Log in
    

Kopa Kieżmarska / Veličova Cesta V+ [M5+]

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Veličova Cesta V+ droga na Kieżmarskiej Buli to ciekawa droga, raczej o charakterze zimowym. Oferuje 4-5 wyciągów ciekawego wspinania, z czego kluczowy jest naprawdę ładny :). Kończymy drogę na Niemieckiej Drabinie, skąd można łatwo zejść pod ścianę.

Wycena: V+ [M5+]

Asekuracja: R2

Długość:  5 wyciągów

Czas przejścia: 4-6 godzin

Lokalizacja:  Mały Kieżmarski Szczyt / Kopa Kieżmarska / Kieżmarska Bula (prawa strona Kieżmarski Kopiniak (Szczepanského veža))

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: NE

Charakter: Zacięcia / załupy / trawki

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 1985, 14 lutego - I. Súkeníková, J. Adámek, E. Velič. 10 godzin.

Pierwsze letnie samotnie: 1994, 14 września - Pavol Jackovič

Przewodnik po Małym Kieżmarskim Pavol Jackovič. Droga nr 47

Dojście

Z schroniska w Kieżmarskiej, 15 minut pod ścianę :).

Opis

Pierwszy wyciąg M5- (60 m) startuje delikatnymi ruchami w połogiej płycie, by po około 10 metrach zacząć trawersować w lewo do widocznego zacięcia. Kluczowe trudności są na początku zacięcia. Nim do góry, nieco czujnych stopni lub klinowania się w rysie. Po wyjściu z zacięcia kierujemy się w lewo do wygodnego stanowiska.

Drugi wyciąg (M5), to start zacięciem z dużymi kępami traw. Następnie przewijamy się w prawo za kant. Za nim znajdziemy przyjemne zacięcie biegnące do góry. Dobra asekuracja i chwyty na dziabki. Po wyjściu z zacięcia, kilka metrów w lewo do stanowiska, na końcu zachodu.

Mariusz Federowicz na drugim wyciągu

Wadim Jabłoński na końcówce drugiego wyciągu. Bardzo ładne zacięcie!

Trzeci - kluczowy - wyciąg M5+, to bardza ciekawa długość liny. Letnio zdecydowanie łatwiejsza będzie do przejścia.
Zimowo trawers idzie w prawo rysą (dziaby siadają jak złoto). Gdy kończy się to z kęp trawy do kolejnej pionowej rysy i nią około 10 metrów (miejscami krucho) do dużych podchwytów, a następnie w lewo do załupy biegnącej skośnie w lewo.

Wadim Jabłoński na trawersie. Kluczowy wyciąg.

Bardzo estetyczne wspinanie!

Na jej początku można założyć niewygodne, półwiszące stanowisko, choć jeśli nie wypstrykaliśmy się ze sprzętu to być może lepiej grzać jeszcze kilkanaście metrów załupą. My w miarę gęsto się asekurowaliśmy, więc założyliśmy tam stan (trochę luźnych głazów stamtąd zrzuciliśmy).

Czwarty wyciąg (M5) to wspinanie załupą, która jest dość krucha, a asekuracja nie jest najlepsza. Po wyjściu z załupy zakładamy stanowisko na trawiastej półce, ew. możemy przejść jeszcze zacięcie i wyżej będzie już całkiem łatwo.

Załupa na 4 wyciągu.

My z półki szliśmy zacięciem do góry i już łatwiejszym terenem pomykaliśmy na lotnej asekuracji do Niemieckiej Drabiny (miejsca I-II).

5 wyciąg, który za przełamanie staje się już łatwy.

Zejście

Niemiecką Drabiną schodzimy już w dół, terenem turystycznym. Mogą zdarzyć się miejsca jedynkowe, ale to zależy od ilości śniegu.

Zdecydowanie warto iść na lotnej, jeśli jest duże zagrożenie lawinowe. W newralgicznych miejsca są wbite ringi. Ewentualnie można zjechać linią zjazdów, niedaleko Polskiego Kutu.

Sprzęt

Zestaw standardowy. Warto mieć dużego niebieskiego frienda i ew. zdublować zielonego na kluczowy wyciąg (jeśli ktoś nie jest rozwspinany w tych trudnościach).

 

Topo

Kieżmarski Kopiniak / Polski Kut M5
Fototopo drogi. Warte zrobienia jest również Polskie Zacięcie na Kieżmarskim Kopiniaku. Na zdjęciu jest literówka (powinno być Veličova)

 

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)