Galeria Osterwy / Dieška-Halás-Marek VII-
Droga Dieška-Halás-Marek (Droga Dieski) VII- - to jedna z popularniejszych dróg na Osterwie. Doskonałej jakości granit, piękne 15 metrowe zacięcie sprawiają, że Dieskę można zaliczyć do najpiękniejszych dróg w Tatrach. Szkoda tylko, że nie ma 1000 metrów...
Kluczowe zacięcie na Drodze Dieski. W akcji Anita Słowicka. Fot. Damian Granowski
Wycena: VII- (oryg. V, A1)
Długość: Około 110 metrów / 5 wyciągów
Czas przejścia: 2,5 godziny
Lokacja: Galeria Osterwy
Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)
Wystawa: W
Charakter: płyty / zacięcia / rysy
Zagrożenia obiektywne: brak
Pierwsze przejście: ?. Zespół: Dieška, A. Halás, M. Marek
Pierwsze przejście zimowe: ?
Dojście
Pod Galerie Osterwy podejdziemy w 1 godzinę od parkingu elektriczki "Popradzkie Pleso". Idziemy niebieskim szlakiem (asfaltowa droga). Po około 30-40 minutach odbijamy na żółty szlak w kierunku symbolicznego cmentarza pod Osterwą. Idziemy ścieżką do góry, a na cmentarzu idziemy na samą górę (kaplicę mijamy z prawej), gdzie znajdziemy ścieżkę (przegradza ją barierka) prowadzącą w kosówki. Przedzieramy się chwilę przez suche kosówki i wychodzimy na piargi pod Galerią.
Widok z podejścia na Drogę Dieski. Fot. Damian Granowski
Dobrym punktem orientacyjnym jest Polski Komin. Dieska startuje kilkanaście metrów na prawo od niego. Na początku - nieewidentnego - zacięcia znajdziecie ring.
Opis
Start drogi. Fot. Damian Granowski
Według tatry.nfo.sk pierwszy wyciąg (40 m) startuje pod charakterystyczną limbą (ring). Idziemy około 15 metrów do limby, następnie wprost do góry łatwym zacięciem (IV+), po wyjściu idziemy trawiastym zachodem do półki z uschniętymi limbami. Stanowisko (2 ringi) jest przy drugiej limbie u podstawy zacięcia.
Widok na pierwsze stanowisko przy uschniętej limbie. Fot. Damian Granowski
Drugi wyciąg (ok. 30 metrów) do razu wymaga wspinania. Znajdziemy na nim kilka haków, zaklinowanego frienda i ringa. Trudności około VI/VI+. Koło ringa przewijamy się w lewo na filarek, skąd już łatwo do stanowiska (lekko w lewo), 2 ringi.
Widoki z Galerii. Fot. Damian Granowski
Trzeci wyciąg (30 m) będzie ładniejszy niż drugi :-). Start w prawo, następnie lekko w lewo rysą (V), by po chwili odbić w prawo, strawersować półkę i dostać się do zacięcia z charakterystycznym zębem skalnym. Po chwili wychodzimy na dobrą półkę, gdzie znajduje się stanowisko (2 ringi).
Anita Słowicka na trzecim wyciągu. Fot. Damian Granowski
Czwarty (30 m) - kluczowy wyciąg - jest jednym z najpiękniejszych, jakie robiłem w Tatrach. Startujemy ze stanowisko w prawo do zacięcia i nim do góry około 15 metrów (VII-). W zacięciu znajdziecie parę haków, lecz warto ze sobą mieć 2-3 średnie friendy (ja używałem Rock empire comet nr 3 i 4). Wyjście na półkę dodatkowo ubezpiecza jeden ring, plus hak z koluchem. Po wyjściu idziemy lekko w lewo, a następnie do góry pod okap gdzie mamy stanowisko z dwóch ringów.
Widok na zacięcie. Fot. Damian Granowski
Piąty (30-40 m) wyciąg trawersuje w lewo okap, a następnie do góry, mijając z lewej przewieszoną ściankę. Na górze znajdziecie stanowisko zjazdowe (kolucho na łańcuchach.
Trawers na ostatnim wyciągu. Fot. Anita Słowicka
Zejście
Zjazdami. Łącznie warto wykonać 3 zjazdy (lina podwójna 50 metrów starcza). Jeden pod okap (początek piątego wyciągu). Drugi do półki (początek trzeciego wyciągu). Stamtąd jeszcze jeden do podstawy ściany.
Zjazdy. Fot. Anita Słowicka
Sprzęt
Zestaw standardowy wystarcza w zupełności. Kości i friendy bardzo dobrze siadają. W trudnościach haki i ringi (łącznie 2).
Historia zdobywania
Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!
Ciekawostki
Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.
Cytaty
Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi
Topo
Droga Dieski na Galerii Osterwy. Opracowanie: Damian Granowski
Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!
Zdjęcia
Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!
Filmy
Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!
Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)