WHP 114, czyli "Sto Czternastka" IV/V na wschodniej ścianie Kościelca to jedna z kursowych dróg, raczej z tych na drugą część kursu. Droga zarówno na lato i zimę.

Foto topo WHP 114. Opr. Kacper Tekieli

Sto czternastka posiada trudności w kopule szczytowej. W paru miejscach asekuracja jest słaba. Koniecznie zabierzcie haki i młotek. Przebieg drogi w kopule nie jest ewidentny. Zimą poleca się to drogę robić tylko przy dobrych warunkach (możliwość wyjechania z lawiną).

Kacper Tekieli na pierwszym wyciągu w kopule szczytowej. Fot. Jędrzej Myśliński

Wycena: IV/V

Długość:  ok. 300 metrów (sama ściana wysoka na 240 metrów). 5 wyciągów (niektóre przedłużone)

Czas przejścia: 3/5 godzin

Lokacja:  Kościelec / wschodnia ściana

Uroda: Sam(-a) oceń. Jeśli przeszłaś (-eś) to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: E

Charakter: pola śnieżne / rynny / płyty / zacięcia / przewieszki

Zagrożenia obiektywne: Lawiny w dolnej części i na podejściu

Pierwsze przejście: 1930, 20 września - Zespół: Jan Kiełpiński, Zbigniew Korosadowicz, Witold H. Paryski. Górna część ściany została pokonana 16 sierpnia 1928 roku. zespół: Wiesław Stanisławski, Justyn T. Wojsznic

Pierwsze przejście zimowe: 1949, 3-4 kwietnia. Zespół: Paweł Vogel, Ludwik Ziemblic

Dojście

Spod schroniska w Murowańcu, około 1,5 godziny niebieskim szlakiem

Opis

1) (~75m) Wejście w drogę znajduje się w miejscu najgłębszego wcięcia pola śnieżnego w głąb ściany. Kierujemy się do końca coraz bardziej stromego pola i po około 15 metrach odbijamy w lewo, w zwężającą się załupkę, która po kluczowym przewinięciu (M4) wyprowadza nas na wielkie pola śnieżne. Gdy prowadzący przejdzie crux odcinka, partner uwalnia się ze stanowiska i na lotnej podchodzi na tyle wysoko, by prowadzący mógł założyć wygodne stanowisko.

2) (~100m) Intuicyjnie polami śnieżnymi pomiędzy wystającymi skałkami, aż pod kopułę szczytową, następnie ~ 15 metrów w lewo pod gładką płytę pod przewieszkami.

Foto topo WHP 114. Opr. Kacper Tekieli

3) (~45 m) Stąd zacięciem dostajemy się na prawą stronę płyty (M5) (fot 2) i mniej więcej w 1/3 jej wysokości (wyraźny gzyms) trawersujemy (M3) na lewą flankę i dostajemy się na małą półeczkę.

Fot. 2. Pierwszy wyciąg w kopule. Fot. Jędrzej Myśliński

Następnie przewijamy się do komino-zacięcia i kierujemy lekkim łukiem w prawo. Po wyjściu z komina czeka nas dość trudne, oblodzone zacięcie (M5) i w jego szczycie po prawej zakładamy stanowisko z dużego bloku skalnego (warto przedłużyć auto, żeby widzieć partnera na czujnym trawersie, w takim wypadku stanowisko będzie półwiszące fot 3).

Fot. 3. Na stanowisku. Fot. Jędrzej Myśliński

4) (~45m) Dalej po prawej widzimy stromą załupkę, która po kilku metrach stwarza opcję zboczenia centralnie w górę. Mimo pokusy wspinamy się jeszcze 5-7 metrów po kruchych dachówkach (M5 może z plusem) by następnie przewinąć się w lewo do bardziej połogiej załupy zamkniętej progiem skalnym, bardzo delikatnie przewieszonym (fot 4 i 5). Forsujemy go na wprost i wychodzimy w kruchy, ale łagodniej nastromiony teren, pokryty płytkimi trawkami, początkowo układający się w rynnę. Jeszcze 15 metrów w górę na przynoszącą ulgę stromą – ale jednak platformę.

Fot. 4. Kluczowe trudności. Fot. Jędrzej Myśliński

Fot. 5. Przewieszka. Fot. Jędrzej Myśliński

5) (~80 m do szczytu) Konsekwentnie na „godzinę pierwszą” wyraźną depresją, mijamy kant skalny a za nim odważny krok nad nicością (M3) i jesteśmy w terenie prawie turystycznym, skąd intuicyjnie do piku.

Zbliżenie kopuły szczytowej. Opr. Kacper Tekieli

Kacper Tekieli

Zejście

Ze szczytu Kościelca czarnym szlakiem.

Sprzęt

Sporo psychicznych kości i kosteczek, na pewno haki i mechaniki, chyba bez sensu brać igły (za płytko), lina zdecydowanie podwójna.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Foto topo WHP 114. Opr. Kacper Tekieli

Linia drogi WHP 114. Fot. Kacper Tekieli

Zbliżenie kopuły szczytowej. Opr. Kacper Tekieli

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)