Log in
    

Kopa Spadowa / Skłodowski VI

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Droga Skłodowskiego VI jest jedną z najpopularniejszych dróg na Czołówce Kopy Spadowej (chyba tylko Pachniesz Brzoskwinią jest popularniejsza). Na drodze znajdziemy trochę latania po trawach, oraz 3-4 całkiem ładne wspinaczkowe wyciągi.

Wycena: VI (oryg. VI A1)

Długość:  ?

Czas przejścia: 3 godziny

Lokacja:  Czołówka Kopy Spadowej

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: W

Charakter: Zacięcia / płyty

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 1966, 16 czerwca - VI A1. Andrzej Migocki, Andrzej Skłodowski, Adam Uznański jun.

Pierwsze przejście klasyczne: przed 1974 rokiem

Pierwsze przejście zimowe: 1974, 30 marca - Walenty Fiut, Henryk Zakrzewski

Pierwsze solo bez asekuracji: 1979, wrzesień - Ryszard Dorosz

Dojście

Czerwonym szlakiem z Morskiego Oka do Czarnego Stawu. Niedaleko żlebu spadającego z Wyżniej Białczańskiej Przełęczy skręcamy w lewo w nikłą ścieżkę. Podejście trwa około godziny

Opis

Dochodzimy pod charakterystyczną Bulę mniej więcej w środku ściany, spod niej idziemy około 40 metrów w lewo do początku trawiastego zachodu, którym idziemy do góry w prawo (kilka miejsc max. jedynkowych). Wspinanie zaczyna się zaraz przy pierwszym stanowisku z Pachniesz Brzoskwinią.

Podejście pod Skłodowskiego. Nic specjalnego... Fot. Anita Słowicka

PIerwszy 25 metrowy wyciąg biegnie zacięciem, a następnie odbija w lewo na wygodną półkę gdzie znajdziemy dwa stanowiska (spity z Brzoskwini) i stare haki (zapewne Skłodowski).

Drugi 30 metrowy wyciąg biegnie przez kilka metrów wspólnie z Pachniesz Brzoskwinią, a następnie odbija w prawo. Przynajmniej według opisu w Cywińskim. Ja zrobiłem kilka ruchów a następnie przewinąłem się za kant (są haki), następnie lekko w lewo i płytą do góry, a po 30 metrach odbijamy lekko w lewo do stanowiska pod okapem. Wyciąg wyposażony jest w dużą ilość stałych haków, oraz nikłą możliwość dołożenia własnej asekuracji (2-3 miejsca). Jest to kluczowa dla całej drogi "mocna szóstka". Do tego ładne wspinanie!

Trzeci ok. 15-20 metrowy wyciąg to V trawers po płycie (2 haki), a następnie przewinięcie w lewo na półkę gdzie wypada stanowisko. Nad nami znajduje się piękne zacięcie.

Trawers na Skłodowskim. Fot. Anita Słowicka

Widok na zacięcie. Fot. DG

Czwarty 30 metrowy wyciąg to wspomniane wyżej - dużej urody - zacięcie za V. Trochę stałych haków, lecz przede wszystkim świetna asekuracja z kości. Wychodzimy od razu na półkę gdzie można założyć stanowisko

Ładne wspinanie w zacięciu. Fot. DG

Piąty wyciąg to dla mnie zagadka. W schemacie w WC tom 9 Rysy (strona 181) autor na schemacie pisze, że jest tam zacięcie (V) i kominek (V+). O ile w zacięciu być może napotkamy piątkowe trudności (dla mnie łatwiej), tak kominka nie mogłem znaleźć i poszedłem dalej do góry. W fototopo MasterTopo widziałem, że poszedłem dobrze?

W każdym razie po 50 metrach wychodzimy na trawniki, gdzie defacto można rozszpeić się i skierować się w lewo do zejścia.

Zejście

Podobno jest gdzieś blok z pętlami, skąd można zjechać do Pachniesz Brzoskniwiną i stamtą na dół.

Zejście na piechotę niestety nie jest zbyt komfortowe. Musimy iść systemem trawiastych półek (miejsca I) zwanych "Spadową Ławką" do najwyższego punktu Rynny Kunickiego, a następnie w lewo do do Żlebów i do góry w stronę Grani Żabiej Lalki.

Zejście ze Skłodowskiego. Nie polecam :). Fot. Anita Słowicka

Charakterystyczna pojedyncza kosówka wskaże nam kierunek. Podchodzimy pod start grani i z lewej strony zaczyna biec charakterystyczna ścieżka (miejsca I) z Wyżniej Białczańskiej Przełęczy, która doprowadzi nas po 40 minutach do Czarnego Stawu.

Sprzęt

Zestaw standardowy. Kluczowe miejsca posiadają sporo stałych haków, więc można wziąć młotek, żeby ew. je podobijać.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Topo Skłodowskiego i Pachniesz Brzoskwnią. Opracowanie: Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)