Log in
    

Galeria Osterwy / Dieška-Halás-Marek VII-

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Droga Dieška-Halás-Marek (Droga Dieski) VII- - to jedna z popularniejszych dróg na Osterwie. Doskonałej jakości granit, piękne 15 metrowe zacięcie sprawiają, że Dieskę można zaliczyć do najpiękniejszych dróg w Tatrach. Szkoda tylko, że nie ma 1000 metrów...

Kluczowe zacięcie na Drodze Dieski. W akcji Anita Słowicka. Fot. Damian Granowski

Wycena: VII- (oryg. V, A1)

Długość:  Około 110 metrów / 5 wyciągów

Czas przejścia: 2,5 godziny

Lokacja:  Galeria Osterwy

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: W

Charakter: płyty / zacięcia / rysy

Zagrożenia obiektywne: brak

Pierwsze przejście: ?. Zespół: Dieška, A. Halás, M. Marek

Pierwsze przejście zimowe: ?

Dojście

Pod Galerie Osterwy podejdziemy w 1 godzinę od parkingu elektriczki "Popradzkie Pleso". Idziemy niebieskim szlakiem (asfaltowa droga). Po około 30-40 minutach odbijamy na żółty szlak w kierunku symbolicznego cmentarza pod Osterwą. Idziemy ścieżką do góry, a na cmentarzu idziemy na samą górę (kaplicę mijamy z prawej), gdzie znajdziemy ścieżkę (przegradza ją barierka) prowadzącą w kosówki. Przedzieramy się chwilę przez suche kosówki i wychodzimy na piargi pod Galerią.

Widok z podejścia na Drogę Dieski. Fot. Damian Granowski

Dobrym punktem orientacyjnym jest Polski Komin. Dieska startuje kilkanaście metrów na prawo od niego. Na początku - nieewidentnego - zacięcia znajdziecie ring.

Opis

Start drogi. Fot. Damian Granowski

Według tatry.nfo.sk pierwszy wyciąg (40 m) startuje pod charakterystyczną limbą (ring). Idziemy około 15 metrów do limby, następnie wprost do góry łatwym zacięciem (IV+), po wyjściu idziemy trawiastym zachodem do półki z uschniętymi limbami. Stanowisko (2 ringi) jest przy drugiej limbie u podstawy zacięcia.

Widok na pierwsze stanowisko przy uschniętej limbie. Fot. Damian Granowski

Drugi wyciąg (ok. 30 metrów) do razu wymaga wspinania. Znajdziemy na nim kilka haków, zaklinowanego frienda i ringa. Trudności około VI/VI+. Koło ringa przewijamy się w lewo na filarek, skąd już łatwo do stanowiska (lekko w lewo), 2 ringi.

Widoki z Galerii. Fot. Damian Granowski

Trzeci wyciąg (30 m) będzie ładniejszy niż drugi :-). Start w prawo, następnie lekko w lewo rysą (V), by po chwili odbić w prawo, strawersować półkę i dostać się do zacięcia z charakterystycznym zębem skalnym. Po chwili wychodzimy na dobrą półkę, gdzie znajduje się stanowisko (2 ringi).

Anita Słowicka na trzecim wyciągu. Fot. Damian Granowski

Czwarty (30 m) - kluczowy wyciąg - jest jednym z najpiękniejszych, jakie robiłem w Tatrach. Startujemy ze stanowisko w prawo do zacięcia i nim do góry około 15 metrów (VII-). W zacięciu znajdziecie parę haków, lecz warto ze sobą mieć  2-3 średnie friendy (ja używałem Rock empire comet nr 3 i 4). Wyjście na półkę dodatkowo ubezpiecza jeden ring, plus hak z koluchem. Po wyjściu idziemy lekko w lewo, a następnie do góry pod okap gdzie mamy stanowisko z dwóch ringów.

Widok na zacięcie. Fot. Damian Granowski

Piąty (30-40 m) wyciąg trawersuje w lewo okap, a następnie do góry, mijając z lewej przewieszoną ściankę. Na górze znajdziecie stanowisko zjazdowe (kolucho na łańcuchach.

Trawers na ostatnim wyciągu. Fot. Anita Słowicka

Zejście

Zjazdami. Łącznie warto wykonać 3 zjazdy (lina podwójna 50 metrów starcza). Jeden pod okap (początek piątego wyciągu). Drugi do półki (początek trzeciego wyciągu). Stamtąd jeszcze jeden do podstawy ściany.

Zjazdy. Fot. Anita Słowicka

Sprzęt

Zestaw standardowy wystarcza w zupełności. Kości i friendy bardzo dobrze siadają. W trudnościach haki i ringi (łącznie 2).

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Topo drogi Dieski na Galeri Osterwy

Droga Dieski na Galerii Osterwy. Opracowanie: Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)